İkinci Bahar Zor, Rumuz: Megge


| 08 Haziran 2006 | 0 yorum | 4642 gosterim

Sevgili okurum, eski işinize dönmenizi istediğinizi ve bunun sizin için daha kolay olabileceğini tahmin ediyorum ama bu işi kovalarken kendinize yeniden bir iş arama programı dizaynı yapabilirsiniz.

merhaba..ben 40 yaşındayım eşimden ayrıldım ve 15 yaşında bır oğlum var..Kamuda çalışıyordum ama özel sebeplerle istifa etmiştim..şimdi tekrar eski görevime geri dönmek istiyorum..çünkü bakmakla yükümlü olduğum bır oğlum ve kendim var..malum yaşım gereği çok iş seçeneğim olmuyor..eski görevime dönmek yasal hakkım..ama Ankarada bir dayınız olması gerekiyor tabiri caizse..bu konuda 2 yıldır uğraşıyorum..ne yapmam lazım bazen ümidimi kaybedıyorum…teşekkür ediyorum şimdiden ilginiz için…megge

Sevgili Megge,

Anladığım kadarı ile istifa etmiş olduğun işine dönemediğin ve kendine başka uygun iş bulamadığını düşündüğün için stres yaşıyorsun. Zaman zaman belli bir aradan sonra iş hayatına dönmek pek kolay olmuyor ve ümitsizliğe yol açabiliyor. Hele hele de 15 yaşında bir gencin sorumluluğunu taşıdığınız zaman. Bu konuda 2 yıl uğraş verdiğinizi ama sonuç alamadığınızı yazmışsınız benim tam olarak anlamadığım konu eski işinize dönmek için mi 2 yılınızı harcadınız yoksa bu sürede kendinize yeni bir iş arayışına da girdiniz mi?

Spencer Johnson’un yazdığı “Who Moved My Cheese” kitabını okuyana kadar ben de eski işlerimin kaybedilen değerler olduğunu düşünmüştüm ve aynı başarıda yeni işler bulabileceğimden pek emin değildim. Ama yanıldığımı kısa bir süre sonra anladım. Bu kitap Türkçe’ye "Peynirimi Kim Kaptı?" ismi ile çevrildi. Alıp okumanızı öneririm. Kısaca özetlemek gerekiyorsa bir çocuk masalı gibi 2 küçük farenin başına gelenleri anlatıyor yazar. Ama bu hikayeden alınacak çok ders var. Her iki farenin de önceleri önlerinde sürekli yiyebilecekleri peynirleri vardır. Zaman içinde bu peynirler tükenir ve yok olur. Farenin biri eski peynirlerine ulaşmak umudu ile sürekli hayıflanarak “benim peynirimi kim yok etti” der durur ve sonunda açlıktan ölür. Diğer fare ise değişik yollara saparak yeni peynirler aramaya devam eder ve sonunda önceki peynirinden çok daha farklı ama bazan az bazan çok yeni peynirler bulur ve geçmiş peynirin peşine düşmez.

Sevgili okurum, eski işinize dönmenizi istediğinizi ve bunun sizin için daha kolay olabileceğini tahmin ediyorum ama bu işi kovalarken kendinize yeniden bir iş arama programı dizaynı yapabilirsiniz. Öncelikle 40 yaşın yeni bir iş bulabilmek için kısıtlı bir yaş olduğu görüşünüze katılmıyorum. Mutlaka her yaşa, deneyime ve yeteneğe göre işler vardır önemli olan günün şartlarına göre programlı bir şekilde iş arama projenizi sürdürmenizdir. Öncelikle bir özgeçmişe sahip olmanız gerekir. Bunun çok profesyonel olmasında yarar var çünkü bu özgeçmiş sizin firmalar tarafından çağrılmanızı sağlamalıdır. Görüşmeye çağrılmanız durumunda servisinizi pazarlamak sizin yeteneklerinize kalmıştır. Bu konuda kurslar vardır, yayınlar vardır. Bunlardan bazılarına gidebilirsiniz. Hedef firmalarınızı seçmeniz ve sizin servisinize ihtiyaç duyabilecek yapıları araştırmanızda yarar var. Bunun için öncelikle ne tür iş yapmak istediğinizi ve bu iş tanımında gereken, aranan niteliklere sahip olup olmadığınızı sorgulamanızda yarar vardır. Örneğin satış bölümlerinde çalışmak için satış teknikleri konusunda ya deneyimli olmanız veya bunun eğitimini almanız en azından bu tür kurslara gitmiş olmanız gerekir diye düşünüyorum. Diğer yandan yabancı dil; şirketlerin hep aradığı önemli özelliklerden biridir. O halde iş ararken bir yandan da yabancı dilinizi geliştirme yolunu seçebilirsiniz. Böylece iş arama süreciniz uzasa bile bunalıma düşmez yeni bir yetenek elde etmiş olursunuz. Her insanın değişik konularda bilgi ve becerisi vardır. Sizinkiler nelerdir? Bunları bir araştırın derim. Eskiden memur olmasaydınız nasıl bir işte çalışmak isterdiniz? Kendinize bir hedef saptamanızda yarar görüyorum. Daha sonra bu hedefe ulaşabilmek için hangi adımları atmanız gerektiğine karar vermeniz gerek. Bu Projede size kimlerin yardımcı olacağını tesbit etmenizde de yarar görüyorum. Gelişmeye açık alanlarınız üzerinde de çalışmalar yaparak sabırlı, programlı, güvenli bir şekilde hedefe koşmanız önünüze çıkacak engelleri de aşmanızda yardımcı olacaktir.

Sevgili okurum, buna önce kendinizin inanmanız ve sabırlı olmanız gerekiyor. Daha sonra güven duyduğunuz kişilerle düşüncelerinizi paylaşın onların görüşlerine önem verin. Bu süreç uzun ve sancılı olabilir hatta bunca hazırlık ve çabadan sonra başvurduğunuz hiçbir işten de olumlu cevap alamayabilirsiniz ama inanın bana bu süreçte hiç beklemediğiniz bir iş olanağı önünüze çıkacaktır. Size önerim lütfen sabırla ve güvenle kendinize haksızlık etmeden, iş arama çalışmalarınızı sürdürmeye ve kendinizi geliştirmeye devam edin.

Yaşamınızda olumlu değişim ve gelişimleri yakalayabilmeniz dilekleri ile.

Sevgiler

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız