Hayal Kurmak, Rumuz : Scienceteacher


| 22 Mayıs 2006 | 8 yorum | 9293 gosterim

Sevgili okurum size zarar veren boyuttaki hayal kurma alışkanlığınızı dengeli ve kontrol altına almaya çalışırsanız bundan yararlanabilirsiniz bile. Hayallerinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz

Merhaba öncelikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum. benim size sorum şu olacak bir kişinin gündelik yaşamda birden hayattan kopup hayal kurmaya başlaması neden kaynaklanır ve bu hayallerden acı duyup normal hayatını olumsuz etkiliyorsa bu neden kaynaklanıyor olabilir. daha önce belki seyretmişinizdir çılgın bediş diye bir dizi vardı orda kız hayallere dalar gider arkadaşları uyandırırdı. buna benzer bi olay yaşıyorum. hayal kuruyorum ve hayallerimde iki sevdiğim şey arasında bi seçim yapmak zorunda kalıyorum ve bu bana acı veriyor sizce nedeni ne olabilir. yardımcı olursanız sevinirim.


Merhaba Scienceteacher,

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Rumuzunuz bana araştırmayı seven bir insan olduğunuzu düşündürdü. Yazınızdan gündüz sürekli hayal kurmanızdan dolayı   gerçek ile hayalin karıştığını anlıyorum. Buna neden olan çeşitli etkenler olabilir. Bu tür yapılar ilgisiz kalan ve yalnız insanlarda daha sıklıkla gözlenmektedir. Gerçek hayat insana sıkıntı veriyorsa ve isteklerine cevap vermiyorsa hayal dünyasının rahatlığında kaçmak daha cazip gelir. Bazı insanlar bunu macera romanları okuyarak bazıları da sürekli film seyrederek gerçekleştirirler. Hayal dünyasındaki kişiler ile kendilerini özdeşleştirmekte ve bu yolla gerçek dünyadan uzaklaşmaktadırlar.

Hayal kurmak kötü bir şey değildir. Birçok yenilik hayal kurma sayesinde gerçekleşmektedir. Herşey düşünce boyutunda başlar. Bunların bazıları gerçek hayata yansıtılır. Size hayallerinizi limitleyin yada hayal kurmaktan vazgeçin demek büyük bir yanlış olur çünkü hayal kurmak ruh sağlığının önemli bir parçasını oluşturur.

Sevgili okurum size zarar veren boyuttaki hayal kurma alışkanlığınızı dengeli ve kontrol altına almaya çalışırsanız bundan yararlanabilirsiniz bile. Hayallerinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz. İsterseniz sizi mutlu eden hayaller kurar isterseniz mutsuz hayaller kurabilirsiniz. Bir tercih yapmak zorunluluğu duyduğunuz hayaller kurmanız sizin belki şuur altında geçmişte yaşadığınız ve seçmek zorunda bırakıldığınız bir yapıdan kaynaklanıyor olabilir. Bu sizi çok üzmüş olabilir ve tekrar tekrar hayalinizde bunu yaşatıyor olabilirsiniz. İmkanınız var ise bir psikolog ile görüşmenizin büyük yararı olur.

Hayal kurmaktan korkmayın ama bunun yerine, zamanına, seçimine siz karar verin. Hayallerinizin sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Siz onlardan daha güçlüsünüz çünkü onları yaşatıp yaşatmamak tamamen sizin elinizdedir. Sevdikleriniz arasında tercih yapmak sizi ürkütüyor olabilir tabii ki bu da acı verir. Örneğin eğitim yapmak için yurt dışına gitmek istiyorsunuz ama bu sizin çok sevdiğiniz anne babanızdan ayrı kalmanıza neden olacaktir. Elbetteki seçiminiz ailenizle kalmak olmayınca onları özleyeceksiniz ama bu ikisi arasında bir tercih yaptığınız anlamına gelmez çünkü siz ailenizi hep sevmeye devam edeceksiniz sadece fıziksel olarak onlardan bir süre uzak kalacaksınız. Yaşam başetmek zorunda olduğumuz bir sürü iyi ve kötü diye nitelendirdiğimiz yapıyı da beraberinde getirir. Önemli olan bunlara nasıl baktığımızdır. Çevremizde olan ve olacak olan olaylara göstereceğimiz tepkiler bizim yaşam kalitemizi belirler.

Hayallerini seçerek, kontrol ederek onlara olumlu, sağlıklı tepkiler gösterebilmen dilekleri ile…

Perihan Yazıcı

Forumdan Yorumlar (8)

 1. fgfff 04 Nisan 2011

  ml ca iğrençççççççççç

 2. FERRARİ 01 Mart 2011

  sürekli hayal kurun bekleyin siz zaten istediğinizi kendinize çekersiniz (iyi ve temiz kalbiniz varsa) kafam bazen vucudumdan ağır geliyor çökmüş bir bilgisayar misali siz hiç KUANTUM FİZİĞİ duydunuz mu? araştırın yaşım 17 ama beynim 50 yaşında BENİM YAŞIMI SORMAYI BEN HİÇ YAŞAMADIM Kİ 2011 yılındayız benim arkadaşlarım iş adamı gibi sürekli telefon var ellerinde salak sevgilileriyle konuşuyorlar aptallar insanlar bir tuaf olmuş içki sigara içmek milli olmak küfretmek gibi şeyleri maharetbiliyor EBLEHLER insanlar kıyafete bakıyor içindekine önem vermiyor BEN NE İNSANLAR GÖRDÜM ÜZERİNDE KIYAFETİ OLMAYAN BEN NE KIYAFETLER GÖRDÜM İÇİNDE İNSAN OLMAYAN bence bir insan ne kadar okursa okusun ezelde eşşekse yine eşşektir. okul cahillihi alır ama eşşekliği almaz.konuşulcak okadar konu var Kİ ahir zaman insanlarıyız ALLAH hepimizin yardımcısı olsun

 3. gizemy 05 Eylül 2010

  14 yaşındayım çok fazla hayal kuruyorum daha çok, sevdiğim dizilerde senaryo yazıyorum mutluyum ama bana zararı var mı çok merak ediyorum varsa bile hayal kurmaktan nasıl vazgeçicem ?

 4. akgün 30 Haziran 2010

  evt insan gerçek hayattan beklentilerinin karşılığını alamıyınca kendine bir dünya oluşturuyor ve orda kendine istediği gibi bir hayat kuruyor mutlu oluyor üzülüyor ama hocamızın dediği gibi hayallerimizin bizi kontrol etmesine izin vermemeliyiz o zmn kendi hayllerimizin esiri oluruz. onları kontrol etmek elimizde biz onlardan daha güçlüyüz kendimiz kuruyoruz hayalleri kontrol etmek mümkün önemli olan sensin sen nerde mutlu oluyorsan aslında orda kalmak istiyorsun kendini gerçekten tamamen koparmadan kendini kaptırmadan tadında yaşamak gerek herşeyi ne kadar garip demi olmayan birşeye inanmak bazen durup napıyorum deliridmmi ben diyosun ama mutlu oluyorsun yaşarken ama unutmıyalım her insanın hayal dünyası vardır her insan kendi dünyasında biyerlere saklanır gizlice yaşar kimse bilmez çünkü delilik ona göre....

 5. rojin 16 Haziran 2010

  ben o tür bir hayalden bahsetmek istememiştim bir öz güven kitabı okudum başarının hayallarle doğduğunu söylüyor hayal kurduktan sonra onu hayata dönüştürmek insanların çabalarının da katkıları olabilir hayal kurmakla isteğinin tüü yerine gelmiyor bence

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız