Değişimi Yaşamak


| 11 Mayıs 2007 | 0 yorum | Array gosterim

Eylem için hedef gerekir. Haydi hep beraber birer hedef belirleyelim, ardından de hedeflerimizi geröekleştirmek için eylem planları yapalım. Gerçekleştirdiğimiz her eylem bize bizi kazandıracaktır.


Değişimi yaşamak,

Bu sabah yepyeni kararlar almış biri gibi uyandım. Zihnim gece boyunca fazla mesaideydi, çalıştı, çalıştı. Uyandığımda bir başka türlüydüm ve bir şeyler hatırlıyor gibiydim. Hemen bir kalem kağıt alarak başladım hatırladıklarımı sıralamaya.

Uzun zamandır yolunda gitmeyen ne varsa çalışmalarımın konusu olmuştu. Yazarken içimin daraldığını farkettim. İlk uyanışımdaki coşku, cesaret, heves giderek yerini korkularıma mı bırakmıştı ne .. İki üç satırdan sonra devam edemedim. Vazgeçtim yazmaya,, mücadeleye hazır değildim, hele kendi sorumluluğumu almaya hiç..

Kendi sorumluluğumu almak !.. Yaptığım her şeyin arkasında durmak, dışarda olan bitenden etkilenmemek, varsayımda bulunmamak, genelleme yapmamak, sorumluluğu başkalarına yüklememek, risk alabilme cesaretini gösterebilmek, başarıyı da başarısızlığı da; mutluluğu da mutsuzluğu da ; acıyı da hayal kırıklığını da , evet her şeyi kabullenebilme cesaretini gösterebilmek.

Kulağa hoş geliyor tüm bunlar peki nasıl ? Onca yılın alışkanlıkları varken, tutunupta bırakamadıklarım, bağımlılıklarım, bağımdaşlıklarım varken.. Bu mümkünmü?

Zihnim darmadağınıktı, değiştirmek istediğim ne varsa hepsi birden geliyordu sanki.

Onlar öyle kalabalık gelince bende de panik başlıyordu. Sanki hiç biriyle başedemiyecekmişim gibi..

Eğer değişim eskisi gibi olmama hali ise heyecan verici, evet eski yaşantım artık süresini doldurdu , yerine yenisini koymak gerek. İşte kendi sorumluluğunu almak burada önem kazanıyor. Eğer ben kendi sorumluluğumu alıp değişim planlarımı kendi istek ve arzularıma göre yapmazsam eminimki başkaları benim yerime yapacaklar. İşte yepyeni bir şeyler derken yeni bir kaos daha. O halde izin vermemek , sınırları çizmek gerekiyor.

Değişim yeniyi yaşama özgürlüğünü getirir.Özgürlük ise değişimin eşiğinde iki türlü vardır. Biribir şeyleri bırakmanın özgürlüğü ki bu bizi mevcut durumumuzun dışına çıkarır,yüklerden kurtarır , diğeri ise bir şeyleri yapabilmenin özgürlüğüdür ki buda bizim sorumluluklarımızı almamız anlamına gelir.

Geçmişebakmak çoğu zaman bizlerideğerlerimizle ve sınırlı inançlarımızla başbaşa kalmamızı sağlar. Onlarla başedebilmemiz için önce değerlerimizi, sonra değerlerimizle beslenen sınırlı inançlarımızı ortaya çıkarmamız gerekir.Evren sürekli değişim ve dönüşüm halindeyken bizlerinde bilinçleri değişen koşullarla değişime uğramaktadır. Uzun yıllar bu değişimin kendi iç dengelerimizde neler yarattığını farketmeyiz ama bir gün gelir artık bıçak kemiğe dayanmıştır ve yaşam çekilmez olmaktadır. İşte bu noktada sorgulama, farkındalık başla.

Değişimi dış dünyamızda gerçekleştirmemiz gerçek anlamda değişim anlamına gelmez. Saçımın rengini değiştirebilirim, giysilerimi değiştirebilirim ama içsel dengelerimi kurup içsel değişimimi gerçekleştiremezsem dış dünyamda yaptığım hiç bir şey beni beslemez, beni yansıtmaz.

Öyleyse işe sorumluluk almakla başlamalıyım.. Bilmediğim bir şeyi denemeden öğrenemem. Denemek, eyleme geçmek demek. Eylem ise motivasyon demek. Evet kendime sorumluluk almayı öğretmeliyim. Bunuyaparken çoğumuz ironi yaşarız ve sorumluluk almak adına başkalarının sorumluluğunu üstlenir, onların yükünü taşırız.

Kendimiz yerine onlar için bir şeyler yaparız. Oysaki önce kendimiz için bir şeyler yapabilmemiz , bize kendimizle ilgilisorumluluk duygumuzun gelişmesine yardımcı olacaktır. Gerçekleştirdiğimiz her eylem bize değişme cesaretini, kendimizi daha fazla tanıma, daha fazla sevme imkanını da sağlayacaktır..

Eylemlerimizi seçerkende yapabileceğimize inanarak başlamak faydalı olur. Aksi halde zihnimiz inanmadığı bir şeye karşı direnir ve onu gerçekleştirmemize izin vermez. Bu durumda bizim kendimize olan güvenimizi kaybetmemize neden olur.

Sonuç başarısızlıktır. Oysaki başarısızlık bitirilmemiş bir eylemde bir şey ifade etmez.

Eylem için hedef gerekir. Haydi hep beraber birer hedef belirleyelim, ardından de hedeflerimizi geröekleştirmek için eylem planları yapalım. Gerçekleştirdiğimiz her eylem bize bizi kazandıracaktır.

Sevgi ve sevinçle kalın.

Rüya

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız