Dostluk, Rumuz: srpl


| 06 Mart 2006 | 0 yorum | 4017 gosterim

Gönül dostuna küsermiş ya bende çok kırıldım çok üzüldüm belkide verdiği cevap beni tatmin etmedi. Ben onun dostuysam tepkide versem bunu bilmek hakkımdı onun da söylemesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Merhabalar

Benim sorunum canım dediğim can dostumla ilgili. 8 yıldır çok güzel bir dostluğumuz var. Her günümüz birlikte geçer. Görüşemedimiz günlerde ise 4-5 kez telefonda konuşuruz, herşeyimizi biliriz, paylaşırız. Maddi manevi neyimiz varsa ikimizindir.

Ama bana yalan söyledi sırf ben tepki gösteririm diye. Çok mutsuzum. Çok acı çektiğim dediği zamanda ben yanında yoktum ve 3 haftalık tanıdığı bir insan yanındaydı. Olayı 1 hafta sonra bana ağlayarak anlattı. Erkek arkadaşıyla ilgiliydi, üzüldüğü için görüşmesini istemiyordum. Ama daha önce tepki de versem hep yanında olmuştum. Bu kadar zaman sonra neden ortaya başka bir kız arkadaş çıkınca benim tepkilerimi önemser oldu bunu anlayamıyorum. Bu durumdan rahatsız olduğumu söyledim, kırıldığımı söyledim ve bir süre görüşmek istemediğimi söyledim. O da telefonu kapattı, ardından mesaj yolladı; Sadece tepki vericeğimden, yine haklı olacağımdan dolayı bana söylemedini söyledi. Bir haftadır görüşmüyoruz. Gönül dostuna küsermiş ya bende çok kırıldım çok üzüldüm belkide verdiği cevap beni tatmin etmedi. Ben onun dostuysam tepkide versem bunu bilmek hakkımdı onun da söylemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Ama onu çok özlüyorum. Sizce haklı mıyım? Bu durumda ne yapmalıyım? Bana bir fikir verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Srpl


Sevgili Srpl,

Dostluklar çiçek gibidir; ilgi, sevgi, anlayιş, özen, yoğun emek ister.

Yazιndan dostluğunu paylaşmanι engelleyen bir durum yaşamanιn sιkιntιsι içerisinde olduğunu hissettim. Bu durum elbetteki ne seni ne de arkadaşιnι mutlu etmiyordur. Bunun için birşeyler yapmak istiyorsunuz ama her ikiniz de karşι tarafιn adιm atmasιnι bekliyor ve bu durumun suçlusunu arιyor gibisiniz. Uzun yιllar paylaşmιş olduğunuz değerlere değil de basit bir olaya odaklanmιşsιnιz gibi. Gerçek dost kavramında yargιsιz bir iletişim yatar. Dostunuzun sizin tepkinizden çekinip başka bir insan ile sırrını paylaşması sizi kırmış olmalı, yanlış anlaşıldığınızı ve arkadaşınızın size güvenmediğini hissetmiş olabilirsiniz. Arkadaşınız ise sizin tepkinizden daha önce de endişe ettiği için yaşamιndaki bazι kararlarι ve durumu sizden gizlemeyi seçmiş. Fakat genede pişmanlık duyup gerçekleri kendi söyleyerek size değer verdiğini anlatmaya çalışmış.  Arkadaşınız sizin üzüleceğinizi düşünerek durumu düzeltme çabasι içine girmiş. Size korkularını ve üzüntüsünü açmış. Bu durumda arkadaşınızı büyük bir hata yapmışçasına cezalandırmanız dostluğunuza daha fazla zarar verecektir.

Bir an için düşünürsek arkadaşιnιz sizi üzmekten veya tepkilerinizden korkmasaydι önce sizinle sorunlarιnι paylaşmaz mιydι? Dostunuz için en iyiyi ve doğru olanı istediğinizden hiç kuşkum yok fakat arkadaşınıza ne yapması gerektiğini söylemeniz ve bu kararda devam etmesi için baskı uygulamanız bir anlamda onun kendi tecrübelerini yaşamasına ve bu tecrübelerden ders almasına engel olmak demektir. Sevgili srpl iyi bir dost olmaya çalıştığınızı ve arkadaşınıza gerçekten değer verdiğinize inanıyorum, fakat bazen gerçek dostluk, arkadaşınızın düşeceğini bile bile gitmesine izin vermek ve sonra kalbı kırılmış bir şekilde tek başınayken ağlayabileceği bir omuz olmaktır. Daha sonra ise yeterince güçlü hissettiğinde ayağa kalkmasına yardım etmek demektir. Herkes seçimlerince yaşamalι sevgili arkadaşιm.

Dostluk, gerektiği zaman kendi düşüncelerinizi paylaşmaktır, ama bu fikirleri uygulaması konusunda dostunuza asla baskı yapmamak ve kendi kararlarını verebilmesi için arkadaşınıza özgürlük verebilmektir. Sonuçta kişinin kendi deneyimlerini yaşamasιna izin vermektir. Dostunuzun size ihtiyacι olduğu zaman var olmanız fazlası ile yeterlidir.

Diğer taraftan elbetteki her ikinizde yeni arkadaşlar edinecek ve farklı insanlar ile de görüşmeye başlayacaksınız. Bu gayet normal ve olması gereken bir durumdur. Çünkü biz insanlar ancak farklı insanlar ile tanışarak, iletişim kurarak kendimizi geliştirir ve sosyal bir varlık olarak yaşamayı öğreniriz. Bu kural sizin içinde geçerlidir. Fakat bu durum hiç bir zaman başka insanların dostunuz ile yakaladığınız seviyeye çıkacağı anlamına gelmez. Çünkü aranızda geçen yılları, paylaşımları, deneyimleri yeni baştan bir başka ilişkide yeniden yakalamak neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla dostunuzu yitirmekten korkmayın ve yaşamında mutlu olabilmesi için deneyimler edinmesine, yeni insanlar tanımasına ve seçimler yapmasına izin verin. Başka insanlar ile yapılan her iletişim farklι bir değerdir. Bir başka yazιmda sevdiklerinizi özgür bιrakιn ki siz de özgürleşebilesiniz demiştim. Gerçek dostlar yanyana yürürler… Sadece siz istediğiniz için arkadaşιnιz bir şeyler yapιyorsa bu yanyana yürümek demek değildir, size bağlı yürümektir. Siz ve arkadaşιnιz kendi özgür iradenizle istediğiniz için bir şeyleri yapιyorsanιz bunun sonucunda ne baskιlar ne de tehditler olur sadece dostluk paylaşιlιr.

Eğer şu anda dostunuz ile yaşadığınız bu durumdan hoşlanmιyorsanιz o zaman önerim arkadaşιnιzla en kιsa zamanda bir araya gelip ona sιmsιkι sarιlarak onun dostu olduğunuzu söylemenizdir. Lütfen hesap sormaktan kaçιnιn. Müdafaya geçmekten sakιnιn. Bιrakιn dostunuz isterse size açιklasιn istemez ise anlatmasιn. Siz genede onun yanında olduğunuzu hissettirin.

Dostlarιnιza sιmsιkι sarιlmanιz dilekleri ile…

 

Peri 

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız