23 Haziran 1985 yılında Kıbrıs’ta doğdu. Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji lisans ve counseling psychology master programlarını tamamladı.

2008 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Gençlik mesleğe hazırlık staj programını tamamladı. Yine aynı merkezde öğrenme güçlükleri üzerine master programı zorunlu gözlem stajını yaptı. Türk Psikologlar Derneği WISC-R Çocuklar için Zeka Testi ve Çocuk Değerlendirme Paketi sertifika programlarını tamamladı. Nişantaşı VKV Amerikan Hastanesi çocuk kliniğin’de, gelişimsel değerlendirme, çocuk aile problemleri üzerine staj yaptı. 2009 yılında Psikoloji İstanbul’un düzenlediği Bryon & Carol Norton’un Deneyimsel Oyun terapisi Eğtimine katıldı. 2010 yılında Denver II Gelişimsel Değerlendirme Testi eğitimi aldı. 2010 yılında başladığı İlişki Psikoterapileri Enstitüsü Aile Terapisi Programında süpervizyon aşamasındadır.

Girne Amerikan Okullar Grubu’nun ilkokul bünyesinde okul psikoloğu olarak, Üniversite’nin Psikoloji bölümünde okutman olarak görev yaptı. Kıbrıs’ta çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarına okul ve aile danışmanlığı yapmış olan Seniha Naşit Gürçağ şu an İlişki Psikoterapileri Enstitüsü çalışma grupları ekibinde yer almakta ve psikoterapi hizmeti vermektedir.