Kaynana Sorunsalı, Rumuz :Twinkle


| 23 Mart 2006 | 0 yorum | 6163 gosterim

Eşimle mutluyum ve birbirimizi seviyoruz ancak kaynanam çok görgüsüz ne yapmam gerektiğini bilemiyorum ve çok rahatsız oluyorum

-Evime gelip çekmecelerimi karıştırıyor, "yapma" deyince "amaan bahıyom nolcah" diyor
-Haber vermeden duş alıp BENİM BORNOZUMA kurulanıyor, benim lifimi kullanıyor.
-Tencereden kaşıkla yemek yiyor.
-Tuvaletten sonra sifonu çekmiyor.
-Yazın kumun üstüne halı serip pide yiyip çay içiyor.
-Zorla "çok ayakkabın varmış, birini bana ver" diyerek ona birşeyler vermemi sağlıyor, olmaz dersem laf edip tafra yapıp kendini acındırıyor.
-Çocuk yapmaktan korkuyorum çünkü eşimin abisinin çocuklarına psikolojilerini bozacak şeyler söylüyor, çocukları günlere götürüyor.
-Zorla her geldiğinde onu arabayla evine bırakmamızı istiyor.
-Zorla evime kendi misafirlerini çağırıp, bana menü sipariş ediyor ve bu zorlamayla yaptığı herşeyi başkalarına "gelinim anne noolur gelin dedi, gelinim anne noolur al bunu diye verdi" şeklinde anlatıyor.
-Tüm bunları söyleyince ya da yapmadığım zaman da küsüp tafra yapıyor.

Ona saygıda kusur etmemek adına ne dediyse güler yüzle yaptım, katıldım ama dayanamıyorum ve bir yol bulsun diye eşime söylüyorum. Ben bunları söylediğimde de çözümü yok o böyle diyerek beni kahrediyor ve hemen hergün sırf bu yüzden kavga ediyoruz. Bu şekilde dayanamayacağım, lütfen yardım edin. teşekkürler
 


Sevgili Twinkle,

Kayınvalideniz anladığım kadarı ile sizden daha farklı bir kültürden geliyor: ‘benim-senin’ kavramlarını bilmediği ve belkide içinde yetiştiği kültürde bu kavramları hiç öğrenmemiş olabileceği düşüncesini araştırabilirsiniz. Eğer kayınvalideniz ile konuşur ve kendi çocukluğunu, gençliğini, ailesini anlatmasını isterseniz muhtemelen özel hayat diye bir kavram ile hiç tanışmamış olabileceğini farkedebilirsiniz. Evinize gelip çekmecelerinizi karıştırmak, bornozunuzu kullanmak, tencereden kaşık ile yemek yemek, tuvaletin sifonunu çekmemek, kumsalda halı üzerinde pide yiyip çay içmek… bütün bunlar size yanlış gibi gelebilir, hatta belki görgüsüzce, kabaca davranışlar olarak algılayabilirsiniz. Fakat kayınvalideniz için normal bir yaşam şekli olabilir ve bu davranışlarının yanlış olduğunu yada sizi rahatsız edeceğini bilmiyor olabilir.
Bu durumda şöyle bir soru aklıma geliyor, kayınvalideniz farklı bir ülkeden gelen yabancı bir insan olsaydı, onunla nasıl anlaşmayı başarırdınız? Aslında düşünürseniz içinde bulunduğunuz durum bundan çok farklı sayılmaz. Kayınvalidenizin kötü niyetle, sizi kırmak, üzmek, kızdırmak yada oğlunu sizden uzaklaştırmak için size karşı bir yaklaşımı varmış gibi görünmüyor. Hatta misafirlerini sizin evinizde ağırlamak istemesi, gelinim çok istedi diyerek sizi bir anlamda komşularının gözünde yükseltmeye çalışması, gururla bahsetmesi, dedikodunuzu yapmayıp sizin ne kadar iyi bir gelin olduğunuzu vurgulaması, sizin eşyalarınızı beğenip kullanmayı isteyerek sizin gibi olma çabası, kötü niyetli olmadığının göstergeleri gibi geldi. Benim fikrimi sorarsanız, kayınvalideniz ile bir birinizi tanımaya, ve karşılıklı olarak kültürünüzü öğrenmeye ihtiyacınız var.

Kayınvalideniz de diğer hayatınızda var olan zor insanlardan ve başa çıkılması gereken kişilerden biri gibi görünüyor. Lütfen onunla konuşmaya çalışın ama kızmadan suçlamadan. Onun bazı davranışlarının sizi rahatsız ettiğini ve kendi düşüncenize göre nasıl davranılması gerektiğini anlatın. Emin olun bunun karşılığında o da sizin onu rahatsız eden davranışlarınızı söyleyecektir. Buna hazırlıklı olun. Kayınvalidenizin değişmesini beklerken, aynı şekilde sizde değişmeye açık olmalısınız, çünkü bir ilişki ancak iki tarafta istekli olursa kurulabilir. Tek taraflı olarak: ‘Ben seni beğenmiyorum, değiş!’ demek karşınızdaki insana haksızlık olur çünkü bu tavır karşınızdaki insandan daha üstün olduğunuz mesajını verir. Oysa gerçek bir ilişki kurabilmek için burada doğru-yanlış yargılamasından ziyade bir birinizi olduğu gibi kabul edebilmek ve ortak bir noktada anlaşmaya çalışmak önemlidir. Örneğin: ‘Tencereden kaşıkla yemek yeme anne, istersen sana tabağa koyayım’ derken diğer taraftanda kayınvalideniz ile birlikte halı üzerinde oturup pide yemenin keyfine varmaya çalışabilirsiniz.

Odanızın karıştırılmaması, sifonun çekilmesi, eşyalarınızın kullanılmaması konusunda kaynananız ile oturup konuşabilir, bu davranışların neden sizi rahatsız ettiğini tatlı dille anlatmayı deneyebilir ve aranızda sorun olmasını istemediğinizi, güzel bir iletişim kurma amacında olduğunuzu belirtebilirsiniz. Belki kaynananıza bir bornoz alabilir ve evinize geldiğinde onu kullanabileceğini söyleyebilirsiniz. Böylece kendisine ‘maliyet’ kavramını yavaş yavaş öğretmeye başlayabilirsiniz. Gerçek duygu ve düşüncelerinizi sorun yaşadığınız kişi ile paylaşmanızın, hele de arada eşiniz var ise, kolay olmadığını biliyorum, fakat unutmayın, kayınvalidenizi ortadan kaldırmanın, susturmanın, yok etmenin yada tam istediğiniz gibi bir kaynana yaratmanın ne yazık ki bir yolu yok. Diğer taraftan bu türden ilişkiler kendiliğinden de düzelmez. Yada bir başkası tarafından sizin adınıza düzeltilemez. Dolayısıyla bu sizin başarmanız gereken bir sorun.

Yaşamımızda zor gibi gördüğümüz insanlarla başa çıkabilme becerisi geliştirebilmek dileklerimle..

Peri

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız