Sinirlerim Normal mi? Rumuz: Mehtap


| 06 Mart 2006 | 0 yorum | 4069 gosterim

Kesin bu dönemlerde birine takıyorum. Her hareketi gözüme batıyor. Bir kaşık su da boğasım bile geliyor. Karma karışık duygular içinde, için için kendimi yiyorum ve kendimden de nefret etmeye başlıyorum.

İstemediğim fakat mecbur olduğum bir işi yapıyorum. 5 aylık evliyim. En büyük amacım kendimi geliştirip farklı işler yapmak. Benim en büyük sıkıntım regl dönemlerim. Çok sinirlendiğim kendimi sıktığım zaman bacaklarım tutmuyor kendimi kaybediyorum (normal zamanlarda da oluyor). Bu dönemlerde kesin biri ile büyük bir tartışmamız oluyor ama ciddi boyutlarda oluyor. Sinirlerime hiç engel olamıyorum (normal zamanlarda da engel olamıyorum sinilerime.) Kesin bu dönemlerde birine takıyorum. Her hareketi gözüme batıyor. Bir kaşık su da boğasım bile geliyor. Karma karışık duygular içinde, için için kendimi yiyorum ve kendimden de nefret etmeye başlıyorum.

Bir nevi eşim idare ediyor alttan alıyor(çok fazla olmasada) fakat iş arkadaşlarımla olmuyor. Eşimden daha uzun süre görüyorum onları ve ciddi sıkıntılar yaratıyorum. En son bir arkadaşa ağzıma geleni sayıp viladayla üzerine yürüdüm. Gerçi o da üzerime çok fazla gelince tutamadım kendimi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi çalışmalar
Mehtap


Sevgili Mehtap,

İstemediğiniz ve zevk almadığınız bir işi yapmak zorunda olmak sizin için oldukca yıpratıcı olmalı. Diğer taraftan işe yeni hedefler belirleyerek kendinizi geliştirme isteğiniz ve bu yönde çalışmalarınız takdir edilecek bir durum. Bu süreçte elbette yorulabilir, sıkılabilir ve zaman zaman üzülebilirsiniz ama sonu aydınlık bir hedefe yürümeye başlayacaksınız.

Regl dönemleri tüm hanımların rahatsızlık yaşadığı bir süreçtir. Kimi hanımlar kendilerini ve bu dönemin özelliklerini iyi öğrenip, bazı önlemler alarak daha hafif atlatma gayreti gösterirler. Regl dönemlerinde yaşanan hormon değişiklikleri kişinin tepkilerini kontrol etmesini güçleştirir ve ruhsal yapısının değişkenliğini önleyememesine yol açar. Peki bu dönemleri en az sorunla atlatabilmek için ne yapmalı, uzmanların söylediğine göre

- Bu günlerde tartışmalara girmekten kaçınılmalı
- Önemli randevular mümkün ise ertelenmeli
- Spor yapılmalı (Yaşam biçimi olarak)
- Mümkün olduğu kadar sakin zaman geçirilmeye çalışılmalı
- Pozitif yaklaşım benimsenmeli

Bunun yanısıra jinekoloğunuz ile durumunuzu tartışabilir ve normal gerginliğin dışında bir sorununuz olup olmadığını kontrol edilmesini isteyebilirsiniz. Kendiniz hakkında daha geniş bilgi edinilmesinde yarar görüyorum. Elbette ki benim değindiklerim genel çözümlerdir her insana uygun olmayabilir. En doğrusuna doktorunuzla birlikte siz karar verebilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler dilerim

Perihan

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız