Eyvah çocuğum çalıyor mu? Rumuz: Maciye,


| 25 Ocak 2006 | 0 yorum | 4421 gosterim

Çocuğumun ufak çaplı da olsa bazı aşırmaları canımı sıkmaya başladı. Arkadaşlarının hoşuna giden eşyalarına el koyuyor. Öğretmeni üstü kapalı uyardı. Bunun nedeni ne olabilir? Ne yapmalıyım?

Öncelikle merhaba,
Çocuklar büyüdükçe, hele kardeşlendikçe sorunlar artıyor. Çocuğumun ufak çaplı da olsa bazı aşırmaları canımı sıkmaya başladı. İki çocuğum var, biri kız biri oğlan. Biri okul çağında, 3. sınıfa gidiyor. Diğeri 4 yaşında. Büyük olan aşırmalara başladı. Arkadaşlarının hoşuna giden eşyalarına el koyuyor. Öğretmeni üstü kapalı uyardı. Bunun nedeni ne olabilir? Ne yapmalıyım?


Sevgili Maciye,
Merhabalar, sorunuza geç cevap yazdığım için öncelikle özur dilerim.

Çocuklar zaman zaman ilgi çekebilmek için bazan anne babanın tepki göstereceği davranışlarda bulunabilir. Kişinin kendisine ait olmayan bir eşyayı almasının altında çeşitli nedenler yatabilir. Aile içindeki iletişiminizi bilmeden, çocuğunuzun neden bu şekilde davrandığını söylemem çok zor, dolayısıyla ancak genel yorum yapabiliyorum.

Çocuğunuz bu davranışın gerçekten hatalı olduğu bilincinde olmayabilir, aldığı objelere özenmiş olabilir yada sahiplenme duygusu yüksek olabilir. Çocuğunuz ile daha yakından ilgilenmek, O’nu suçlamadan ve aşağılamadan konuşmaya çalışmak faydalı olabilir. Eğer çocuğunuz ilgi çekmek için bu tür bir davranış yapıyorsa, bu durumda çocuğunuz ile birlikte aktiviteler yapmak işe yarayabilir. Bu saatlerin sadece sadece çocuğunuza ait olmasına ve aynı anda başka işler yapmamaya özen gösterin. Onun da zevk alacağı örneğin birlikte spor yapmak, basket maçı seyretmek, sinemaya gitmek v.s. olabilir.

Genelde çocuklukta yapılan aşırmalar masumdur. Sadece bir kalemi veya bir kitabı çok beğendiği için de almış olabilir. Onunla sohbet ederek başkalarından izinsiz bir şeylerin alınması konusunda düşüncesini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Yada aşırma olayını yapan kişiyi üçüncü bir şahıs gibi sorabilirsiniz: ‘Sence başkalarının eşyalarını alan çocuklar neden alırlar?’ gibi. Ama dikkatli olun onu direk olarak suçlamaktan kaçının. Biliyorum zor ama sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin. Bir sonuç alamaz iseniz bir çocuk psikoloğuna göturmek faydalı olabilir.

Çocuğunuz ile samimi içten iletişimler kurabilme başarısını göstermeniz dileği ile…

 

Perihan 

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız