Yaş Farkı, Rumuz: Ne yaptığını bilmeyen


| 02 Haziran 2006 | 1 yorum | 6409 gosterim

Uzun vadede oluşabilecek pozitif ve negatif etkilerini düşün, neleri istemediğine karar vermeye çalış. Yaş farkına rağmen çok iyi geçinen eşler gördüğüm gibi yaş farkından dolayı çok sorun yaşayan çiftlere de rastladım.

Merhaba ben 22 yaşındayım. Erkek arkadaşım 37 yaşında. Aslında çok iyi anlaşıyoruz ve bana yaş farkını hiç hissetirmiyor onun ailesi de sorun etmiyor ama benim ailem sorun ediyor sizce ne yapmalıyım


Merhaba Sevgili Okurum,

Yaş farkı birlikteliklerde sorun yaratır mı diye soruyorsan eminim ki bu sorunun yanıtını bulmak zordur. Onun ailesinin görüşü ve tabii senin ailenin de görüşü önemlidir ama sonunda birlikteliği yaşayacak olan kişi sen ve erkek arkadaşın olacaktır. Böyle önemli bir konuda kararı bir başkasına bırakamazsın. Kendi kararını vermeli ve bunun arkasında durarak sonuçlarını olumlu veya olumsuz kendin yaşamalısın.

Ailenin bu durumu sorun etmesinin nedeni şu an için olmayabilir. Bizde birliktelikler uzun vadeli düşünülür, onun için ailen de senin bu kişi ile ömür boyu yaşayacağını varsayıyor ve ilerde aranızdaki yaş farkının bir sorun olmasından endişe ediyor olabilirler. Aynı yaş grubunda olan eşler genellikle aynı tarz yaşamı benimserler. Sürekli kendine bakan, sağlıklı yaşayan insanlar bile yaşlarına göre hareket etmek zorunlulukları vardır. Doğa buna göre insanı yaratmıştır. Yaş uyumu olmayan eşlerde ya genç olan yaşlıya veya yaşlı olan gence uyum sağlamaya gayret eder. Kapasite zorlanınca da çoğu kez problemler baş gösterebilir. Bazan da orta noktada her iki taraf buluşmayı başarır ama bu bile özveri ister. Genellikle Jenerasyon farklılıkları farklı bakış açılarını da beraberinde getirir. İlk dönemlerde pek göze çarpmayan yaş farkından dolayı oluşan uyumsuzluklar zaman içinde yoğunluk kazanabilirler.

Fakat bütün bunlar sadece ihtimaldir ve kararını vermende üzerinde düşünmen gereken etkenlerdir. Burada sorulması gereken daha önemli soru senin bu birliktelikten beklentin nedir? Belki yanıtlaman gereken en önemli unsur bunun altında yatmaktadır.

Herşeye karşın bu kişi ile bir gelecek planlıyorsan lütfen uzun vadede oluşabilecek pozitif ve negatif etkilerini düşün. Neleri istemediğine karar vermeye çalış. “Ayrılmalı mıyım?” sorusunun cevabını kendin vermelisin. Bu konuda ne ailen ne ben ne de bir başkası karar veremez. Yaş farkına rağmen çok iyi geçinen eşler gördüğüm gibi yaş farkından dolayı çok sorun yaşayan çiftlere de rastladım.

Yaşam senin, yaşamın için en önemli kararlardan birini verirken sadece kendine güvenmeni ve hangi yolu seçersen seç bunun arkasında durmanı dilerim.

Sevgilerimle

Perihan Yazıcı

Forumdan Yorumlar (1)

  1. melissssssss 21 Ekim 2010

    ben bu siteye bayışdımm

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız