Depresif Rumuz:Özgürlük


| 18 Mayıs 2006 | 0 yorum | 3680 gosterim

İstemediğiniz ve hazır olmadığınız hiçbir şeyi yapmayın. Yapmayı kabul ettiğiniz her konuda ise sorumluluğunuzu üstlenip sonuçlarına da katlanın.

Aslında sahip olduğum sorunun çözümünüde biliyorum ama başaramıyorum.bağımsız düşünemiyorum ve davranamıyorum.başkaları benim için neden bu kadar önemli.kendimi sevemiyorum.sizden alacağım cevabıda aşşağı yukarı tahmin ediyorum ama yineden sormak istiyorum.insan nasıl kendisi olur ve hür davranır


Sevgili Özgürlük,

İsterseniz cümlelerinizi teker teker ele alalım ve cevaplamaya çalışalım. Sahip olduğunuz sorunun çözümünü bildiğinizi ama şu anda bu çözümü uygulamayı tercih etmediğinizi söylüyorsunuz. Buna ben başaramamak demiyor onun yerine sorumluluk bilinci demek istiyorum. Uyguladığınız çözümden sonraki doğacak sonuçlar sizi ürkütüyor veya bunlara katlanmak istemiyor olabilirsiniz. Bir sorunun tek bir çözümü yoktur genelde pek çok farklı şekillerde soruna yaklaşmak mümkündür. Eğer bildiğiniz yol riskli ise yeni yollar bulmanız gerekiyor diye düşünüyorum.

Başkalarının sizin için neden önemli olduğunu sorguluyorsunuz. Bireysel olmayan bir toplum kültüründen geliyoruz. Çocukluğumuzdan itibaren bize başkalarının ne düşündüğüne çok önem vermemiz öğretilir. Çok duymuşsunuzdur, "komşular ne der, misafirler hakkımızda ne düşünür, bu bizim şerefimiz", gibi sözleri. Hep çevremize birşeyleri kanıtlama yarışı için zorlanırız. Bu arada da beklentileri karşılayalım derken kendimiz olmayı unuturuz. Hele de mükemmeliyetçi bir aileden geliyorsanız hiçbirşey yetmez. Hep kulaklarınızda ve beyninizde "daha daha" sesleri çınlamaya devam eder. Ailelerimiz ve çevremiz bize yüklemelerde bulunur, beklentiler içine girerler. İşte bütün bunlar bizim bocalamamıza ve istemesek de birilerini bazan kırmamak adına, bazan küçük görülme veya sevilmeme, dışlanma korkuları, egomuzun tatmini için bu belentilere cevap vermeye devam ederiz. Zaman içinde bu durumu değiştirme şansınız var. Aşağıdaki prenspiler yardımcı olabilir:

  1. Kimseye yapabileceğinize emin olmadığınız herhangi bir konuda asla söz vermeyin
  2. İstemediğiniz bir iş yapmanız istendiği zaman tabii eğer daha önce taahhüt etmemiş iseniz samimi ve içten bir şekilde hayır deyin ve neden hayır dediğinizi de mantıksal olarak açıklayın
  3. Sizin adınıza kimsenin karar vermesine izin vermeyin, kimse adına karar vermeyin
  4. Sizin ile ilgili değer verdiğiniz kişilerin yapıcı geri beslemelerine kulak verin ve onları geliştirmek için üzerinde çalışın.
  5. Zevklerinizin, seçimleriniz konusunu kimseyle tartışmayın ve eleştirilerden rahatsız olmamaya çalışın. Örnek ayakkabınızın eski olduğunu söyleyen olursa o ayakkabıyı bir daha giymeme tepkisi yerine bunu çok sevdiğinizi ve rahat olduğunu belirtebilirsiniz.
  6. Kendiniz iyi tanımaya çalışın. Bu konuda iş dünyası bölümündeki “Bireysel Gelişim ve İş Hayatında Başarı” isimli yazımı okumanızı öneririm.

Kendimi sevemiyorum diyorsunuz. Bunu başarmanın yolu kendi gerçeklerinizle yüzleşip onlar için kendinizi affetmekten geçiyor. Bunun için de zaman gerekiyor. Kendinizi tanıdıkça ve değişim ve gelişime kucak açtıkça kendinizi de sevmeyi başaracağınızdan eminim.

Benden alacağınız cevabı da tahmin ettiğinizi söylüyorsunuz. Önemli olan bunları tahmin etmek değil önemli olan değiştirmek istediğiniz gelişmeye açık alanlarınız üzerinde etkili çalışmalar yaparak bunu düşünce boyutundan çıkarıp hayata geçirebilmektir. İçinizdeki ses size birçok kez doğru hareketi söyler ama bunu uygulamayı seçmek sizin başarınız olur. Kişinin özgür olabilmesi için içindeki kendi sınırlamalarından kurtulması gerekir. Ama bu o kadar kolay değil. Bir süreç sürekli iyileştirme çalışması yapmak gerekiyor. Hür davranabilmek için kendi sorumluluğumuzu üstlenerek attığımız her adımın arkasında durmalı bunlara olumlu veya olumsuz yaşanan deneyimler olarak bakabilmeliyiz. Sevdiklerimize özgürlük tanıyabildiğimiz oranda biz de özgürleşebiliyoruz. Kararlı olmak hedefe koşmak ve bunun gereklerini yerine getirmek başka bir şey, sabit bir fikir peşinde koşarak egomuzu tatmin etmek başka bir şey oluyor.

İstemediğiniz ve hazır olmadığınız hiçbir şeyi yapmayın. Yapmayı kabul ettiğiniz her konuda ise sorumluluğunuzu üstlenip sonuçlarına da katlanın.

Sevgili okurum, bağımlılıklar insanların güçlü davranmalarını engelliyor. Seçimlerinizce yaşamanız dilekleri ile…

Saygılarımla

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız