Kararsızım, rumuz :üvercinka


| 09 Ağustos 2006 | 0 yorum | 4063 gosterim

Öncelikle siz ne istiyorsunuz bence onu irdelemekte yarar var. Hangi alternatifi seçerseniz seçin sonuçlarına siz katlanacaksınız. Sonuçlarını öngördüğünüz bir geleceğe adım atmak ve bunun sorumluluğunu almak önemlidir.

18 yaşımda bir erkek arkadaşım oldu. Birlikteliğimiz kimi zaman ayrılıklar olsa da çok uzun sürdü. . Ancak askerliği vb. sebeplerle çok uzun süre ayrı kaldık.Altı yılın sonunda evlendik. Ancak doğal olarak ikimiz de değişmiş farklı kişiler olmuştuk. Evlilik kararını çok zor aldım. Çünkü evlilik benim için gereksiz sorumluluklar yığınıydı. Bir de dediğim gibi hayata başka noktalardan bakmaya başlamıştık. Evliliğimiz sürekli kavga ile geçti. Birbirimizi tanıyamaz hale geldik. Aynı evde aylarca konuşmadık. İkimizin de beyninde boşanma fikri vardı. Üç yıl sonra boşandık. Boşanalı iki ay oluyor. Ancak tekrar görüşmeye başladık. Bu arada karşıma başka şehirde yapabileceğim çok iyi iş fırsatları çıktı. Bu şehirde de çalışıyorum ama diğeri çok daha iyi bir iş. Şimdi ne eski eşimden kopabiliyorum ne de ona geri dönebiliyorum. Kararsızlıktan delirmek üzereyim. Ama bir an önce karar vermeliyim.


Sevgili Üvercinka

Kararsızlık yüzünden acı çektiğinizi anlıyorum. Kolay olmasa gerek hem boşanmışsınız hem de iş değişikliği düşünüyorsunuz bu da belki şehir ve ev, ortam değişikliği anlamına geliyor. İnsanlar zaman içinde değişebiliyor ve bunun sonucunda bazan boşanmak kaçınılmaz olabiliyor. Tekrar aynı kişi ile bir birliktelik yaşama isteği insanın eski rahat ve kolaylıklara, dönme arzusu gibi tanımlanabilir. Alışkanlıklarımızı terketmemiz oldukça güçtür.

Bir örnekleme yapacak olursak sigara bağımlılığında olan biri bu kötü alışkanlığını uzun süre bıraksa da bir gün yine ona dönmek için içinde karşı konulmaz bir arzu duyabiir. Önemli olan geçmişte yaşadığı deneyimi unutmadan bu isteğe karşı koyabilmek cesaretini ve gücünü gösterebilmesidir.

Sık sık gözlemlenen bir durum da bu tür boşanmaların sonunda af dileyen kişinin değişebileceğine inanmaktır. Bu tür bir karar vermeden önce iyi düşünülmeli ve kişinin yeniden bir araya gelince büyük oranda değişeceğine ve beklediğiniz gibi olacağına inanmak yerine belki olduğu gibi kabul etmeye çalışmak daha yararlı olabilir. O zaman gideceğiniz yolu tüm zorlukları ve güzellikleri ile önceden kabul edersiniz.

Bazan karar verme aşamasında ne istediğinize bakmak yerine ne istemedeğinize bakmak daha yararlı olabilir. Örneğin eşinizden kopmak istemiyorsunuz ama onunla tekrar geçmişte yaşadığınız olumsuz birlikteliği istiyor musunuz? Bulunduğunuz yerde yaşam kolay olabilir ama sizi yeni bir yaşama sürükleyen gerekçeler nelerdir?

Öncelikle siz ne istiyorsunuz bence onu irdelemekte yarar var. Hangi alternatifi seçerseniz seçin sonuçlarına siz katlanacaksınız. Onun için istemediğiniz bir sonuca götürecek alternatifi seçmek yerine en azında sonuçlarını öngördüğünüz bir geleceğe adım atmak ve bunun sorumluluğunu almak daha kolay olacaktır. Bu konuda kararı bir tek siz verebilirsiniz. Bu yaşam sizin ve ne istiyorsanız onu yapmalısınız. Kolay olmadığını da biliyorum ama karar verin ve yolunuza devam edin derim.

Kararınız ne olursa olsun, onun arkasında durup diğer seçeneği hiç düşünmemeniz ve keşke kelimesini sözlüğünüzden çıkarmanız dilekleri ile.

 

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız