Dostumu Kaybetmek İstemiyorum, Rumuz: bise


| 11 Nisan 2006 | 2 yorum | 5767 gosterim

Ben üstüme düşeni yaptığımı düşünüyorum ve artık ondan hareket bekliyorum bu dostluğu kaybetmeyi istemiyorum ama onunda hiç hareket etmemesi de beni üzüyor

8 senedir yakın dostum dediğim kişiyle bu aralar sorunlar yaşıyorum kendisi tüp bebek denemeleri yapıyor fakat sonuç olumsuz oluyor.bu aradada ikimizin ilişkisi nedense zedeleniyor.soğuk,samimiyetsiz davranışlarda bulunuyor. bir gün önce bir şey yokken ertesi günü sizi görmemezlikten gele biliyor.hadi morali bozuk alttan alalım diyorum.ben gidip konuşuyorum sanki birşey yapmamış gibi davranıyorum hadi gezelim diyorum alıyorum gezmeye götürüyorum.sanki biraz iyi oluyor en son olarak eşinin isteyi üzerine doktorlarıyla konuşmaya gittik eşimle ve olan sanki oldu bana gelip kocasının durumu büyüttüğünü onunda bunu fark etmediğini boşuna oraya kadar yorulduğumuzu söyledi.ve ondan sonra ne ses ne seda hatta yolda görüp ona ayran içtik ayrımı düştük dedim ona bile cevap alamadık.neyse 3gün ara verdim evine uğradım samimiyetsiz ama gözlerinde de rahatsız edici bir ifade vardı ne olduğunu anlayamadığım neyse durum bu ve ben üstüme düşeni yaptığımı düşünüyorum ve artık ondan hareket bekliyorum bu dostluğu kaybetmeyi istemiyorum ama onunda hiç hareket etmemesi de beni üzüyor.neyse başınızı ağrıtmayayım cevaplarsanız sevinirim.

Bise


Sevgili Bise,

Dostluk konusunun paylaşıldığı konuları çok severek cevaplıyorum. Bu paylaşımın önemine inanlardanım ve gerçek dostlukların çok zor var olduklarını biliyorum. Senin gibi dostluğuna emek harcamış ve yaşanılan sorunlara çözüm arayışı içinde olan kişileri ise takdir ile karşılıyorum. Yazından dostunun zor günler geçirdiğini ve bu arada sana karşı davranışlarındaki tutarsızlığın seni üzdüğünü anlıyorum. Tüp bebek yapma çalışmaları kişiye hem ümit, hem endişe hem de sabırsızlık gibi olumsuz duygular yükleyebilir. Genellikle toplumumuzda çocuk sahibi olamamak acınılacak bir durum gibi algılanır. Bebek sahibi olamamak bir eksiklikmiş gibi hissedilebilir. Eğer kişi bunu kendisinin veya ailesinin bir ayıbı, sorunu gibi görmeye başlarsa suçluluk duygusuna kapılabilir. Hani "kol kırılır yen içinde kalır derler". Arkadaşın için çok zor bir süreç olsa gerek.

Erkekler bu konularda daha rahat olurlar genelde; bu olayı sizinle paylaşmakta eşinin çok zorlanmadığı görülüyor. Arkadaşının ise bebek konusunda fazla konuşmak istememesi ve sizinle de paylaşmaktan kaçınması böyle bir savı akla getiriyor. Belki bir süre yalnız kalmaya ihtiyaç duyuyor olabilir. Sizin veya çevrenin sürekli bu konuyu konuşması onu rahatsız ediyor olabilir. Kendisi istemediği sürece çocuk konusunu veya tüp bebek konusunu gündeme getirmemeye ve özellikle tavsiyelerde bulunmamaya çalışırsanız yararı olur sanırım. Dostunuza sadece onunla ilgili olduğunuzu hissettirin. Hangi şartlarda olursa olsun onun dostu olduğunuza inanırsa bu soğukluğun ortadan kalkacağına ve size tekrar güveneceğine inanıyorum. Onunla samimi bir şekilde suçlama yapmadan konuşmaya çalışıp duygu ve düşüncelerinizi paylaşmanızda yarar var.

Gerçek dostluk arkadaşınızın size davranışları ile ölçülmez. Size iyi davrandığı zaman iyi dost ama olumsuz davrandığında da kötü dost olmaz. Onu dinlemeye ve anlamaya çalışmakta yarar görüyorum. Eğer zaman istiyorsa ona zaman tanıyın. Alan problemi yaşıyorsa alanını genişletin. O hazır olduğu zaman size gelecektir.

Sağlıklı iletişimler ve yargısız dostluklar dilerim

Perihan Yazıcı

Forumdan Yorumlar (2)

  1. llilililil 19 Aralık 2010

    2 yıldan beri dosttuk ama şimdi bizim kurduğumuz hayalleri o farklı kişlerle planlıyor. umarsamıyor beni. şimdi bana hiçbişey yokken ortada bağrıo bana. onun yuzunden ben hergece ağlıorm. hergece... sölemeye calışıorum ama olmuo artık ondan korkuorum. hayaller ve bz artık çöpteyiz... dostumu geri istiorum çok değişti...

  2. enur 19 Aralık 2009

    3 yıllık dostum artık beni umursamıyor.Bende bu duruma çok üzülüyorum.Onun için her şeyi yapıyorum ama geçen yıl ki gibi beni takmıyor.Sınıfta başka bir kızla daha samimi ama geçen yıl o kızla hiç konuşmuyor bile denilebilir ama bn dostumu çok ama çok seviyorum.Arkadaşımı geri kazanabilmek için ne yapmam gerek.Önerilerinizi bekliyorum lütfen yardımcı olun.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız