Rumuz :alchemilla, Kız Arkadaş


| 06 Kasım 2006 | 0 yorum | 4944 gosterim

Hani var ya bir traplenin ucundan denize veya suya dalış yapmadan önce kalbiniz çarpar ama yine de dalarsınız, suyun üzerine çıktığınız zaman içinizi müthiş bir mutluluk kaplar…

Ben şimdiye kadar hiç bir kıza teklif etmedim daha doğrusu edemedim teklif edenleri kabul etmedim çünkü bende ya kız beni terkederse korkusu var bundan nasıl kurtulabilirim.

Sevgili Alchemilla,

Reddedilme korkusu ile yaşamınızda birçok olayı engellediğinizi anlıyorum. Bazen bazı tecrübeler korkutucu gelebilir ve insan bu tür durumlara düşmektense her şeyden vazgeçmeye razı olabilir. Fakat yaşamda olumsuz gibi görünen bir çok deneyimin kişinin olgunlaşmasında çok önemli katkıları olabileceğini unutmamak gerekir.

Geçmişinde pek çok acı çekmiş, terkedilmiş ve çok mutsuz olmuş insanların sonradan çok güzel birliktelikler yaşadıklarını sıkça gözlemlemişimdir. Önemli olan yaşanılan tecrübelerden ders almak ve önyargılı olmadan yaşamaya devam etmektir. Kesin yargılılarla ve şartlanmış olarak başlayacağınız her iş ve ilişki olumsuz etkilenecektir. Çünkü beklentileriniz büyük oranda sonuca etkili olur. Herhangi bir ilişkiye çok olumlu veya çok negatif yüklemeler ile başlarsanız beklentiler yaratır ve ilişkiyi yaşamak yerine dışardan gözlemci haline gelebilirsiniz. Halbuki olayları doğal akışına bırakır ve tarafsız olmayı başarabilirseniz en azından bir deneyim kazanmış olursunuz.

Korkularınızın altında yatan çeşitli nedenler olduğuna inanıyorum. Bunu bulabilmek için profesyonel yardım alabilirsiniz veya terkedilmekten neden bu denli korktuğunuzu sorgulayabilirsiniz. Daha sonra belki korkularınızı belli yapıda insanlar ile sınırlandırmayı başarabilir ve diğer bazı insanlar ile deneyimler yaşamak için kendinize izin vermeyi başarabilirsiniz. Yaşadığınız korkuların doğru olduğuna ve bu şekilde hissetmek için çok geçerli nedenleriniz olduğuna eminim. Dolayısıyla bu duygularınızın yanlış olduğunu ve her şeyi unutup sıfırdan taptaze başlamanızı önermiyorum. Sadece bu duyguları belli yapıdaki insanlar üzerinde sınırlandırmanızı ve güvenebileceğiniz insanların nasıl olmaları gerektiği üzerinde düşünmenizi öneririm. Unutmayın piyango bileti almaz iseniz kazanma şansınız hiç olmaz, o halde terkedilmek korkusu ile belki de paylaşabileceğiniz bazı mutluluklarınızı ve deneyimlerinizi bizzat siz engellemiş oluyorsunuz.

Terkedilme duygusunun çok rahatsız edici bir duygu olduğunu biliyorum. Gururunuz incinir, kızarsınız, ders vermek istersiniz, intikam almak istersiniz ve büyük bir acı duyarsınız ama zaman içinde yaşama kaldığınız yerden devam eder, kısa bir süre sonra da bu olayları gülümseyerek anımsarsınız. Diğer bir taraftan arkadaşlık teklif edeceğiniz kişi ile daha sonra anlaşamayacağınızı görüp siz bırakmak isteyebilirsiniz. Her başladığınız ilişkinin mutlulukla son bulması imkansızdır, dolayısıyla size uygun en doğru kişiyi bulana kadar hem siz birilerini reddetmek, hemde siz reddedilmek durumunda kalacaksınız. Dolayısıyla birileri için doğru olmadığınız fikrini normal olarak kabul etmenizi öneririm. Önemli olan ilişkinin yargısız, yüklemesiz ve dürüst olabilmesidir. Her iki tarafta samimi ve duyguları konusunda açık olursa tarafların ayrılıktan alacağı yaranın hafiflemesi sağlanabilir.

Sevgili okuyucum, hani var ya bir traplenin ucundan denize veya suya dalış yapmadan önce kalbiniz çarpar ama yine de dalarsınız, suyun üzerine çıktığınız zaman içinizi müthiş bir mutluluk kaplar, trafiğe ilk çıktığınızda yine içiniz içinize sığmaz ama bir süre sonra buna alışırsınız buda öyle birşey. Bırakın kalbinizi özgürce istediği paylaşımları yaşasın. Yaşam korkularımıza rağmen deneyimler kazanabilmektir. Bu ilişkiler, kısa veya uzun olabilir. Ama her birinden önemli deneyimler kazanabilirsiniz.

Gelecek korkularını bir kenara bırakarak yaşamınızı dolu dolu yaşamanızı dilerim.

Sevgilerimle,

Perihan YAZICI

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız