Sağlıklı Yaşam (Yemek İçin Yaşama Yerine Beslenmek İçin Yeme)


| 23 Haziran 2012 | 0 yorum | 1835 gosterim
Sağlıklı Yaşam

Sevgili Dostlar,
Dükan Diyeti’nin birinci ve ikinci programına geçen yazımda değinmiştim. Uzun soluklu bir diyet olduğundan ve tüm yaşam biçiminizi, algınızı değiştirmeniz gerektiğinden söz etmiştik. Birinci ve ikinci programı uygulamiş iseniz artık istediğiniz kiloya geldiniz demektir.

Bu ne güzel bir duygudur bilemezsiniz. Aynanın karşısına geçmek, size bol gelen elbiselerin yerine küçük beden elbiseler almak, farklı bir başarı duygusunu yaşatır insana. Hatta vermeye kıyamadığınız yıllar önce almış olduğunuz, anısı olan bir elbiseye tekrar sığabilmek…. Bir giyim mağazasına gidip aynalardan kaçmamak artı elbise denerken küçük bedeni elinize almak, kendinizi artık çok enerjik ve hafif hissediyorsunuz. merdiven çıkarken tıkanıklıklar yok oluyor. Daha sağlıklı bir görünüm kazanıyorsunuz, hepsi inanın çok hoş oluyor. Gerçekten takdiri haketttiniz demektir. Artık sıkıca kendinize sarılıp bir aferin diyebilirsiniz.

Hernekadar bu noktaya gelmek çok keyifli ve ödüllü isede işimizin bittiğini söyliyemeyiz. Bundan sonraki adımlar verdiğiniz her kilonun kalıcı olmasını sağlamak ve tartıda gördüğünüz ve o çok sevdiğiniz rakamı sürekli kılmak olmalıdır. Üçüncü Program verilen her 1 kilo için 10 gün uygulama süresi demektir. 10 kilo vermişseniz 100 günlük Üçüncü Programınız var demek. Üçüncü Programda serbest ödül günleri artık çok sevdiğiniz meyvaları tüketebileceğiniz dönemleri yaşıyorsunuz. Bunu da geçirdikten sonra Dördüncü bölüm gelir ki bu artık sizin yaşam biçiminiz olarak karşınıza çıkar. Yemekleriniz konusunda kısıtlamalar kalkmıştır. Haftada bir gün örneğin Perşembe günleri protein günü yapmanız ve o günde sadece ilk programdaki protein ile beslenmeniz yeterli diyor Dükan. İşte 3.ncü Programda yiyebilecklerinizin kısa bir özeti:

Öncelikle 3.ncü Program neden önemli ona değinmek istiyorum. Şu ana kadar vücudunuz belli kısıtlama ile beslenmiş olduğundan, aldığı her gıdayı azami kullanma alışkanlığını edinmiş oluyor. Artık çok fazla enerji harcamayı da reddeden bir yapıyı gözlemliyorsunuz. Eğer 3,ncü Programı uygulamadan tekrar normal beslenmeye başlarsanız verdiğiniz tüm kiloları çok hızlı bir şekilde geri almakta hiç gecikmezsiniz. Lütfen eğer birinci ve ikinci programı yapmışsanız 3.ncü programa da devam edin derim. Birinci programda ve ikinci programda yiyebilecekleriniz yanında artık sadece haftada bir gün protein günü yapmanız yeterli oluyor. Haftada iki ogün kısıtlamasız kutlama yemeği yiyebilirsiniz. Canınız ne isterse (Yine de bence ölçülü olun derim).

1. Günde bir porsiyon meyva yiyebilirsiniz (Elma, kayısı, yabanı mısır, mandalına, portakal, şeftali, armut, erik, böğürtlen, çilek, kavun, karpuz)

2. Günde iki dilim tam buğday ekmeği

3. Haftada 2 porsiyon nisastalı yıyecekler (Patates ve beyaz pirinçten uzak durum lütfen). Makarna (Bol yağdan, peynirde uzak durmak lazım), kahverengi pirinç yiyebilirsiniz.

4. Haftada 220gr bulgur, arada kuzu eti, 220 gr mercimek, 220gr baklagiller izin verilen yiyecekler.

Sevgili dostlar 4,ncü ve son Program’da ise artık istediğinizi yiyin diyor Dükan. Kısıtlama yok ama mantıklı olun,ve tekrar ediyorum haftada bir gün protein günü yapın örneğin Perşembe günlerini bu gün için ayırabilirsiniz.

İstediğimiz kiloya inme tarihinin üzerinden iki yıla yakın zaman geçti. Bu sürede 3 kilo bir marjimiz oldu. Yine de istediğiniz kiloda kalabilme başarısının sadece haftada bir gün Protein yemekle başarılamayacağını gördük. Tekrar etmekte yarar gördüğüm aşağıdaki konulara dikkat çekmek istiyorum:

1. Günde 1.5 – 2 litre su içilmeli

2. 35-40 dakika yürümeli veya düzenli spor yapılmalı

3. Un ve şekeri yemek menüzden çıkartmalı, yağ konusunda çok dikkatli ve az tüketilmeli. Yağ seçiminiz zeytin yağı veya saf tereyağı olmalı. Tuz oranına çok dikkat etmeli

4. Kızartma yapma alışkanlığına son vermeil

5. Ne yerseniz yiyin, porsiyonlar küçültülmeli ve ikinci defa tabağa yemek konması reddedilmeli

6. Bir defadan birşey çıkmaz kışkırtamsina kanmamalı,

7. Eğer çok sevdiğiniz bir şeyi dayanamayıp yediniz ise suçluluk duymak yerine ertesi gün daha dikkatli yiyerek tolere edilmeli ve zaman zaman az olmak kaydi ile her istediginizi yemelisiniz.

Yemek için yaşama felsefesinin yerini artık beslenmek için yemenin aldığını görmek sizin için başarıların en güzeli oluyor. Artık her yalnız kaldığınızda, her stres yaşadığınızda, her üzgün anınızda içinizdeki boşluğu yiyerek doldurma ihtiyacı duymuyorsunuz. Onun yerine bu tür sorunlar ile yüzleşip onlarla baş etmeyi öğreniyorsunuz. Her konuda olduğu gibi zorlukla elde ettiğiniz, yoğun emek; zaman harcadığınız ve sonuç aldığınız bir başarıyı artık kolay kolay riske atmayı göze alamıyorsunuz. Bu başarı yaşamınızı tekrar gözden geçirmenize ve mutlu olmadığınız birşeyler varsa onlardan da kurtulabileceğiniz gerçeği ile hareket etmenize yol açabiliyor. Farkediyorsunuz ki değişen sadece beden ölçünüz değil, davranışlarınız, kendinize olan saygınız, ruhunuz oluyor. Kendinizle barışmaya bir adım oluyor bu yapı. Sonraki adım elbette kişisel yolculuğunuz ile ilgili ki bu daha derin bir konu. Başka bir yazımda ele almayı planlıyorum.

Ne şaşırtıcıdır ki sadece kendi kendinizle mutlu olmakla kalmıyorsunuz, sorumluluğunu üstlenen bir birey olarak artık kimseyi suçlamıyor size ilgi göstermiyorlar diye ağlamıyorsunuz. “Ben senin için neler neler yaptım karşılığını göremiyorum” düşünceleri kayboluyor çünkü artık kendiniz için büyük birşey yapmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz ve istemediğiniz hiçbirşeyi yapmamaya özen gösteriyorsunuz. Sözün bittiği yere gelmeniz dileği ile..

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız