Sinir oluyorum, Rumuz:hakan_jr


| 20 Nisan 2006 | 0 yorum | 4003 gosterim

Bizleri dışımızdakiler değil kendi içimizdeki uyumsuzluklarımız sinirli yapar. Çünkü bizlerin iç çatışmalarımızın sorumluları etrafımızdaki insanlar değil asıl kendimizizdir.


Iş yerinde çalışırken olur olmaz şeylere hemen sinirleniyor ve insanların kalbini çok kolay kırabiliyorum. Bu benim,işim ve çevremdekilere rahatsızlık verebiliyorum ve bundan bir türlü kurtulamıyorum. Çevremde dostum ve bir işim olmayacağından çok korkuyorum ne yapabilirim?Sevgili okurum.

Bulunduğumuz ortamla uyum içindeysek ve mutluysak yaptığımız iştende keyif alırız. Bunun içinde yaptığımız işi sevmemiz ve kendimizin o işe uygun olup olmadığının analizini yapmamız gerekir. Eğer çıkan sonuçlar negatif ise biz bir çatışma yapıyoruz anlamına gelir. Değerlerimiz arasında uyumsuzluk var demektir. Bu durumda bizleri ister istemez sinirli yapar. Durumun farkındaysak çözüm yoluna gitmekte fayda vardır. Ama eğer farkında değilsek bizde etrafımızdaki insanları istemeden kırarız, üzeriz, rahatsızlık veririz. Tabiki asıl amacımız insanları incitip onlara zarar vermek olmadığı içinde çevremizden kendi davranışlarımıza karşı aldığımız tepkilerden dolayı da dostlarımızı kaybetme yada işimizi kaybetme endişesi yaşarız.

Ben bir yardım talebinde bulunmanızdan artık durumun farkına vardığınızı düşünmekteyim. O halde yapılacak şey bu duruma bir çözüm üretmektir. Ancak üreteceğimiz çözümler bizi mutlu kılması gerekirki biz yine aynı davranışları tekrar geliştirmeyelim. Heleki işiniz Hizmet Söktörü olunca bu durum çok daha önemli olup işinizde çok daha duyarlı ve özverili olmanız gerekir.

Bana göre yapılacak ilk iş işimizi sorgulamak olacaktır. Şöyleki kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz ;

  • Yaptığım işi seviyormuyum?
  • Bu iş bana ne kadar uygun?
  • Bu iş benim gelişmeme yardımcı oluyormu?
  • Hizmet sektöründe çalışmak benim için ne kadar önemli?
  • Ne için sinirleniyorum ? gerçek niyetim ne?
  • İnsanlarla ilişkilerim nasıl?
  • Kazancım beni tatmin ediyormu?

Bu sorulara düşünmeden ve içinizden gelen ilk yanıtla cevaplayın. Düşünmeden verilen yanıtlar bilinçaltınızın sesidir ki zaten sizi bu duruma düşürende bilinçaltı kayıtlarınızdır. Bu cevaplar sayesinde sizi gerçekten neyin sinirlendirdiğini bulacaksınız. Bizleri dışımızdakiler değil kendi içimizdeki uyumsuzluklarımız sinirli yapar. Bu noktada işinizle ilgili ilişkinizide anlamış olacaksınız. Eğer bu iş size göre değilse o halde en kolay çözüm işi değiştirmektir. Eğer o imkanınız hemen yoksa o zaman bu durumu kabullenmek gerekir . Çünkü bizlerin iç çatışmalarımızın sorumluları etrafımızdaki insanlar değil asıl kendimizizdir. Bu nedenle daha çok kendinizin, duygularınızın farkında olmanız ve “ şimdi ve burada” olmanızın farkındalığı ile , kendi içsel çatışmanızı etrafınızdaki insanlara yansıtmamanızı dilerim.

Sevgiyle kalın

Rüya

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız