Rumuz : sevda_cicegi, Ne yapmalıyım bana bir akıl


| 06 Kasım 2006 | 0 yorum | 4076 gosterim

Bir aile büyüğünü devreye koyup, belki aileleri de bir araya getirerek, eşinizin bu davranışlarının hem size hem çocuklarınıza olan olumsuz etkilerini kendisine açık açık söylemeniz davranışlarının bilincine varması için faydalı olabilir.

slm ben öncedende buraya yazmıştım ama size değildi benim sorunum eşimle.sürekli küdür ediyo konuşulmuyo zoru benimle ne yapcamı şaşırdım..hiç bir sorumlıluğu kabul etmiyo hiç bişi söylenmezse para falan istenmezse öyle yaşayıp gidiyoz herşeyi düşünmekten bıktım. bizim eve biri gelse istemiyo sürekli küfür ediyor.kaç gündür para vermiyor işim olsa çalışcam çoçuklarım var kızım var okuyo çokda başarılı napmalıyım lütfen yardım edin. sokaklaramı düşüyüm napıyım bilmiyomistemiyom onun parasını falan.şimdiden teşekkür ederim..başarılar dilerim..


Sevgili Sevda Çiçeği,

Böyle olayların yaşanıyor olması gerçekten sadece senin için değil toplum içinde büyük bir sorun. Küfürlerle aşağılandığınız bir ortamda yaşamak zorunda kalmak ve üstelik bu ortamda çocuk yetiştirmek gerçektende çok zor bir durum. Bu iki tarafı keskin bir kılıca benzer, hangi tarafa dönseniz bir tarafınız kesiliyor.

Özellikle bizim toplumumuzda sıkça rastlanan bir durum bu. Evin erkeğine bağımlı hale getirilen ev kadınlarımız bu tür baskıcı ve kendilerini mutlak evin hakimi sanan eşleri tarafından çeşitli şiddete maruz bırakılabiliyorlar. Bu bazan psikolojik baskı, bazan sözlü saldırılar bazan da fiziksel şiddet boyutlarına ulaşabiliyor.

Büyük şehirlerde ise yeterli olmasa da kadın sığınma evleri oluşturarak bu soruna bir nebze de olsa çözüm yolları aranmıştır. Ama tüm bunlar yetersiz kalmaktadır. Sorunun kökünde aile eğitimi yatmaktadır. Son zamanlarda kız çocuklarımızın okula gönderilmeleri konusunda yoğun kampanya çalışmaları gözlenmektedir. Bunlar çok sevindirici olaylardır ama bu tür girişimlerin sonuçları uzun vadede topluma yansıyacaktir.

Eşinizin neden size böyle davrandığı konusunun altında çok çeşitli nedenler yatabilir. Bunların arasında yetiştirilme tarzı, geldiği kültür, kendi yaşadığı stresli ortamlar, ekonomik sorunlar v.s. sıralanabilir. Dışardaki yaşam koşullarından rahatsız olan eşler hınçlarını evdeki korumasız eşlerden ve çocuklardan alma yolunu seçebilirler. Tabii ki hangi neden olursa olsun eşinizin size küfretmesi veya aşağılaması kabul edilecek bir davranış şekli değildir. Bunun önüne nasıl geçilebilir? Eşinizle uzlaşmaya çalışmanız ve sizi üzmesinin altına yatan gerçek nedenlere ulaşabilmeniz sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bir aile büyüğünü devreye koyup, belki aileleri de bir araya getirerek, eşinizin bu davranışlarının hem size hem çocuklarınıza olan olumsuz etkilerini kendisine açık açık söylemeniz davranışlarının bilincine varması için faydalı olabilir. Son olarak belki yavaş yavaş kendi maddi özgürlüğünüzü kazanmanın yollarını araştırmaya başlamanız kendi ve çocuklarınızın güvencesini sağlamak için önemli olabilir.

Çocuklarınızın sağlıklı yetişebileciği güvenli aile ortamını eşinizle birlikte yaratabilmeniz dilekleri ile…

Saygılarımla,

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız