Rumuz:metingorgun, Kararsızlık


| 13 Şubat 2007 | 0 yorum | 3942 gosterim

Abimle baba mirası ortak oldum fakat dersane üniversite ve askerlik olunca işle yani ortaklıkla içli dışlı olamadım abimde kendini düzlüğe çıkarınca bizle ortaklığı kopardı


Abimle baba mirası ortak oldum fakat dersane üniversite ve askerlik olunca işle yani ortaklıkla içli dışlı olamadım abimde kendini düzlüğe çıkarınca bizle ortaklığı kopardı şimdi yaş ilerledi iş tecrübemde yok bu ana kadar hemen hemen hiç bir yerde çalışmadım bir yerde çalışıp kendime iş tecrübesi edinsem fakat bundan da korkuyorm çünki abimle yaşadıklarımdan dolayı veya risksiz bir işyeri açsam lütfen bana yardımcı olun şu anda ne yapacağımı şaşırdımSevgili Metin,

Eminim her iki tarafın da bu sonuca gelmekte katkıları vardır ve karşılıklı beklentilere çeşitli nedenler ile cevap verilememiştir. Sonuçta iki kardeş bir yol ayırımına gelmiş ve bu ortaklık şu veya bu nedenden dolayı son bulmuştur.

Şu anda kafanın karışmış olduğunu, güvensizlik hissettiğini ve kararsızlığını anlıyorum. Tüm bunları bir çırpıda silmek kolay olamayacak ama kendine zaman tanıyarak acele de etmiyerek bu konuyu atlatabilme şansının yüksek olduğuna inanıyorum. Öncelikle ne olmuş ise olmuş. Geçmişi değiştirmek kimsenin elinde değil ama geleceğini şekillendirmek senin seçimine bağlı. Sevgili Metin, üniversite mezunu askerliğini yapmış ve anladığım kadarı ile maddi durumun da çok kötü olmayan bir konumdasın. İş deneyiminin olmaması konusundan önce daha önemli düşünmen gereken yapılar var. Sen ne yapmak istiyorsun? Nasıl bir işte çalışmayı arzu edersin? Kendi kurduğun bir işin mi yoksa bir kurumda mı çalışmak seni mutlu eder? Risksiz iş veya risksiz hayat yoktur. Çoğunlukla geçmişte edindiğimiz bize acı veren birçok deneyim gelecek başarılarımızı sağlar. Ağabeyinle yaşamış oldukların senin bundan sonra da başarıyı yakalayamayacağın anlamına gelmez. Önemli olan öncelikle senin hedefini belirlemendir. Acele, yeterli planlama ve inceleme yapmadan atılacağın herhangi yüksek veya düşük riskli bir işte başarılı olman şansa kalır. Bilmediğin bir işi yapman esas risktir diye düşünüyorum. Önündeki seçenekleri bir gözden geçirmeye çalış. Bir iş girişiminde bulunmak mı yoksa bir kurumda çalışmak için iş bulmaya çalışmak mı? Öncelikle birinde karar verirsen işin daha kolay olur.

Örneğin bir kurumda çalışmayı seçtiğini varsayalım. O zaman iş bulma projesi yapman gerekir. Seni görüşmeye çağırabilecek kadar düzgün bir özgeçmiş hazırlamalısın. Çalışmayı düşündüğün potansiyel kurumları araştırıp onların personel alma politikalarını ve kültürlerini incelemelisin. (Bu konuda genellikle internette bolca bilgi bulabilirsin). Hedeflediğin iş için yeterli özelliklere sahip olup olmadığını incelemelisin. Örneğin çalışmak istediğin kurum yabancı dile önem veriyorsa ve senin yabancı dilini geliştirmen gerekiyorsa kurslara gitmeyi denemelisin. Daha sonra da hiç bıkmadan özgeçmişini bu kurumlara göndermelisin. İş görüşmesine çağrı aldığın zamanda başarılı olabilmen için iş görüşmeleri teknikleri konusunda daha önceden bilgi ve beceri sahibi olman yarar sağlar. Bunu kitaplardan, eğitim CD’lerinden veya kurslardan öğrenebilirsin. Göreceksin ki ev ödevini yaparsan iş deneyiminin olmaması çok da dezavantaj olarak karşına çıkmayacaktır.

Diyelim ki bir kurumda çalışmayı değil de kendi deyimin ile risksiz bir iş kurmayı planlıyorsun. Aklıma gelen şu soruların cevaplarına bakmak gerekir diye düşünüyorum.

- İşin Sektörü
- İş planı
- Sermaye
- Hedef kitlen (müşterilerin)
- Kaynaklar
- İşin ve kaynakların yönetimi
- Sektörde bu işi yapanlar, Pazar payı vb. Uzatabiliriz.

Sevgili Metin, neye karar verirsen ver önce ev ödevini yapman gerekiyor. Yapacak çok işin var. Önündeki geleceğe sen karar veeceksin. İstediğin her şeyi yapabilirsin yeter ki tüm kalbinle iste ve adımlarını atarak planlı dengeli ol.

Senin az riskli iş yapma düşüncene karşın ben dengeli ve hesaplanmış risk almanı öneririm.

Kariyerin ve geleceğin konusunda doğru seçimleri yapabilmen dilekleri ile

Saygılarımla

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız