Hayat eğlenceli bir oyundur aslında..


| 12 Temmuz 2005 | 0 yorum | 5442 gosterim

Kendi olamayan insansa hayatı ciddiye alır.


Mehmet amca mahallenin saygın kişileri arasındaydı. Mahalle meydanında bir fırın çalıştırmaktaydı. Dükkanı hep mis gibi ekmek kokardı. Ekmekleri sevgiyle pişirir ve her zaman gülen yüzüyle müşterisini karşılardı. Aynı zamanda onu “aç doyuran” diye bilirdik. Fakir fukaranın uğrak yeriydi dükkanı. İnsan iyisiydi Mehmet amca, ama bir özelliği daha vardı ki insanı imrendirirdi.

Gülen gözlerinin ardındaki tertemiz kalbi seçtiği kelimelere, cümlelere, diline yansımıştı.

Sohpetlerimiz olurdu onunla mahalle kahvesinde, hikayeler anlatırdı hayata dair, komik hikayeler. Hem gülerdi, hem güldürürdü. Konu ne olursa olsun mutlaka mizahi yönünü bulur, eğlenir, eğlendirirdi. Birileri onu eleştirmeye kalksa o işi hemen şakaya vurur, mizahi kıvraklıkla cevap verirdi.

Peki hiç kızmazmıydı Mehmet amca? Savunacağı hiç birşeyleri yokmuydu? Hiç mi ikna etmeye uğraşmazdı insanları? Peki neydi Mehmet amca’nın özelliği?

Mehmet amca bilge kişiydi! Kendi içsel çatışmalarını halletmiş, korku, kaygı, endişe, telaş duygularından arınmış, kendini bilen, kendini tanıyan, kendini olduğu gibi kabul eden, en önemlisi kendisini seven biriydi o. Hatta içindeki sevgi adeta dışına taşmaktaydı.

İnsan kendini gerçekten sevebildiğinde tüm zaaflarını, yaşamın mükemmeliğini, tüm insanları kabullenmiş demektir. Böyle olunca dışardan gelebilecek her türlü eleştiri onun iç dünyasında bir etki yaratmamaktadır. Artık kendi olmuştur ve kendini ifade etme ihtiyacında değildir. İçindeki çocuk ortaya çıkmıştır ve oyun oynamak ister. Hayatın mizah yönünü görebilmekse en güzel oyuncağıdır onun.

Kendi olamayan insansa hayatı ciddiye alır. İlişkilerinde analiz yapar, irdeler, yargılar, tepki verir, özetle tüm savunma mekanızmalarını kullanır. Birine bir şey anlatmak telaşındaysak; haklı çıkmaya çalışıyorsak; iki kişi tartışıyorken araya girip, içlerinden birini savunuyorsak, bilinki içimizde bir şeyler tetiklenmektedir. Bize ait olmayan yanlış öğrenmeler, öğrenilmiş acizlikler sözkonusudur. Bu koşulda hayatın eğlenceli yanını göremeyiz. Oysa içsel temizliğimizi yapabildiğimizde, kendimiz olabildiğimizde hayat eğlenceli bir oyundur aslında.

Herkese eğlenerek geçirebilecekleri yaşamlar dilerim.

Sevgiyle kalın

Rüya

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız