“Herşey çok güzel olacak” hayata bir bakış açısıdır


| 20 Ekim 2006 | 1 yorum | 8226 gosterim

“Her şey güzel olacak” bu bir şarkı sözü, bu bir film adı, bu hayallerin ifadesi, umudun dile gelişi vs vs vs.. Bu bir cümlelik ifade bende bir reklam jeneriğini anımsatıyor “ Ver coşkuyu, ver coşkuyu ”, öyle ya coşunca insan “ her şey güzel olacak ”…


Aynı şartlar değişik insanlara sağlanırken içlerinden bazıları için yaşam güzelken bazıları için cehennemdir, bazıları sahip olduklarının farkında bile değilken bazıları için şükran duygusunu uyandırır. Peki niye bazılarına göre güzel değildir yaşam ?

Bu sorunun tek bir cevabı vardır , “ bakış açıları ”. Herkesin yaşam penceresi farklıdır. Öyleki bu farklılık dünyaya gelişimizle başlar, büyüme sürecimizde şekillenir, ilerleyen yaşlarımızda inançlara dönüşür. İşte bu noktadan sonra artık bizim değişmez parçamız haline gelen, bizi biz yapan davranışlarımız ortaya çıkar. Sözünü ettiğimiz bu farklılık ve çeşitlilik bakış açılarımızla desteklendiğinde dünyamızı bazen çok anlamlı bazende çekilmez hale getirmektedir. . Aslında doğaya baktığımızda insanların bir yansımasını görebiliriz. Doğada da herşey farklı ve çeşitlidir.Ama tek bir fark vardır. İnsanlar arasındaki çeşitlilik ve farklılık insanları birbirinden ayırırken doğanın içindeki çeşitlilik ve farklılık dünyamızı zenginleştirmekte ve güzelleştirmektedir. Bu ayrımcılık insanları değerli, değersiz yada önemli, önemsiz diye sıfatlandırırken doğada her şey önemli ve değerlidir.

İnsanlar arasındaki farklılık yaşamımızın içinde herbirimizin farklı deneyimler yaşamasına neden olur, Bazen benzer deneyimler de yaşayabililiriz. Ancak nasıl bir insan diğerine benzemiyorsa yaşamlarımızda birbirinin aynı olamaz.!. Herkesin deneyimi kendi ihtiyacına karşılık gelir.

İnsan olarak çevremizdekilerin yaşanmış deneyimlerini genelleyerek zihnimizde beklentiye gireriz. Henüz gerçekleşmemiş bir olayın senaryosu zihnimizde oluşur. Oluşan senaryonun bizim algılarımızı etkileyiş biçimine görede bedenimiz tepki vermeye başlar. Daha ortada olan biten hiç bir şey yoktur ama bilinçaltımız gerçekle, hayali birbirinden ayırt edemediği için gerçek zannına kapılarak harekete geçer. Zinimizdekine benzer bir olay başımıza gelincede beklentimiz karşılığını bulmuş olurki buda bizim genelleme gerçekliliğinde nekadar haklı olduğumuz inancını güçlendirir.

Oysaki gerek hayallerimizde gerekse gerçek yaşamımızda karşılaştığımız olaylardaki tepkilerimizdeki bakış açılarımız çok önemlidir. Farklı bakış açıları insana farklı yaşamlar sunar ve deneyimlerimizin değişmesine neden olur.

“Bakış açısı” farkındalık gerektirir. Yaşanan hayatın gerçek anlamda içinde olabilmek ve olanı olduğu gibi görebilmektir. Yani objektif olabilmektir. Bizi farklı kılan ve yaşamımızda farklılıklar yaratan bizim yaşama sübjektif baış açımızdan kaynaklanmaktadır. Objektif olabilmek dışarda olanı tarafsız olarak gözlemleyebilmeyi ve olayların dışına çıkabilmeyi sağlarken , sübjektif olmak olayı kendi içsel değerlerimizden ve algı süzgeçimizden geçirmek anlamına gelmektedir. Yani olayın içinde , bire bir duygularımızla yaşamaktır. Objektiflikte farkındalık varken sübjektiflik farkındalıktan uzaktır. Kişi olan olaylayı anlamak yerine kendi içsel duygu, değer ve inançlarıyla kavga halindedir. Doğal olarak ta tepkileri kendi algıları paralelindedir.

“Herşey çok güzel olacak” hayata bir bakış açısıdır. Hayatı olduğu gibi kabullenmeyi ve olan her şeyin insana hizmet için olduğu gerçeğidir., Herşeyin güzel olacağı hayali insanı motive eden, kendini mutlu hissetmesini sağlayan bir ruh durumudur. Pozitiflik içerir, yaşama olumlu bakmayı sağlar, ki zihinde oluşacak benzer hayaller hayatın içinde de aynı şekilde tezahür edecektir.

Objektif olarak ve olaylara dışardan yaşarken izleyici konumda farkedebilmek zamanla bize yaşamın gizemini de öğretecektir. Herşeyin bir nedeni olduğu farkındalığın varacağızdırki o zaman hayat neden güzel olmasınki ?

Hayatın içinde yaşarken yaşamı yakalayabilmeniz dileklerimle

Sevgiyle Kalın

Rüya Yüksel

Forumdan Yorumlar (1)

  1. yasemin 22 Mayıs 2009

    Ergenlik çağıma girince içimde ne olduğunu bilmediğim bi söz beni öylesine motive ediyodu ki;çevremdekiler ''şu kızın gözlerinin içi parlıyor'' kelimesini sıklıkla duyar, duyduğum anda unutup gurunu yaşardım ama şımarmazdım. Bu ses içimde kötü zamanlarım da bile susmuyor (iyiki de susmuyormuş)''BENİM HAYATIM ÇOK GÜZEL OLACAK'' diyordu. Daha felsefeyi, pozitif enerjiyi bilmediğim o cahil ilk genç kızlık dönemlerimde oluşan bu düşünce benimle beraber büyüdü sanıyorum ki..Daha sonraları bunun pozitif enerji diye adlandırıldığını öğrendim. Kendi kendime ben demek ki pozitif bir insanım dedim ve yine sustum, gururunu içimde yaşadım ki.... çoğalsın diye ...Umarım söylemek istediklerim anlaşılmıştır.SAYGILARIMLA

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız