Rumuz: Hazzin, Yaş Farkı


| 28 Aralık 2006 | 0 yorum | 3745 gosterim

16 yaşında bir genç henüz yetişkin değıldır. Genellikle duygularını hormonlarının etkisi ile yaşadıkları bir dönem olduğu için istek ve arzuları zaman içinde değişebilmektedir. Bu nedenledir kı anne babanın onayı olmadan ciddi kararlar vermeleri onlardan beklenmez.

Merhaba Perihan Hanım!

Benim yaşım 29. 16 yaşında bir bayanla aramızda bir yakınlaşma ve duygusallık söz konusu.Ancak ben yaş farkından dolayı kendimi suçluluk duygusu içerisinde ve özgüvensizlik içinde buluyorum. Ama ona karşı duygularımda bir güvensizlik söz konusu değil. Ayrıca bu yaşta biri böyle bir ilişkiyi taşıyabilir mi? Bu ne kadar doğru ve sağlıklı?!


Sevgili Hazzin,

16 yaşında bir genç henüz yetişkin değıldır ve kanunen de anne babasının yetkisi/kontrolü altındadır. O yaştaki gençlerin arasında çok olgun olanları olabilmekle beraber genellikle duygularını yoğun şekilde ve hormonlarının da etkisi ile yaşadıkları bir dönem olduğu için istek ve arzuları zaman içinde değişebilmektedir. Bu nedenledir kı anne babanın onayı olmadan ciddi kararlar vermeleri onlardan beklenmez.

Gençler büyüdükçe ve bilgilendikçe kişilikleri oturur ve duygularını daha kontrol altında tutma yetileri artabilir. O zaman da daha sağlıklı bir karar verebilir sorumluluklarını üstlenebilirler diye düşünüyorum. Sıklıkla izlenen bir durum da genç yaştaki hanımların olgun erkeklere daha çok yöneldiğidir. Bu kendi yaşıtlarında beklenitlerine cevap bulamamalarından kaynaklanmaktadır. Zaman içinde bu merakları geçiyor ve bu defa da jenerasyon farkının getirdiği sıkıntıları yaşayabiliyorlar.

Siz de 16 yaşındaki döneminizi anımsamaya çalışırsanız o günlerdeki düşünce yapınız ve davranışlarınız, beğenileriniz ile bu günküler arasında farklılıklar olduğunu görebilirsiniz. Kendiniz de yazınızda belirtmişsiniz. 16 yaşındaki bir kızın böyle ciddi bir sorumluluğu taşıyabileceğinden kuşkularınız var. Sizin bu birliktelikten beklediğiniz nedir? Sağlıklı bir ilişki için eşler arasında belli dengelrin varlığı önemlidir. Sadece duygular, fiziksel görüntü uzun soluklu beraberlikler için yeterli değildir. Her iki tarafın da sorumluluklarının bilincinde ileriye dönük adımlar atılmalıdır.

Toplumumuzda boşanmaların ve mutsuz evliliklerin önüne geçebilmek adına keşke bir aile kurma girişiminden önce kişilerin kan testi yaptırmaları gibi evlilik kurslarına katılmaları zorunlu olabilse hatta çocuk yapmak isteyen çiftler de anne baba olmadan önce birtakım kurslara gidebilseler. Sevgili okurum sen 16 yaşında bir gencin böyle ciddi bir olayda sağlıklı karar verip veremeyeceğini sorguluyorsun. Bırakın yetişkin olmayan böyle çocukları daha büyük yaştaki gençlerimiz bile birliktelik konusunda sağlıklı karar vermekte zorlanabiliyorlar.

Geleceğiniz ile ilgili hesaplanmış riskler alabilmeniz ümidi ile…

Saygılarımla,
Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız