Koşulsuzca Sevebilmek


| 12 Ağustos 2005 | 0 yorum | 6150 gosterim

Koşulsuz sevgiyle her şey olursunuz sevgili dostlar. Su olursunuz, hava olursunuz, ışık olursunuz…


- Gidebilirsin, artık serbestsin! dedi, sevgilisine…

5 yıldır birlikteliklerine bir nokta mıydı söyledikleri? Ne demekti serbest olmak? Bu sahiplenme duygusunu kim kime vermişti? Bir şeye sahip olmanın bir karşılığı yokmuydu? Yoksa varmıydı? Genelde insan yaşamında bu karşılık bazen sevgi, bazen para olurdu. İlişkiler bazen sevgi, bazen para ile satın mı alınıyordu yani?

Sevgi beraberinde fedakarlığı getiriyordu. Fedakarlık kelimelerini böldüğümüzde şaşırtıcı bir gerçekle karşılaşıyoruz. Feda – kar. Yani kar amaçlı bir şeyler yapmak. Yani sevgi adına yapılan fedakarlıkta beklenti vardı. Bu beklenti sevilme isteği, terkedilme korkusu, kendini değerli hissedebilme arzusu, kendini güvende hissetme içgüdüsü, var olabilme talebi, vs.vs. Yani anlaşılan o ki bir kazanç hedeflenmekte fedakarlık adı altında ve insanlar bunu farkında olmadan yapmakta… Adına da “sevgi ”denilmekte . Öyle ya başka ne olabilirdiki farkında olmadığımızda !!!

Para işin çok daha farklı bir boyutu… Satınalma anlamını içeriyor. Maddeyi satınalma, bazen de ilişkiyi, sevgiyi satınlama.

– Bak bunları senin için aldım.

Bu sözleri hep duyarız. İyide ben istedim mi? Yada buna ne gerek var? gibi sözleri de duyar gibi oluyorum. Veya beni mutlu ettin, kendimi değerli hissettim, gururum okşandı. Bazen de etrafımızda bize sürekli bir şeyler ısmarlayan veya hediyeler alan birileri olur, onlar ne amaçlıyorlar sizce? Hep bir beklenti yokmu? Tüm bu beklentiler içerisindeyken zihnimiz nerede sizce? Dünde mi?, gelecektemi?

Kendi içsel kayıtlarımız, zaaflarımız, korkularımız, endişelerimiz bize nasılda geçmiş ve gelecek arasında git geller yaşatıyor değilmi?

Evet, sevginin ifadesi hep bir koşulla birlikte geliyor. Oysa hiç koşul olmaksızın sevebilirmiyiz? İlişkimizde karşımızdaki serbest bırakabilirmiyiz? Buna cesaretimiz varmı? Onu kıskanmadan, kurallar koymadan, davranışlarını irdelemeden sadece sevebilmek, bu mümkünmü?

KOŞULSUZ SEVGİ anda mevcuttur. Şimdi ve burada sevgiyi deneyimlerken sadece sevgiyi, aşkı yaşarsınız. Anda hiç bir beklenti yoktur, anda fedakarlık yapmak gerekmez. Şimdi ve burada olabildiğimizde korku yoktur, endişe hissetmeyiz sadece var olduğunuzu hissedersiniz, sadece çoşkuyu, sevgiyi, aşkı hissedersiniz, sadece birlikte olduğunuz kişiyi yaşarsınız ve hatta o siz, siz o olursunuz…

İlişki dışında da aynı şeyi deneyimleyebilirsiniz. Çiçek olursunuz, böcek olursunuz, su olursunuz, hava olursunuz, ışık olursunuz, yağmur olursunuz, rüzgar olursunuz. Herşeye tüm evrene aşık olabilirsiniz

Koşulsuz sevgiyle her şey olursunuz sevgili dostlar!!

Sevgiyle kalın

Rüya

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız