Kuşak Çatışması, Rumuz : tatlı kız


| 08 Ağustos 2006 | 0 yorum | 6956 gosterim

Her dönemde anne babaların istekleri ile çocukların istekleri en azından bakış açılarındaki farklılıklardan dolayı sıkıntı yaşanmıştır.

Kuran kursunda hafızlık yapıyorum.annem sonradan dönüş yapan biri ve bundan olsa gerek dinine çok bağlı. Ve bendende aynı hassesiyeti bekliyor.bende tem tersi kendi doğrularımı benimseyen biriyim.bunlar ve bunlara benzer nedenlerden çok problem yaşıyoruz ne yapmalıyım.ona nasıl yaklaşmalıyım.işin kötüsüde annem çok sabit fikirli.ayrıca kendimde anlayamadığım şeyler var.arkadaşlarımdan çok çabuk sıkılıyorum.bana aşırı ilgi göstermeleri beni boğuyor.hiç göstermeyincede kendim üzülüyorum.neden böyleyim anlamıyorum.çevremdekiler tek tek benden uzaklaşıyor.herşey benim inadıma yapılmış gibi geliyor.hiç bişey yapmak istiyorum.günümün yarısı uyumakla geçiyor.bikkınlık var fazlasıyla.bi bunların üstüne annemin tepkileri.ne yapmalıyım.sorun ne sizce.bana ne ışık olabilir.yardımınızı bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim…

Sevgili Tatlı Kız, Kuşak çatışması yaşayan tek çocuk sen değilsin. Her dönemde anne babaların istekleri ile çocukların istekleri en azından bakış açılarındaki farklılıklardan dolayı çatışır. Kafanın karışık olduğu ve hem kendi iç dünyanda hem dış dünyanda olan bitene bir anlam vermekte zorlandığını anlıyorum. İstersen teker teker sorularını ele alalım. Her insanın bir mesleği var sen de hafızlık yapıyorsun. Anladığım kadarı ile hafızlık yapmaktan şikayetçi değilsin sadece annenin bu konuda sana baskı yapması seni rahatsız ediyor. Bu konuyu annenle güzel bir şekilde suçlayıcı olmadan tartışmayı deneyebilirsin ve sana zaman tanımasını isteyebilirsin. Kişinin kendi doğrularının arkasında durması güzel bir olgudur ama bedelleri vardır ve sonuca ulaşmak zaman alabilir. Yaşamın söz konusu olduğu zaman ailen de olsa kendi kararlarını kendin vermelisin ve bunu da yaparken aileni üzmemeye gayret göstermende yarar var. Onlar da doğru bildikleri ve senin için en yararlı olanı yapmaya çalışıyorlardir. Onları anladığını, takdir ettiğini ama sana güvenmelerini arzu ettiğini belirtmek bazen işe yarayabilir. Arkadaşlarından çok çabuk sıkılıyor olman şu andaki kafanın karışıklığına ek olarak bir değişime ihtiyaç duyuyor olmandan kaynaklanıyor olabilir. Çevren ve bulunduğun ortam sana yeterli gelmeyebilir bu da çevreyi ve ortamını oluşturan herkesten sıkılman ve herşeyi unutmak için de uyuman doğal geliyor bana. Yaşamında yapabilirsen küçük değişikler yapmaya gayret edebilirsin. Buna küçük pencereler açmak diyebiliriz. Örneğin:

  • Resim yapmak
  • Kitap okumak, yazı yazmak
  • Arkadaşların ile ilgilenmek ve onları anlamaya çalışmak

Sana ışık olurmu tüm bunlar bilmiyorum ama bildiğim bir şey var çıkış yolunu aydınlatan yol senin içindedir ve seçim senin elindedir.

Sevgiler
Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız