Rumuz: yağmur, Ne yapmalıyım?


| 30 Aralık 2006 | 0 yorum | 3910 gosterim

Evliliğin ilk başlarında üstelik de çalışan bir hanımın ev, iş, çevre ile dengeleri kurması zaman alabilir. Bunun için kendinize ve eşinize zaman tanımanız yararlı olacaktır.

Merhaba Perihan Hanım,

Ben 5 aylık evli çalışan bir bayanım.Eşimin ailesiyle çok yakın oturuyoruz ve benim ailemde başka bir şehirde yaşıyor. Rahatsızlık duyduğum konu kayınvalidem ve eşimin kız kardeşi… Üzerimde çok fazla baskı hissediyorum, 2 günde bir onlara uğramazsak bir dizi laf işitiyorum. Benim de işim oldukça yoğun , çok yoruluyorum.Onlara karşı hiçbir önyargım yoktu , hatta beni çok sevdiklerini düşünüyordum oysa şimdi bunun tam tersini hissediyorum. Büyük bir kıskançlık var bize karşı. Özellikle görümcem bizim özel bir yaşamımız olmasına asla tahammül edemiyor sanki. Herşeye karışmak gibi bir hakkı olduğunu düşünüyor. Benim yüksek lisansa başvurmama bile karışabiliyor . Ama abisinin yanında en ufak bir saygısızlığı yok, yalnız kaldığımızda her defasında ağlayarak çıkıyorum odadan. Eşimde kız kardeşina çok ama çok düşkün, Birlikte büyüdükleri için arkadaş gibiler.Kız kardeşiyle ilgili en ufak eleştiriyi kabul etmiyor. Çok ama çok yalnız hissediyorum. Kimseye derdimi anlatamıyorum. Çok !


Sevgili Yağmur,

Henüz 5 aylık bir evliliğe alışma sürecini yaşarken bir de kayınvalide ve görümce baskısını üzerinde hissettiğini ve bunun sana sıkıntı yarattığını anlıyorum. İstersen seni rahatsız eden konuları ayırıp teker teker ele alalım.

  • Ailenden uzak yaşıyorsun – bu senin için çok zor olmalı istediğin zaman onlara gidemiyorsun onlarla olamadığın için de belkide bilinçaltından bu duruma tepki gösteriyorsun. Acaba ailende sana kayınvaliden kadar yakın otursaydı onları ne sıklıkta ziyaret etmek isterdin?
  • Kayınvaliden ve görümcene çok yakın oturuyorsunuz ve onların senin oraya sık sık gitmeni beklediklerini düşünüyorsun. Onların isteklerine uymadığın zaman tepki görüyorsun ve bundan rahatsızlık duyuyorsun. Genelde kişilerde farkında olmadan bir beklenti yaratıyoruz. Eğer evliliğinizin başından beri sık sık kayınvalidenlere gitmişseniz ve bu konuda istemediğin halde sırf bir olay çıkmasın diye itirazın olmamışsa kayınvaliden ve görümcen üzerinde bir beklenti yaratmış olabilirsin. Doğal olarak da sık sık oraya gitmeniz beklenir. Bu konuda çok sevdiğim bir söz vardır “Farenin geçtiğine yanmam iz bırakır” diye. Buna çözüm ise önce eşinle güzel bir dille ve annesini kızkardeşini suçlamaktan kaçınarak bu durumdan rahatsızlık duyduğunu anlatmaya çalışmandır. Biliyorum bu konuda eşinle konuşmak kolay olmayacaktır o da tepkisel olabilir. Yine de istemediğin bir şeyi sırf başkaları istiyor diye yapman ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Bunu önlemenin en güzel yolu eşinle önceden bir anlaşmaya varmandır. Eşinin veya bir başkasının önerisini yapmak istemiyorsan, kesin bir dille bunu yapmayı istemediğini söylemek hastayım, yorgunum gibi birtakım bahanelerin arkasına sığınmaktan iyidir. Çünkü belki geçici bir süreliğine sorundan kurtulmuş olabilirsin ama uzun vadede sorun çözümsüz kalmaya devam eder. Onun yerine pazarlık yapman yararlı olur. Örnegin her hafta gitmek yerine iki haftada bir gitmek gibi veya sadece 2 saat otururum gibi.
  • Sonuçta eğer seçerseniz eşininizin annesi ve kızkardeşi ile düzeyli ve dengeli bir iletişim kurabilirsiniz. Lütfen eşinizi annesi, kızkardeşi ve sizin aranızda tercih yapmaya veya taraf tutmaya zorlamayın ve bunu ondan beklemeyin. Yalnız bu beklentilere de cevap verme zorunluluğunu yaratmaz. Yaşamınızı nasıl yaşayacağınıza, karıyerinize sizden başkası karışamaz. Herkes fikrini söyleyebilir ama siz izin vermediğiniz sürece kimse yaşamınızı etkileyemez.
  • Ailenizin sizden uzak olması ile eşinizin ailesinin yakın olması arasında bir ilişki yoktur. Bu konuda onları suçlamamaya çalışın. Yalnızlığınızı eşinizle paylaşarak gidermeye çalışmanız yararlı olabilir.

Evliliğin ilk başlarında üstelik de çalışan bir hanımın ev, iş, çevre ile dengeleri kurması zaman alabilir. Bunun için kendinize ve eşinize zaman tanımanız yararlı olabilir.

Seçiminizce yaşam dilerim..

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız