Parkinson Hastaları ve Yakınları


| 19 Temmuz 2008 | 0 yorum | 10907 gosterim
parkinsonhastaligiPY_k

Parkinson olan hasta yakınlarına yardımcı olabilmek amacı ile yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum. Bu konuyu merak edenler veya daha fazla detaylı bilgi edinmek isteyenler için aşağıda Türkçe ve İngilizce internet sitelerinin adreslerini veriyorum.http://www.parkinsondernegi.org/pdf/parkinson_elkitabi.pdf

http://www.menacam.com/archive/parkinson-hastaligi-t9698.html

http://www.safiyebilgin.com/parkinson.htm

http://www.ntvmsnbc.com.tr/news/157591.asp

http://parkinsoninfo.org/

http://www.nwpf.org/Default.aspx

http://www.thepi.org/

15 yıl önce anneme Parkinson hastalığı tanısı kondu. Erken teşhis edilme nedenini ise bir doktor arkadaşın ”anneniz ellerini sallamadan yürüyor. Bir uzmana götürün Parkonson hastası olabilir” demesiydi. O dönemde annem hastalığın ilk dönemini geçiriyordu. Henüz ellerinde titreme yoktu. Ama çok tedirgin ve olur olmaz herşeye sinirleniyordu. Halbuki normalde çok halim selim bir yapıya sahipti. Hastalığın tanısından sonra öğrendik ki bu hastalığın tamamen iyileşme şansı yok ama hastalık kontrol altına alınabilir ve hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir olması idi. Genellikle oldukça yavaş ilerleyen bu hastalık hastanın zaman zaman içine kapanmasına ve bunalıma girmesine neden olabilir. Zaman içinde hastanın elleri, bacakları, başı veya başka üzuvları istem dışı titreyebilir. Bunu birilerinin görmesiniden hasta çok rahatsızlık duyar. Bu hastalığın 5 evresi var. İlk dönemlerde hastalığın kontrol altında tutulması kolaydır En zor olan 5.nci evre’de ise hem hasta için hem yakınalrı için baş edilmesi güç dönem başlar..

Parkinson hastalığı hem hasta için hem de ona bakan, destek veren yakınları için zor dönemlerdir. Hastanın sürekli aktif olmasına çalışılmalıdır, strese girebileceği ortamlardan kaçınılmalıdır. Ona karşı sabırlı ve sevgi dolu yaklaşılmalıdır. Hastanın günlük işlerini yapabildiği ölçüde yapmasına izin verilmeli onu pasifize etmekten kaçınılmalıdır. Toplum dışında bırakmak yanlıştır. Mümkün olduğu kadar hasta ve yakınları normal yaşam sürdürmeye çalışmalıdırlar.

Doktor, hasta ve yakınların birlikte ekip olarak çalışması bu hastalığın kontrol edilmesinde en önemli rolü oynar. Belli aralıklarda hasta doktoru tarafından kontrol edilir gerekli araştırmalar yapılır ve hastalığın seyri takip edilir.

Birçok kez hastanın olduğu kadar yakınlarının da psikolojik yardıma destekleri olabilir. Bu yüzden hasta yakınlarının da Parkinson hastalığı ile ilgili bilgi becerilerini arttırmaları önemli bir gereklilikdir.

Yaşadığım ülkede bu konuda bir çok kuruluş vardır. Hastalara ve yakınlarına çeşitli destekler veriyorlar. Bunlar, bakım desteği, bilgi desteği, paylaşım desteği gibi sıralanbilir. Basa çıkamadığınz zamanlarda konuyu bilen birileri ile 24 saat tartışma olanağı bulabiliyorsunuz. Unutulmamalıdır ki birçok kez hasta durumun çok farkında olmayabilir ama yakınları gerekli bilgilerle donanımlı değillerse onunla ilgilenirken daha çok acı çekebilirler ve hastaya yardım etmek yerine zarar verebilirler. Bu tıpkı uçaklardaki anons gibidir. Oksijen maskesini önce kendinize sonra çocuğunuza tutmalsınız düşüncesin arkasında yatan neden siz kendinizi iyi hissetmelisiniz ki Parkinson hastalarına katma değer üretebilesiniz.

Benim gibi bir yakını Parkinson hastası olanların birilerine ulaşma şansı az ise en azından bu platformda belki sorunlarımızı tartışabilir ve birlikte deneyimlerimizi paylaşıp Parkinson hastalarına ve bakıcılarına yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Şu anda annem son evreye süratle yaklaşmakta ve biz bunu karşılayabilmek için elbirliği ile çalışmaktayız. Sevindirici olan hala yaşam kalitesi oldukça yüksek ve annem bizimle.

Sağlıcakla kalın

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız