Rumuz : Marin, Şiddet


| 29 Ekim 2006 | 0 yorum | 4109 gosterim

Çevremizdeki bilinçsizce yapılan olumsuz eleştirilerin etkilerinden korunabilmek için kendimize olan güvenimizi artırmamız gerekir.

Eşimin ve ailesinin pisikolojik baskı ve şiddetine maruz kalıyorum ne yapmalıyım


Sevgili Marin,

Öncelikle içinde bulunduğunuz bu duruma bir son verebilmek için çözüm yolları arıyor olmanızdan dolayı sizi tebrik etmek istiyorum. Rumuzunuz bende hassas, duyarlı bir insan imajını uyandırdı. Psikolojik baskı en az fiziksel baskı kadar önemli ve kabul edilemez bir davranış şeklidir. Kimsenin kimseye tahakkum etmeye, zorla baskı kullanarak birşeyler yaptırmaya, duygusal sömürüye veya hangi türü olursa olsun kişisel saldırıya hakkı yoktur.

Bazan kendimizi zayıf hissetiğimiz veya kendimizde karşı koyacak gücü bulamadığımız zamanlarda böyle baskılar karşısında sırf bir sorun çıkmasın diye sesimizi çıkarmamayı tercih edebiliriz. İçimizde fırtınalar kopsa da, zaman içinde bunun kendiliğinden geçeceğine inanır bizde yaratabileceği kalıcı psikolojik sorunları göz ardı etmeyi tercih edebiliriz. Her sesimizi çıkarmadığımız ve içimize attığımızda elinizde bir kesik oluştuğunu düşünün. Bu kesiklerin artmaya başlaması ile tedaviniz de güçleşecektir. Bunun önüne geçmek ise sizi üzmelerine ve mutluluğunuzu kontrol etmelerine izin vermemeye gayret etmeniz ile mümkün olabilir.

Çoğu kez baskıyı uygulayan kişiler karşısında ki kişiyi incittikleri gerçeğini görmek istemezler, aksine sizin bu davranışı hakettiğinize inanmak daha kolay gelir. Bu tür durumlarda haklılığınızı ıspat etmeye çalışmak, karşı saldırıya geçmek, yada mücadele etmek pek sonuç getirmez. En iyi yöntem kavga etmeden, ses tonunuzu yükseltmeden, küsmeden bu davranışların sizi üzdüğünü ve mutsuz ettiğini anlatmaya çalmaktır. Tavır koymak, tepki vermek, saldırmak, savunmaya geçmek daima karşısınızdaki insanı daha fazla kışkırtır ve size daha fazla saldırıda bulunmasına yol açar. Onun yerine içinde ki insana ve kaybolup gitmiş kalbine seslenir ve ona ulaşmaya çalışırsanız, kişinin yatışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sizi kötü ve hakeden biri olarak görmeyi bırakıp bir insan olarak görmeyi belki başarabilir. Belki dedim çünkü bazen bu tür kişilerin ciddi bir psikolojik rahatsızlığı olabilir bu durumda profesyonel bir yardım almadan kendi başınıza yapabilecekleriniz çok limitli olabilir. Kişinin ilaç kullanması yada psikolojik tedavi alması gerekli olabilir. Bu durumda size destek olabilecek, durumunuzu anlayan ve sözü geçen bir aile büyüğünün aracı olmasını isteyebilirsiniz.

Diğer taraftan kendi gelişiminize ağırlık verebilir ve içsel olarak daha güçlenmeye çalışabilirsiniz. Çünkü insanlar siz onlara izin vermezseniz sizi incetemezler. Çevremizdeki bilinçsizce yapılan olumsuz eleştirilerin etkilerinden korunabilmek için kendimize olan güvenimizi artırmamız gerekir. Bu konuda bir çok yayın var, elinize geçenleri veya Hatunca.net sitesindeki yazıları okuyabilirsiniz. Özellikle Stephen Covey "Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı" adlı kitabını okumanızı öneririm.

Sevgili okuyucum, bu psikolojik baskılardan rahatsız olan siz olduğunuza göre sizin kendinizi değiştirmeye karar vermeniz ve bunlardan etkilenmemeye çalışmanız oldukça önemli bir adımdır. Ne eşinizi ne de ailesini değiştiremezssiniz. Ancak bu baskılara verebileceğiniz tepkileri değiştirme şansınız var.

Çevrenizdeki olumsuz yorumların size ulaşmasına izin vermemeyi başarabilmeniz dileği ile…

Sevgilerimle,

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız