Rumuz :deste, Kırıyorum Kırılıyorum Huzursuzum


| 29 Kasım 2006 | 1 yorum | 5969 gosterim

İlişkide en önemli tuzak karşımızdakinin davranıslarından anlamadan, dinlemeden mana çıkarmaktır. Acık olmak ve hissettiklerinizi en yalın dille ifade etmek ve bunları ifade ederkende karşımızdakini suçlamadan yani sen diliyle değilde ben diliyle ifade edebilmektir.


merhaba sn hocam;benim 2 senelik bir beraberliğimi şubat ayında dünya evine girerek pekiştiriyorum fakat aramızda hergün tatsız olaylaylar yaşanıyor.aynı işyerinde çalışıyoruz o benden daha yoğun oluyo bana zaman ayıramıyo ama bir maç olunca zaman ayırabiliyor buda benim zoruma gidiyo.karşımızdaki şirkette arkadaşım var oraya gidiyorum canım sıkıldıkça oraya gitmemi yasakladı agrasif tavırlar sergiledikçe bir şeylerin bittiğini sanki hisediyorum ve çok huzursuz oluyorum.ancak ben yanlışlarını anlattıktan sonra benden özürdilyor.o zamanda benim için bir önemi olmuyo.daha sonra bende elimde olmayar konuşmamaya başlıyorum aynı ortamı paylaşmamaya özen gösteriyorum ama böylede olmuyo.napıcam nasıl davranıcam bilmiyorum.bana yardımcı olurmusunuz?şimdiden tşklerSevgili Deste,

Öncelikle paylaşımların ve kendini değiştirme çabaların için seni kutlarım.

Birliktelik karşılıklı sevgi ve saygıyı gerektirir. Sevgi yürekten, saygı ise karsımızdaki kişiyle empati kurup onu anlamaktan geçer. Eger bir ilişkide beklentiler varsa dengelerde bir sorun var demektir. Beklentiler karşılık bıulmadıkça kişi kendisini değersiz ve önemsiz hisseder. Bu hissediş yeri doldurulmadıkça öfke ye giderekte sevginin kaybolmasına neden olur.

Bence ilişkide birliktelik sorumluluk almayı ve kosulsuzca sevmeyi gerektirir. Eşin olacak kişinin yaşam biçimiyle , davranışlarıyla kendine değer biçme. Mac onun hobi alanlarıysa bunu yaşamasına izin ver. Hepimizin hayatında kendimizi ifade edebildiğimiz yaşam alanlarımız var, Kendin içinde sana zevk veren şeyleri yapma şansını tanı. Bunları yaşamak bize daha çok doyum verir. Bu bir çocuğun elinden oyuncağının alınması gibi bir şeydir. Sevdiği şeyse neden yapmasınki ? O ortamda olması, seni sevmediği seninle ilgilenmediği anlamına gelmezki. Tam tersi kendi istediğini yapması seninle olacağı birliktelikte de daha kaliteli bir bereberliği sağlar. Evlilik müessesine giriyor olmak demek eşlerin birbirine esir olmaları anlamına gelmemektedir. İlişki ; kişilerin birbirlerine güvenini ve özgürlük hakkını saklı tutmaları halinde derin bir sevgiye dönüşür. Aksi halde kişiler birbirlerine istemedikleri değişime zorlamaktadır ki buda insan özgürlüğüne aykırı bir durumdur. İnsan kendi isterse değişir, kimsenin onu değiştirmesini istemez ki kimsenin buna hakkıda yoktur. Sizin birlikteliğiniz birbirinizi geliştirmek için çok büyük bir fırsattır.

Çok güzel bir karar aşamasına gelmişsin, herşey cok güzel olacakken kişisel algılamalarınla bu güzellikleri kendi ellerinle bozmaya izin verme. Yaşam paylaşıldıkça güzelleşir ve ilişki kosulsuz sevgiyle anlam ve değer kazanır.

Yanlışlıklar kişiye gore değişkenlik gösterir. Bence her ikinizde konuşarak bu sorunları aşabilirsiniz. İlişkide en önemli tuzak karşımızdakinin davranıslarından anlamadan, dinlemeden mana çıkarmaktır. Acık olmak ve hissettiklerinizi en yalın dille ifade etmek ve bunları ifade ederkende karşımızdakini suçlamadan yani sen diliyle değilde ben diliyle ifade edebilmektir. Örneğin, sen bana ……davrandın yerine senin …… davranışın bende değersizlik duygusu uyandırdı gibi. Bu sayede kişi kendini suçlanmış hissetmez ve doğal olarakta savunma ihtiyacında olmaz. Böylece tartışma yerine anlayış ve sevgi duruma hakim olur.

Sevgili Deste, hayat zihinde yaşanacaksa çok kısadır, ancak anda , şimdi ve burada hissederek yaşanırsa anlamlıdır. Bence sahip olduklarının farkında ol ve sevginizi doyasıya yaşamanıza izin ver.

Mutluluk dileklerimle

Sevgiyle

Rüya

Forumdan Yorumlar (1)

  1. balığı çöle koydular 11 Nisan 2010

    ikili ilişkiler...hayat paylaştıkça tatlanır.sevginiz için çabalayın...emin olun sizi seviyor ama nasıl söyleyeceğini bilmiyor...kadın daha duygusal idare edin ve sonunda içimden haykırmak istiyorum...yeterrrrrrr idare etmekten...aşağılanmaktan...var olduğumu kanıtlamaktan bıktım.. kedin id dünyasında yaşarken hazlarını bencilliğiyle süslerken kazandığı beş kuruşu bile gözüme sokarken...aman düzelecek iyi olacak diye diye 18 yıl geçti...cinnet geçirenlere hak veriyorum..hangi sınırlara geliyorlar ki o sınırda boğulup kalıyorlar....

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız