Erkek olmak kolay mı?


| 16 Haziran 2005 | 2 yorum | 6603 gosterim

Anlaşılmak! Toplum erkeklere duygularını özgürce yaşama hakkı vermez.


Erkek olmak kolaymıdır ? Bu sorunun türlü cevapları vardır elbette ancak erkekler dünyaya geldikleri andan itibaren her kültürde farklı imajlara bürünürler.

Genellikle gözlenen bütün toplumlarda erkeklere yüklenen duygular, sorumluluklar hemen hemen aynıdır. Erkeklerin insan oldukları gerçeği unutularak bazı duyguların yaşanması onlara adeta yasaklanmıştır. Çocukluklarından itibaren bu yasaklar onlara önce anne ve babaları sonra da toplum tarafından öğretilir. Bu öğreti onların yapılarına uygunmudur bu hiç araştırılmaz!

Örneğin erkekler ağlayamaz! Ağlarlarsa bu onların zayıf oldukları anlamına gelirki toplum için bu kabul edilmez bir durumdur. “Güçlü erkek ağlamaz”; Yumuşak tepkiler veren erkeklerde yargılanırlar. Yumuşaklık kadınlara özgüdür, böyle davrandıklarında erkekler “Sen kadınmısın?” sorusuyla karşılaşırlar. Erkekler sert mizaçlı olmalıdır.

“Çelik gibi”… Duygularını diledikleri gibi ifade edemezler, imajları sarsılır. Dünyanın belli bölgelerinde erkekler sevdiklerini bile dile getiremezler ki erkeklerin çoğunun kalp problemi yaşamasının altında sevginin ifadesizliği gerçeği yatar. Erkekler savaşmalıdır, kazanmalıdır, aksi durumlarda istenen, arzu edilen, takdir edilen kişiler olamazlar. Korkularını yaşamalarına izin verilmez, hatta korkularını belli bile etmemelidirler.

Oysaki onlarda tüm insanlar gibi aynı özelliklerle dünyaya gelmişlerdir. Doğuştan getirdiğimiz; sevinç, korku, öfke, üzüntü gibi dört temel duygumuzu; ifade etmek özgürlükleri varken bu duygular toplumların, kültürlerin kuralları gereği adeta ellerinden alınmıştır. Buda onların kendileri olma yolundaki gelişimlerinde büyük engeller oluşturmaktadır.

Tüm bunlar dikkate alındığında kadın erkek ilişkilerindeki iletişimsizliğin ne anlama geldiği açıktır. Kadınlar kendileri olma özgürlükleri ellerinden alınmış erkeklerle beraberliklerinde mutsuzluk yaşamaktadırlar. Birlikte oldukları erkeklerden sorumluluklarını yerine getirmelerini beklemektedirler. Oysa erkeklerse kendilerine yüklenen sorumluluklar altında kendilerininin anlaşılmasını beklerler. Ve iletişimsizlik sürer gider…

Bu bağlamda geleceğin erkeklerinin anne ve babalarından; çocuklarının kendilerini değerli hissedebilmelerini, kendi içsel güçlerini kazanmalarını, kendilerini tüm doğallıklarıyla ifade edebilmelerini sağlamaları beklenmektedir.

Sevgi ve ışıkla kalın
Rüya

Forumdan Yorumlar (2)

  1. t?rt?l 22 Ekim 2009

    çok güzel yazmışsınız. daha fazlası olduğunu da düşünüyorum. ne yazık ki kadın olsun, erkek olsun hep bir dayatma içinde yaşıyoruz.

  2. hasan elbirci 21 Ekim 2009

    gerçekten erkeklerin yaşadıkları zorlukları iyi ele almışsınız... malasef toplumumuzda sadece kadın hakları savunuluyor..

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız