Rumuz: Sevgican, Çok Acı Çekiyorum


| 25 Aralık 2006 | 0 yorum | 4799 gosterim

Eşimi psikolojik tedaviye ikna edemiyorum aslında artık konuşamıyoruz eskiden daha yapıcı olmaya çalışıyodum ama artık bende onun yüzünü dahi görmek istemiyorum sesini bile duyunca bana saldıracak gibi hissediyorum.

Ben 30 yaşında üniversite mezunu 2 çocuk annesiyim 7 yıllık bir evliliğim var son iki senedir inanılmaz kötü günler yaşıyorum eşim tarafından sürekli aşşalanıyor hakaraet ve şiddete maruz kalıyorum 2 defa boşanmaya kalkıştım ama başaramadım bilirsiniz klasık sebepler affet beni söz veriyorum çocuklar ne olacak ve sonuç aynı 6 ay sonra aynı adam tekrar dayak tekrar hakaret artık dayanamıyom bu geçen 2 yıllık süreçte ailemde çok yıprandı şimdi ne yapacağımı bilemiyorum onlara tekarar boşanmak istediğimi söyleyemiyorum çok uatanıyorum eşimi psikolojik tedaviye ikna edemiyorum aslında artık konuşamıyoruz eskiden daha yapıcı olmaya çalışıyodum ama artık bende onun yüzünü dahi görmek istemiyorum sesini bile duyunca bana saldıracak gibi hissediyorum intihar etmeyi bile düşünüyorum ama çocuklar akklıma gelince kendimden utanıyorum biliyorum bana bir an önce ayrıl diyeceksiniz çözüm önerilerinizi tahmin edebiliyorum ama inanınki bunları yapacak gücüm yok hayatımın nasıl bu noktaya geldiğine inanamıyorum çok uatanıyorum artık böyle bir adamla evlendiğim için .


Sevgili Sevgican,

Mutlu olmadığınız bir evliliği iki çocuğunuzu düşündüğünüz için sürdürmek zorunda olduğunuzu hatta bunun üzerine de şiddete uğradığınız bir ortamda yaşam mücadelesi verdiğinizi anlıyorum. Çıkış yolu arayışlarınızda bir iki girişimde bulunduğunuzu ama bu konuda sonuca gidemediğinizi yeni bir girişim için ise kendinizi güçsüz hissettiğinizi belirtiyorsunuz.

Yazınızda bu yaşadıklarınızda yıprandığını düşündüğünüz bir aileniz olduğunu ama onların desteğine sahip olduğunuz görüşüne vardım.

Kadının şidette maruz kaldığı evliliklerden birini yaşıyorsunuz. İlk 5 yıl bu evlilikte yine şiddet varmıydı yoksa sadece son iki yıl mı bunu yaşıyorsunuz? Eğer evliliğiniz ilk 5 yıl bu denli sorunlu değil de son iki yıldır dayanılmaz boyutlara gelmişse bunun nedenlerini irdelemenizde yarar var. Belki olanağınız var ise bir uzman ile görüşmenizin de faydası olabilir yine de şiddete maruz kalmanız hiçbirşekilde kabul edilebilecek bir durum değildir. Üstelik eşiniz bir evlilik danışmanlığına veya bir uzmana gitmeyi de rededediyor. Bu noktaya gelme nedenleriniz çok çeşitli olabilir. Size yaşamınızı nasıl yaşayacağınız konusunda ne ben ne de bir başkası öneride bulunamaz. Buna ancak siz karar verebilirsiniz. Aileniz ve kendiniz için en iyi olanı sadece siz bilebilirsiniz.

Tüm yaşadıklarınıza rağmen bu evliliği kendi nedenlerinizden (çocuk gibi) sürdürmeyi seçebilirsiniz veya boşanmayı da seçebilirsiniz. Her iki durumda da sizi bekliyen sonuçlar olacaktır ve bu yolu siz yürüyeceksiniz sevgili okurum. Atacağınız adım sizi ve ailenizi etkileyecektir. Bu sorumluluğu üstlenecek gücü isterseniz içinizde bulabilirsiniz. Her iki seçenekte de istemediğiniz yapıları düşünmeye gayret ederseniz belki hangi adımı atmanız gerektiği konusunda karar vermeniz daha kolay olur diye düşünüyorum. Eğer bu evliliği yürütmeyi düşünüyorsanız belki ailenin büyüklerini devreye sokup eşinizle konuşmalarını sağlayabilirisiniz.

Son olarak bu yaşam senin nasıl geçireceğine hangi yolu seçeceğine sen karar vermelisin ama yine de sunu belirtmeden geçmeyeceğim; şiddet içeren evliliklerde yetişen çocukların alacakları yaralar sonradan çok zor düzelebiliyor.

Saygılarımla

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız