Rumuz: nisanikizim, Nerden başlamalı


| 14 Şubat 2007 | 0 yorum | 4501 gosterim

Eşinizle suçlama yapmadan doğru zamanda konuşarak bu hissetttiklerinizi onunla paylaşmanız ve yardımını istemenizdir. Siz kendi bireysel gelişiminizde ilerledikçe tüm ailenin sizinle uyumlu bir şekilde ilerlemeye başlayacağını göreceksiniz.


Dokuz yıllık evliyim.bir kız birde oğlan iki çocuğum var.eşimle üniversitede tanıştık.onu çok sevdim ve ne olursa olsun tek amacım onunla evlenmekti.evlendik ancak sorunlarımız her zaman devam etti veboşanmanın eşiğinden bir kaç sefer döndük.eşim evine çok bağlı , dışarda gözü olmayan evine fazlasıyla herşeyi alan, taşıyan çocuklarını çok seven bir eş.ancak devamlı eleştiriyor, yargılıyor agrasif bir insan.

Çocuklarım çok küçük ayrılmayı düşünemem zaten ben istesemde eşim anne babadan ayrı yaşadığı için istemez.herşeyi düşündüm.tek çıkış yolumun kendimi değiştirmek olduğunu düşünüyorum.ama bu konuda çok isteksizim yaradılış olarak ta gamsızlık huyum var.bir şeye başlıyorum ama devam ederken aynı hevesle sürdüremiyorum ve genelliklede bitiriyorum.kesin değişmem için devamlı motivasyona ihtiyacım var.bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.çocuklarımın sağlıklı gelişimi için benim değişmem şart. galiba başka seçenek yok.Sevgili Nisanikizim, ilk defa bir okurum sorununun olduğunu ve bunu çözmek için de kendini değiştirmesi gerektiğini yazdı. Arkadaşım sizden çok etkilendim. İşin sırrını çözmüşsünüz, artık yapmanız gereken bu değişimi nasıl başlatmanız ve hangi adımları atmanız gerektiğine karar vermek. 9 yıllık bir evlilik, 2 çocuk evine düşkün bir eş/baba ama eleştirileri ve agresif tavırları ile sizi üzüyor. Boşanmayı en öncelikli çözüm gibi görmediğiniz için ve çocuklarınızı sağlıklı bir şekilde büyütme konusuna öncelik vermeniz ayrıca takdir edilecek bir hususdur.

Eşinizi değiştirmek sizin elinizde olmadığına göre işe kendi değişiminize karar vermekle başladınız. Öncelikle öz eleştirinizi yaparak durum analizini gözden geçirmişsiniz. İstersen gelin sizden öğrendiklerimi birlikte bir gözden geçirelim.

- Eleştiriye kapalısınız.

Neden böyle olduğunuz konusu çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olabilirsiniz ve eleştirilmemek için uğraş veriyor olabilirsiniz. Başkaları tarafından eleştirilmek acı verebiliyor. Bunu iyileştirmek için çeşitli yollar var. Eleştirilere katlanabilmek için kendinize güven konusunda aşama kaydetmeniz gerekiyor. Eleştiriyle karşılaştığınız zaman müdafaya geçememeye özen gösterin. Yapılan eleştiri konusunu tarafsız olarak kızmadan incelemeye çalşın. Karşı taraf sesini size duyurmaya çalışıyor olabilir. Onun size neyi söylemeye çalıştığını anlamaya çalışın. Duygularınızı kontrol ederek kendinizi yetersiz veya aşağılanmış hissetmenize yol açacak davranışlardan etkilenmemeye özen gösterin. Eleştirilerde haklılık payı var ise sadece o konuya odaklanarak hatanızı kabul edin ve tekrar etmemeye çalışın. İşe yarayacaktır.

- Kararlarınızda sebat edemediğinizi ve çabuk vazgeçtiğinizi belirtmişsiniz.

Yaşamınızdaki tüm sevmediğiniz yapıları bir anda değiştirmeye çalışırsanız oldukça zorlanırsınız. Bunu önlemek için her defasında hayatınızdaki bir konuyu değiştirmeye çalışmanızda yarar var. Örneğin öncelikle "Eleştirilere kendinizi açmak" gibi. Daha sonra diğerleri kendiliğinden gelecektir.. Çocuklarınızı sağlıklı ve dengeli bir ortamda yetiştirme arzunuzu takdirle karşılıyorum. Bunun için hem eşinizin hem de sizin birer rol model olduğunuzu unutmayın. Sizler sağlıklı, dengeli ve mutlu oldukça çocuklarınız da böyle olur. Güvensiz, kararsız ve huzursuz, uyumsuz ortamlarda yetişen çocukların olumsuz etkilenmeleri kaçınılmazdır. Eşinizin mükemmeliyetçi ve ailesine düşkün olması işinizi kolaylaştırır. Aynı hedefe kitlendiğiniz zaman her ikinizin de uyum sağlamanız daha kolay olur.

Önerim eşinizle suçlama yapmadan doğru zamanda konuşarak bu hissetttiklerinizi onunla paylaşmanız ve yardımını istemenizdir. Siz kendi bireysel gelişiminizde ilerledikçe tüm ailenin sizinle uyumlu bir şekilde ilerlemeye başlayacağını göreceksiniz.

Kişisel yolculuğunuzda başarılar dilerim.

Saygılarımla

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız