Rumuz : Songul, Çekingenlik


| 29 Ekim 2006 | 0 yorum | 4163 gosterim

Yargılanmaktan, hata yapmaktan, yanlış anlaşılmaktan ve en önemlisi eleştirilmekten çok korktuğumuz durumlarda kendimizi ifade etmekte zorlanabiliriz.

Öncelikle merhabalar sitenize yeni üye oldum tesadüfen hangi sorun olursa olsun söylenmesi gereken yerde söyliyemiyorum öyle birşeyki beni esir altına almış hep içimden soluyorum düşüncelerimi biliyorum bu benim için zararlı olduğunu tam olarak ıfade edemiyorum bu yönümden çok sıkıntılar çekmekteyim yardımınıza çok ihtiyacım var sizin gibi insanların hayatımda yer almasını istiyorum bilmem siz nasıl uygun görürmüsünüz dostluğa okadar çok ihtıyacım varki paylaşmam daha çok umarım olur birgün benim hayatımda da dileğiyle teşekkürler


Sevgili Songül,

Hatunca ailesine hoşgeldin. Bu sitenin amacı dostluğu ve paylaşımı yargısız olarak gerçekleştirebilmektir. Eminim bu sitede özellikle Forum kısmında düşüncelerini, sorunlarını paylaşabileceğin karşılıklı birbirlerinize katkı sağlayabileceğiniz dostluklar bulabilirsin. Sizler bize ulaştığınız sürece bizler de sizlere cevap vermeye çalışacağız.

Çekingenlik konusuna gelince, bunun çeşitli nedenleri vardır. Yaşadığın toplumun kültürü, aile yapısı, yetiştirilme tarzı kişinin içe dönük yapısı önemli etkenleri oluşturur. Bir de mükemmeliyetçilik yapısını unutmamak gerekir. Yargılanmaktan, hata yapmaktan, yanlış anlaşılmaktan ve en önemlisi eleştirilmekten çok korktuğumuz durumlarda kendimizi ifade etmekte zorlanabiliriz. Sevgili Songül hata yapmaktan korkmamak gerekir. Hep tekrarlıyorum, hata yapılmalı ama hatalardan öğrenerek onları tekrar etmemeye çalışılmalı.

Karşındaki kişileri dikkatle dinlemeye çalış. Onlara cevap vermek için acele etme. Diğer taraftan her kelime üzerinde de uzun uzun düşünüp kafanda kurma. O zaman karşındakini dinlemeden cevaplar vermeye başlar ve gerekeni de söyleyememiş olursun. Yani işin sırrı karşındakini çok iyi dinlemek ve anlamaya çalışmaktır. Konuşmak istediğin konularda yeterli bilgiye sahip olursan ifade etmen de daha kolay olabilir. Dolayısıyla bol bol kitap okumanı ve konuşacağın konularda biraz bilgi sahibi olmanı öneririm. Kişi emin olduğu konularda daha rahat konuşur. Heyecanlanman ve korkman doğaldır. Önemli olan bunu kontrol altına alarak kendine şans tanımandır. İnsanlar içinde konuşabilmek bir yetenek işidir ve zaman içinde pratik yaparak öğrenilebilir. Dolayısıyla hata yapmaktan korkmayarak sürekli denemeye devam edersen bir gün istediğin gibi olacağına inanıyorum. Öyle kişiler tanıyorum ki iki kelimeyi bir araya getirip konuşmakta zorluk çekiyorken şu anda topluluk önünde çok güzel sunumlar yapabiliyorlar. Kısaca her konuda olduğu gibi bu konuda çalışmalar yapıp deneyimler kazanmak gerekiyor.

Başkalarının senin hakkında ne düşündüğüne dikkat etmeyip çalışmaya devam ettikçe kendini daha rahat ifade edebileceğine inanıyorum.

İyi paylaşımlar diliyorum.

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız