Psikolojik Danışman, Rumuz:Semi


| 18 Mayıs 2006 | 0 yorum | 4171 gosterim

Hayattan zevk alamıyorum. Hatalarımı affedemiyorum. Aşırı bir suçluluk duygusu var. Hiç bağımsız düşünemiyorum ve davranamıyorum. Bu şekilde yaşamak bir işkence. Hatta buna yaşamak bile denmez.

Hayattan zevk alamıyorum.hatalarımı affedemiyorum.aşırı bir suçluluk duygusu var.hiç bağımsız düşünemiyorum ve davranamıyorum.bu şekilde yaşamk bir işkence.hatta buna yaşamak bile denmez.ben psikolojik danışman olacam bir sene sonra mezun oluyorum.bu şekilde insanlara nasıl yardım edecem.kısacası kendimi hiç beğenmiyorum.
Semi


Sevgili Semi,

Bir büyüme ve sorgulama süreci yaşadığınıza inanıyorum. Genellikle bu yolu tamamlamak pek kolay olmuyor. Ama bildiğiniz gibi doktorlar da zaman zaman hasta olur, dişçiler de diş problemi yaşar kısacası psikolojik danışmanların da sorunları olabilir. Psikolojik danışman olarak sürekli yeteneklerinizi geliştirmeye yönelik kitaplar okursanız inanıyorum kendinize güven duygunuzda beraberinde gelişecektir. Ayrıca yaşadığınız bu problemleri gözlemleyerek ve çözüm bulmaya çalışarak çok önemli tecrübeler kazanabilir ve bu deneyimlerinizden öğrenerek diğer insanlara yardım edebilecek duruma gelebilirsiniz. Unutmayın iyi bir danışman kendi tecrübelerinden öğrenen ve bu bilgisini diğer insanların sorunlarına çözüm bulabilmek için kullanabilen kişi demektir. Yani yaşadığınız psikolojik sorunlar bir anlamda sizin en değerli malzemeniz diyebiliriz. Dolayısıyla bunlardan kurtulmaya değil, öğrenmeye çalışın.

Psikolojik danışmanlığın insana yardım etme yolu olduğuna inanıyorum. Bunu başarabilmenin önemli bir yolunun sizin kendi kendinizle olan problemlerinizle yüzleşip onları aşmanız olacağını düşünüyorum. Kendinize hata yapmak için izin verin. Hiç kimse mükemmel değil. Gelişmeye açık alanlar üzerinde çalışırsanız istediğiniz noktaya gelebilirsiniz. Bazan kafanızda çok ses olunca bunları susturmak gerekebiliyor. Kafanız çok dolu ve karmaşa içinde iken gerçekten ileriye bakmak ve kendinize olan güveninizi toparlamak zor olur. Şu anda bir balonun içinde çeperlerine bakıyor gibi görünüyorsunuz. Bir de dışardan bakmaya çalışın derim.

Unutmayın her insanın reçetesi ayrıdır. Sizi mutlu eden, motive eden olguları bulmalısınız. Örneğin:

  1. Başarı duygusunu hissedebilmek için küçük küçük işler başarmak, örneğin aylardır yapmadığınız ve sizi bekleyen işleri yavaş yavaş tamamlamak gibi
  2. Değerli olduğunu anlamak için kendinizi şımartmak. Örneğin, kendinize uzun zamandır almak istediğiniz ama her seferinde vazgeçtiğiniz bir hediye almak
  3. Spor yapmak, örneğin her gün bir saat yürümek
  4. Sağlıklı dostlar edinmek ve negatif insanlardan uzak durmak
  5. Kişisel gelişim konusunda kitaplar okumak
  6. İmkan var ise yaşadığınız günlük yaşamın dışına çıkabileceğiniz bir tatil yapmak. Örneğin haftasonları şehir dışında doğa ile iç içe olabileceğiniz kısa turlara katılmak
  7. Alışılmış ve beklenen işlerin dışında değişik size ilginç gelebilecek uğraşlar edinmek. Örneğin resim yapmak, fotoğraf çekmek, maket yapmak, kolleksiyon yapmak gibi

Sevgili Semi, eminim kendi çözümünüzü en iyi şekilde yine siz üreteceksiniz. Kendinize haksızlık etmeyin. Sabırsızlığa teslim olmamaya çalışın. Her gün küçük adımlarla ilerlemeniz, yaşamınızda küçük değişiklikler yapmanız fazlası ile memnun edici sonuçlar getirecektir.

İçinizdeki o bastırdığınız ve sürekli olarak sorun yaratan küçük Semi ile biraz daha yakından ilgilenebilir ve ona kızmak yerine onu anlamaya çalışır onunla orta noktada anlaşabilirseniz sanırım bu durumdan daha çabuk çıkabilirsiniz.

Kendinizle yüzleşme sürecinizden başarı ile çıkmanız dileği ile

Sevgiler

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız