Her İnsan Eşsizdir ve Tektir


| 17 Kasım 2006 | 0 yorum | 5265 gosterim

Biz kendi öz değerimizin başkaları tarafından belirlenmesi sınırları içerisinde yaşarsak hiç bir zaman özgür olamayız, hiç bir zaman gerçekten mutlu olamayız.

Bak… Bilki domuzların önüne inciler serilmez.
Mücevherden sarraflar anlar ancak, başkası bilmez
Ne fark eder kör bir insan için, elmasta birdir camda
Sana bakan bir kör ise sakın kendini camdan sanma ..
MEVLANA

Kendimizi değerli hissetmek adına bazen farkında olmadan bazende bile bile pek çok şey yaparız. Değerli olmak ve kendimizi değerli hissetmek insanoğlunun varoluşundaki temel ihtiyaçlarından biridir. Özümüzün değerli, biricik ve tek olduğunu varlık olarak bilsekte bunu hissetmek ihtiyacında bir sürü deneyim yaşarız.

Bu durumda insanı kendi değerini bilen ve kendi değerinin farkında olmayan olmak üzere iki katagori altında toplayabiliriz. Şüphesiz her iki insanda farklı davranışlar gözlenir ve aynı duygu farklı şekillerde ifade bulur.

Herkesin kendi değerinin bir ifade biçimi ve bedelleri vardır. Dış dünyada var olan objelerle kendimize değer biçeriz. Bu objeler bazen canlıdır , insangibi ; bazende cansızdır, esya gibi. Bazen kendimizi sürekli birileriyle mukayese halinde olduğumuzu farkederiz ve genellikle bu bizde olmasını istediğimiz ama olmadığını düşündüğümüz yada zannettiğimiz şeyler için geçerlidir. İşte o anlar kendimizdeki ile yeterince barışık değilsek kızgınlık, öfke duyarız hatta bazen kendimizi sebote ederek sınırlı davranışlar içine gireriz. İstediğimiz gibi olmadığımızda beğenilmeyeceğimizi, sevilmeyeceğimizi düşünürüz. Çünkü dış dünyadan alacağımız onay bizim için önemlidir. Bizim değerimizi dış dünya belirler biz değil. Bu durum giyim kuşam seçimlerimizde de kendini gösterir. Bazıları vardır geçimini sağlayacak parası yoktur ama marka peşinde koşar , marka giydiğinde kendisini değerli hisseder. Şüphesiz iyi ürün markalaşır ve kişi kendisinin iyi şeylere layık olduğu inancındaysa kendisi için en iyi şeyleri seçme eylemindedir. Bazıları da az alır ama iyisi olmasına gayret eder. Oda içselliğinde kendi değerinin farkındadır. Ama sırf marka olsun diye giyimi seçenlerde markanın önemi kendisinin önündedir.

Bazıları kullanılmak üzere güzel şeyler alırlar, giysilerini özel günler için bekletirler, eşyalarını özel misafirleri için saklarlar. Yaşamın içinde gözlemlediğimiz bu tarz insanlar vardır yada hikayeler duyarız bu tür insanlar üstüne. Yada bir türlü kıyamaz sahip olduğuna, kıyamadığı kendisidir oysa. Kendi değeri hep ikinci plandadır. Yada özel günleri bekler durur, çoğu kezde bir türlü belirleyemez hangi gün daha özeldir!

Biz kendi öz değerimizin başkaları tarafından belirlenmesi sınırları içerisinde yaşarsak hiç bir zaman özgür olamayız, hiç bir zaman gerçekten mutlu olamayız. Çünkü düşünce kişiye aittir ve onun kendi gerçeğini yansıtır, asla bizim değerimiz için bir ölçek olamaz. Her insanın tespiti kendi değer yargılarıyla algılarıyla sınırlıdır, Eğer biz de onları ölçek alacak olursak biz de onların sınırlı dünyaları içinde sınırlanırız. Bu anlamda sayın üstat Mevlana’nın dizeleri çok anlamlı!

Biz kimsenin bizim için tespitlerini kabul etmek zorunda değiliz. Ancak bu farkındalık içinde olduğumuzda kendimizin bir cam değilde bir kristal olduğumuzu farkedebiliriz. Aksi halde kendi özdeğerimizin farkında değilsek karşımızdakilerin bizim için biçtiği değerleri kabul eder ve kendimizin öyle olduğunu zannederiz. Bu yetmezmiş gibi karşımızdakini yüceltir dururuz.. Gerçekte öz benliğimiz ne denli değerli olduğumuzu bildiği içindirki kendimize yakıştırılan bu değer ölçeği için ya kurban rolü oynar ki bu kişiyi depresyona götürür yada isyan eder ki buda kişiyi saldırganlaştırarak özünden uzaklaştırır.

Oysaki bizim birebir yansımamız olan doğada yaşam hiçte böyle değildir. Herşey önemli, her şey değerlidir. Hiç bir şekilde ayrımcılık , değersizlik söz konusu değildir. Çünkü her özelliğin bütünün içinde bir önemi ve bir nedeni vardır. Herşey birbirini dengeler, herşey birbirini tamamlar. İçlerinden biri yok olduğunda dengelerde bozulmaya başlar. Bu durum insan içinde sözkonusudur. İnsan çok değerli bir varlıktır, Her ne yaşarsa yaşasın, hangi deneyimin içinde olursa olsun , hangi fiziksel özelliklere sahip olursa olsun her insan eşsizdir ve tektir.

Herkese kendi öz değer farkındalığında , eşsiz ve tek olduğunun bilincinde yaşam sürmesini dilerim.

Sevgiyle

Rüya Yüksel

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız