Kıskançlık, Rumuz:Senel


| 22 Mayıs 2006 | 0 yorum | 5018 gosterim

Sevdiğinizi altın sevgi zincir bile olsa bağlarsanız sonunda o da bir gün bundan sıkılabilir ve kaçmaya çalışabilir. Onun yerine sevdiğinizi özgür bırakın. Yetişkin bir birey kendi davranışlarından sorumludur.

Merhaba ben çok kıskanç bir insanım sevdiğim kişiyi kıskançlıklarımla boğuyorum buna engel olmak istememe rağmen yapamıyorum.şüphelenmek bende hastalık gibi birşey oldu.her konuda şüpheci davranıp herşeyi sorguluyorum.sorgulamaktan kurtulamıyorum.karşımdaki insan benimle konuşamaz hale geldi.kelimelerin altında anlam arar oldum.bir türlü mutlu olamıyorum.çok karamsar biriyim.kötümserlik huy haline geldi.iyi düşün iyi olsun dememe rağmen şüphelerle en kötüsünü başıma getiriyorum.kendimden nefret eder oldum.aslında kendine güveni olan başarılı biriydim.şimdiyse hayata küstüm kendimle hayatla kavga etmekten başka birşey yapamıyorum.huzurlu bir yaşam için kendimi değiştirmeliyim ama nasıl


Sevgili Senel,

İçinde bulunduğun bu durumdan dolayı sıkıntı çektiğini ve bundan kurtulma yolları aradığını anlıyorum. Kıskançlık da normal bir insan duygusudur. Her insan zaman zaman bu duyguya kapılabilir ancak önemli olan duyguların kontrolünü elinize almayı başarabilmenizdir. İnsan neden kıskançlık duyar dersiniz; bunun altında yatan birçok neden olabilir. Genel bir bakış açısı ile olayı irdelersek korkularımız bu tip duygulara yol açan en önemli nedenlerden biridir. Daha önce Hatunca.net köşemde yayımlanan “Korkularımız ve Içe Doğru Yolculuk” yazımda bu konuyu derinlemesine incelemeye çalışmıştım.

Aslında sorunun çözümünü tesbit etmişsiniz ve huzurlu bir yaşam için kendinizi değişime açmaya karar vermişsiniz. Gelin bir çalışma yapalım sizinle. Düşünce boyutunuza her negatif bir düşünce girdiği zaman hemen onu bir komut ile değiştirin ve o tür düşünceleri beslemeyi kesmeye çalışın. Örneğin sevdiğiniz kişiyi ilgi çekici biri ile konuşurken gördünüz. İlk hissettiğiniz kıskançlık olabilir ve hesap sorma isteği tüm benliğinizi kaplıyabilir. O anda hemen bu düşüncenizi “Değiştir” veya “Geçiniz” komutu ile değiştirmeye çalışın. Onun yerine bunun normal bir iletişim olduğunu ve olayda herhangi bir sorun görmediğinizi düşünün. Her negatif düşünceyi özellikle de harekete dönüşmeden önce yeni bir komutla değiştirmeye çalsın. Önceleri bunda zorlansanız bile kısa süre sonra işe yaradığını görüp şaşırabilirsiniz. Lütfen olaylara gerçekçi bir şekilde yaklaşmaya çalışın.

Sevdiğinizi altın sevgi zincir bile olsa bağlarsanız sonunda o da bir gün bundan sıkılabilir ve kaçmaya çalışabilir. Onun yerine sevdiğinizi özgür bırakın. Yetişkin bir birey kendi davranışlarından sorumludur. Sonuçlarına da kendi katlanır. Unutmayın bazan gerçekleşmesi istenmeyen bir çok olay daha sonraki mutlulukların tohumlarını oluşturabilir. Şu andan itibaren düşünce sisteminizi değiştirmeye gayret edin. Örneğin “Kıskançlık duyuyorum ama bunu zaman içinde kontrol altına alacağım, kendimden nefret etmiyeceğim aksine kendimi seveceğim, Yaşam ile kavga etmek yerine, uyum içinde olmaya çalışacağım. Negatif düşüncelerimi pozitiflerle değiştireceğim, Gereksiz şüphelerden ve sorgulamalardan kendimi kurtaracağım. İnsanlara önyargılı davranmamaya gayret edeceğim” gibi prensiplerin yararı olacağına inanıyorum.

Sevgili okurum bize öğretilenin aksine kişi kesin olarak bir suç işlemediği sürece suçsuzdur. Kimse potansiyel suçlu değildir.

Değişimin başarısını yaşamanız umudu ile…..

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız