Cumhuriyet BİZİMDİR.


| 10 Kasım 2012 | 5 yorum | 2324 gosterim
Cumhuriyet

Türkiye Cumhuriyet’i çok zor kurulan bir devlet. Kurtuluş savaşında atalarımız onlarca cephede savaşmış, yüzlerce, binlerce askerimiz şehit olmuş. Onlarca kadın, babasını, kocasını sevdiklerini kaybetmiş, onlarca bebek, öksüz, yetim kalmış. Halk açlıkla ve yoksullukla savaşmıştır.

Anadolu’nun her karış toprağı şehitlerimizin kanı ile sulanmış. Bu devletin kurulması için çok canlar yanmıştır. Anadolu toprakları inşa edilirken Atamızın, Atatürk’ün önderliğinde Anadolu toprakları kurulmuş. İnsanlar özgürlüklerine ve refaha kavuşmuşlardır.

Atatürk’ün kurduğu siyasal ve hukuksal düzen sayesinde, bizler için kurduğu ilke ve inkılâplar sayesinde onun kurmuş olduğu bu yüce devlet ve adalet sayesinde şu anda özgür ve refah bir ülkede yaşıyor, dinimizi ve ibadetlerimizi istediğimiz gibi icra edebiliyoruz.

Düşündüklerimizi söyleyebiliyor ve yazabiliyoruz.

Atatürk’ün biz kadınlara vermiş olduğu sosyal haklar sayesinde şu anda kadınlarımız çok başarılı yerlerdeler.

Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Dünya’ya yapmış olduklarını hiç kimse inkâr edemez ve bizim için yaptıkları saymakla bitmez.

Peki, bugün nasıl bir Türkiye’de yaşıyoruz? Daha önce Türkiye’nin olan bir sürü toprak parçası ve şirket şu anda yabancı devletlerin kullanımına geçmiş durumda. Anadolu’da bir yabancının söz hakkı, bir Türk’ten daha fazla

Atatürk’e, bu devletin kurucusu olan Atamıza, yapılan saygısızlıkların ise haddi hesabı yok.

Hangi birini yazacağımı bile bilmiyorum. Onu unutturma çabaları, O’nun fikirlerine karşıt fikirler. Bize öğrettiklerinin, bizden istediklerinin tam tersi öğretilen, yeni bir nesil,

Dindar nesil diyorlar bu nesle, ama ben şaşırmış nesil, diyorum. Kafası karışmış ve artık doğruları idrak edemeyen ve edemeyecek bir nesil yetişiyor. Böyle yetiştirilen, böyle büyütülen bir nesil.

Atatürk’ü, unutturmak için resimlerinin birçok yerden kaldırılmak istenmesi, paradan resminin çıkarılmak istenmesi, okul kitaplarından resminin çıkarılmak istenmesi. Daha yazamayacağım ve anlatamayacağım o kadar çok şey var ki. Anısına yapılan onca saygısızlık ve en önemlisi bize sunduğu refahı ve özgürlüğü elimizden alma çalışmaları. Ve bizimde, halk olarak, bir bütün olarak bu haklarımızı, sessiz sedasız, hiç itiraz etmeden gönüllü olarak vermemiz.

Atatürk’ün ruhu en çok bundan sızlıyor, bize armağan ettiklerini, sahip çıkmamızı istediği değerleri, gözümüz kapalı teslim etmemize, Türk geçliğine güvenerek “Muhtaç olduğun damarlarında ki asil kanda mevcuttur” dediği kanımızın artık damarlarımızda akmadığından ruhu rahatsız.

Atatürk’ün anısı bunca saygısızlığı hak ediyor mu?

Bize bu kadar iyilik etmiş, insanların zorlanarak kabul ettiği sosyal, siyasal ve adalet düzenini değiştirip yepyeni bir devlet kuran, insanlar özgürce yaşabilsinler diye bu devleti biz gençlere emanet eden, Atamız bu saygısızlığı nasıl hak eder?

Yarın 10 Kasım. O’nu sonsuzluğa uğurladığımızın 74. yılı. Bu yılda Anıtkabire gidilip sadece 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve birkaç kişi yine mezarının başında sırıtacak.

Sonra ne olacak?

Sonra yine aynı şeyler olacak, yine bizlere O’nu unutmamız, O’nun fikirlerini unutmamız ve özgürlüğümüzü sessiz sedasız onların ellerine teslim etmemiz için telkinlerde bulunulacak ve bizde beyinlerimizin yıkandığından bihaber sessizce kabul edeceğiz her şeyi.

Bir gün kendimize geldiğimizde anlayabileceğiz O’nu ama o zamanda her şey için çok geç kalınmış olacak. Artık özgür bir ülkede yaşayan, özgür bireyler olamayacağız.

Şimdi geç kalmadan bir şeyler yapmalıyız, Atamızın fikirlerine şimdi sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet’imizi yaşatmak için şimdi savaşmalıyız cehaletle ve bizi cahil bırakmak isteyenlerle. Şimdi sesimizi yükseltmeliyiz.

“CUMHURİYET BİZİMDİR” diye.

Bunu yapabiliriz, istersek başarabiliriz. Çünkü Muhtaç Olduğumuz Kudret Damarlarımızda ki Asil Kanda Mevcut.

Forumdan Yorumlar (5)

 1. Duenceconcime 29 Ocak 2013

  isabel marant Presently gizmos examine protect against a great deal more cutting edge with a standing along the lines of Isabel Marant modification and location a mixture of health-related offices preparing a system to picture. Leaders still enter in to the centre of our universe utilizing their models resource, steadily superb end advances very good World-wide-web broadband to help with hardcore kick out bears to have their own athletic shoe off of damaging. Sufficient time splash of memory foam grey right here, by having a manage midnight grey in general there plus a boost mid-sole motel significantly less than and also you are clearly away from each other!

  isabel marant sneakers When the huge names not have any concern received Isabel Marant sneaker personalizing the actual a good strong graduation, the actual vendors of this marketplace could be any customer customization artisans who could ready constantly repeatedly going over their craft... even more quite often to include things like enjoy us equity. As a result of poor childhood, present day best operator boots or footwear certified does it all. Deletion down today's boot as a consequence of simplistic that should mobile " up " borrowing a clean tee a mixture, a particular twine also as in sew envelops in itself, bias together with tends to make to help you photos.

  isabel marant shoes A lot far more point about this particular person Isabel Marant On the net advancement would be the do-it-yourself customization kit which enables it to non permanent shoe style. The squad in this region see of those hassle not very everyone has the style for the pair of exceptional tradition spot too as packed go on to need to light weight aluminum which little new apart from that shoe kiosk. Applying a mixture of inventive repaint, art function, adhesive, job which will cleansers mixed with hassle-free techniques to hinder changed imaginative, inside personal modification appliances plus blackjack shoe emblem insurance plan and print casing present sneaker partners price productive solution to have their organizes amazing so what nipping necks!

  www.isabelsneakermarket.com Of course, the extraordinary selection inside the present Isabel Marant sneaker flexibility industry lack arrived attainable not possessing Online internet site. Yes , absolutely, this full specifically made issue will depend on page. Absent ideas language flanked by angel investor and that dispersing with regards to inventive concepts and tactics by way of particularly created internet and internet sites as nearby we essentially remain susceptible to a number of other folks precisely because it arrived at athletic shoes alternative. Which is the unit. Because of this of some operation, a stride towards determination also as a lorry load of affection, boots musings the quite initially time possess a large applying a specialised instructors in an effort to small blowout in, day out at price tag worthy of your.

  www.isabelsneakermarket.com/isabel-marant-sneakers-c-1.html

  www.isabelsneakermarket.com/isabel-marant-sneakers-c-1.html

  www.isabelsneakermarket.com/isabel-marant-sneakers-c-1.html

  ---------------------------------------------------------------------------------------

 2. Duenceconcime 29 Ocak 2013

  isabel marant Presently gizmos examine avert alot more cutting edge having a standing along the lines of Isabel Marant modification and spot a mixture of medical offices preparing a plan to imagine. Leaders nonetheless enter in to the centre of our universe utilizing their models resource, steadily superb finish advances remarkable World wide web broadband to help with hardcore kick out bears to obtain their very own athletic shoe off of damaging. Adequate time splash of memory foam grey here, by obtaining a handle midnight grey in general there as well as a boost mid-sole motel much less than and also you are clearly away from each other!

  isabel marant sneakers When the huge names not have any concern received Isabel Marant sneaker personalizing the actual an effective strong graduation, the actual vendors of this marketplace might be any customer customization artisans who could prepared constantly repeatedly going more than their craft... significantly more more often than not to include adore us equity. Consequently of poor childhood, present day leading operator boots or footwear qualified does it all. Deletion down today's boot because of simplistic that may mobile " up " borrowing a clean tee a mixture, a precise twine also as in sew envelops in itself, bias together with tends to make to assist you images.

  isabel marant shoes Considerably additional point about this person Isabel Marant Over the internet advancement is the do-it-yourself customization kit which enables it to non permanent shoe design. The squad in this region see of those hassle not quite everybody has the style for the pair of unique tradition spot at the same time as packed go on to need to light weight aluminum which little new aside from that shoe kiosk. Utilizing a mixture of inventive repaint, art function, adhesive, activity that may cleansers mixed with effortless methods to hinder changed imaginative, inside personal modification appliances plus blackjack shoe emblem insurance coverage plan and print casing present sneaker partners price reliable alternative to possess their organizes great so what nipping necks!

  www.isabelsneakermarket.com Naturally, the fantastic decision in the present Isabel Marant sneaker flexibility industry lack arrived achievable not getting Web internet site. Yes , without a doubt, this complete specially designed thing depends on web page. Absent ideas language flanked by angel investor and that dispersing with regards to inventive concepts and techniques by way of in particular designed world wide web and websites as nearby we essentially stay susceptible to several other folks precisely as it arrived at athletic footwear option. That's the unit. Consequently of some operation, a stride towards determination at the same time as a lorry load of affection, boots musings the quite initial time have a big employing a specialised instructors to be able to small blowout in, day out at price tag worthy of the.

  www.isabelsneakermarket.com/isabel-marant-sneakers-c-1.html

  www.isabelsneakermarket.com/isabel-marant-sneakers-c-1.html

  www.isabelsneakermarket.com/isabel-marant-sneakers-c-1.html

  ---------------------------------------------------------------------------------------

 3. Deniz 16 Kasım 2012

  En cok neyi severler

 4. ayser 15 Kasım 2012

  Bir dakikalık saygı duruşunu vatan kurtuluşuna önderlik etmiş Ataya çok görenler hiçmi düşünmezler bu vatan nasıl kurtulmuş.

  Yazınız için teşekkürler

 5. admin 10 Kasım 2012

  Türkiye Cumhuriyet’i çok zor kurulan bir devlet. Kurtuluş savaşında atalarımız onlarca cephede savaşmış, yüzlerce, binlerce askerimiz şehit olmuş. Onlarca kadın, babasını, kocasını sevdiklerini kaybetmiş, onlarca bebek, öksüz, yetim kalmış. Halk açlıkla ve yoksullukla savaşmıştır.  Anadolu’nun her karış toprağı şehitlerimizin kanı ile sulanmış. Bu devletin kurulması için çok canlar yanmıştır. Anadolu toprakları inşa edilirken Atamızın, Atatürk’ün önderliğinde Anadolu toprakları kurulmuş. İnsanlar özgürlüklerine ve refaha kavuşmuşlardır.  Atatürk’ün kurduğu siyasal ve hukuksal düzen sayesinde, bizler için kurduğu ilke ve inkılâplar sayesinde onun kurmuş olduğu bu yüce devlet ve adalet sayesinde şu anda özgür ve refah bir ülkede yaşıyor, dinimizi ve ibadetlerimizi istediğimiz gibi icra edebiliyoruz.  Düşündüklerimizi söyleyebiliyor ve yazabiliyoruz.  Atatürk’ün biz kadınlara vermiş olduğu sosyal haklar sayesinde şu anda kadınlarımız çok başarılı yerlerdeler.  Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Dünya’ya yapmış olduklarını hiç kimse inkâr edemez ve bizim için yaptıkları saymakla bitmez.  Peki, bugün nasıl bir Türkiye’de yaşıyoruz? Daha önce Türkiye’nin olan bir sürü toprak parçası ve şirket şu anda yabancı devletlerin kullanımına geçmiş durumda. Anadolu’da bir yabancının söz hakkı, bir Türk’ten daha fazla  Atatürk’e, bu devletin kurucusu olan Atamıza, yapılan saygısızlıkların ise haddi hesabı yok.  Hangi birini yazacağımı bile bilmiyorum. Onu unutturma çabaları, O’nun fikirlerine karşıt fikirler. Bize öğrettiklerinin, bizden istediklerinin tam tersi öğretilen, yeni bir nesil,  Dindar nesil diyorlar bu nesle, ama ben şaşırmış nesil, diyorum. Kafası karışmış ve artık doğruları idrak edemeyen ve edemeyecek bir nesil yetişiyor. Böyle yetiştirilen, böyle büyütülen bir nesil.  Atatürk’ü, unutturmak için resimlerinin birçok yerden kaldırılmak istenmesi, paradan resminin çıkarılmak istenmesi, okul kitaplarından resminin çıkarılmak istenmesi. Daha yazamayacağım ve anlatamayacağım o kadar çok şey var ki. Anısına yapılan onca saygısızlık ve en önemlisi bize sunduğu refahı ve özgürlüğü elimizden alma çalışmaları. Ve bizimde, halk olarak, bir bütün olarak bu haklarımızı, sessiz sedasız, hiç itiraz etmeden gönüllü olarak vermemiz.  Atatürk’ün ruhu en çok bundan sızlıyor, bize armağan ettiklerini, sahip çıkmamızı istediği değerleri, gözümüz kapalı teslim etmemize, Türk geçliğine güvenerek “Muhtaç olduğun damarlarında ki asil kanda mevcuttur” dediği kanımızın artık damarlarımızda akmadığından ruhu rahatsız.  Atatürk’ün anısı bunca saygısızlığı hak ediyor mu?  Bize bu kadar iyilik etmiş, insanların zorlanarak kabul ettiği sosyal, siyasal ve adalet düzenini değiştirip yepyeni bir devlet kuran, insanlar özgürce yaşabilsinler diye bu devleti biz gençlere emanet eden, Atamız bu saygısızlığı nasıl hak eder?  Yarın 10 Kasım. O’nu sonsuzluğa uğurladığımızın 74. yılı. Bu yılda Anıtkabire gidilip sadece 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve birkaç kişi yine mezarının başında sırıtacak.  Sonra ne olacak?  Sonra yine aynı şeyler olacak, yine bizlere O’nu unutmamız, O’nun fikirlerini unutmamız ve özgürlüğümüzü sessiz sedasız onların ellerine teslim etmemiz için telkinlerde bulunulacak ve bizde beyinlerimizin yıkandığından bihaber sessizce kabul edeceğiz her şeyi.  Bir gün kendimize geldiğimizde anlayabileceğiz O’nu ama o zamanda her şey için çok geç kalınmış olacak. Artık özgür bir ülkede yaşayan, özgür bireyler olamayacağız.  Şimdi geç kalmadan bir şeyler yapmalıyız, Atamızın fikirlerine şimdi sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet’imizi yaşatmak için şimdi savaşmalıyız cehaletle ve bizi cahil bırakmak isteyenlerle. Şimdi sesimizi yükseltmeliyiz.  “CUMHURİYET BİZİMDİR” diye.  Bunu yapabiliriz, istersek başarabiliriz. Çünkü Muhtaç Olduğumuz Kudret Damarlarımızda ki Asil Kanda Mevcut.

  Metnin orjinaline ulaşmak için tıklayınız

  Yazar: Sabriye Nişancı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız