Çözümü var mı?, Rumuz: My brother


| 05 Mayıs 2006 | 0 yorum | 3639 gosterim

38 yaşında 2 çocuk sahibi abim var. Bu yaşına kadar sorumluluk alacak bir davranış geliştirmediği gibi düzenli bir işi de olmadı. Ancak para harcama ve borçlanma konusunda sınırı yok.

Merhaba Perihan Hn,

Benim sormak istediğim konu abim ile ilgili. 38 yaşında 2 çocuk sahibi bir abim var bu yaşına kadar sorumluluk alacak bir davranış geliştirmediği gibi düzenli bir işi de olmadı. Ancak para harcama ve borçlanma konusunda sınırı yok. Çocukların ve evin sorumluluğunu üstlenmediği gibi sadece kendine yönelik cep telefonu vs gibi alışverişler yapıp bunların geri ödemesini hiç düşünmüyor. En korktuğumuz kredi kartlarıydı onları da alarak 1 ay olmadan limitlerini doldurmuş. Var olan borçları ödeyebilmek için bireysel kredi çekmiş. Hiçbir işte uzun süreli çalışmıyor. Az bir para kazanıyor şu anda 400 YTL ama harcama ve borçlanma hat safhada. Kısacası sanırım bu durum bir psikolojik rahatsızlık bir de bu durumları hep saklı yapıyor ama mutlaka ortaya çıkıyor. Annemde de benzer bir durum var. Hiçbir kazancı olmamasına rağmen babamdan saklı gizli sürekli alışveriş yapıyor ve asla ikisi de bu durumla yüzleşmek istemiyorlar. Babam çok otoriter ve borçlar ortaya çıktığında evde kıyamet kopuyor. Söz veriyorlar ancak düzeleceğine sorun çığ gibi büyüyor.Eşi perişan bir durumda. Ben sosyoloji mezunu bir öğretmenim. Denizlide yaşıyorlar ben İstanbul’da. Elimden birşey gelmiyor ne yapabilirim bu durumun bir tedavisi var mı? Yardımlarınızı bekliyorum .
Sevgiler…


Sevgili Okurum,

İçinde bulunduğunuz sıkıntıyı ve çaresizliği çok iyi anlıyorum. Maalesef aile içinde çok sevdiğimiz ve bize çok yakın kişiler istediğimiz veya beklediğimiz gibi olmayabiliyorlar.

Her birey kendi yolunu çizer, seçimlerini yapar ve o yönde yaşamını sürdürür. Bunda bir yanlışlık yok ama bu seçimleri yaparken bize bağlı insanları nasıl etkilediğimizi düşünmemek sorumluluk almamaktır.

Aielerde genellikle baba sert anne yumuşak olunca çocukların bazılarında bu tür istenmeyen davranışlar görülebiliyor. Annemin çok güzel bir sözü var “Hem köpeğimin karnı tok olsun hem de ekmeğim bütün kalsın” olmaz der. Burada anlatılmak istenen her davranışın bedeli olduğudur. Yani kardeşiniz tüm istediklerini almak istiyor ama bedelini ödemeye yanaşmıyor olabilir.

Tüketim konusunda iradesi zayıf insanlar kendilerinin yüklenmediği sorumlukları yakınlarının (baba, kardeş, eş, arkadaş) ödeyeceğine inanırlar. Her seferinde bir daha böyle birşey olmayacağına söz verirler ama hep sonunda aynı şekilde davranmaya devam ederler. Hatta daha ileri gidip borcu bir başka borç ile kapatırlar. Bazen de ellerine geçen parayı borçlarını ödemek için kullanmak yerine yeni masraflar açarlarç. Borçlar artar, faizler birikir, dostlar kırılır, en yakınlar utanç ve kızgınlık içinde bırakılır fakat bir şekilde günü kurtarıp yine de bu davranışlarının sorumluluğunu taşımazlar.

Sizin de belirttiğiniz gibi bu kötü sonuçtan eşi, çocukları, babanız ve siz etkilenip çözüm üretmek istiyor ve ona her seferinde yardım etmeye çalışıyorsunuz. Bu durumda sanırım öncelikle kardeşinizin başındaki şemsiyeyi (korumayı) çekmenizde yarar olabilir. Bir birey olarak davranışlarında ve seçimlerinde özgür olduğunu ama sonuçlarından ne babanızın ne de sizin artık sorumluluk almayacağınızı belirtip artık sorunlarını kendisinin çözmesi gerektiğini bildirmek işe yarayabilir. Yalnız bu konuda kararlı olmak gerekiyor herşeye rağmen yardım alabileceğini düşünür ise yine sorumluluk almayacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi en zor kalkan gerebildiğimiz kişiler bize en yakın olan ve çok sevdiğimiz kişilerdir. Bazan onların iyiliği için kararlı olmak ve hayır diyebilmek gerekir. Aksi takdirde hiç bir zaman büyümeye gerek duymayacaktır. Unutmayın eğer her ihtiyacımız olduğunda yardım edecek birileri varsa sorumluluk almaya ne gerek var ki?

Mantıklı bir bütçe hesabında 100 lira alıyorsanız 150 lira harcayamazsınız. Harcama limitiniz 75 lira olmalıdır. Kredi kartları kolay borçlanmayı da beraberinde getirdi. Üstelik para görmediğiniz için harcaması psikolojik olarak daha kolay oldu. Bir başka atasözümüzde “Veresiye alan iki kez sarhoş olur” derler: Bir alırken bir öderken. Kredi kartları ile yaptığınız ödemelerde birçok kez harcamanızın üzerine faizler eklenmekte ve ödenmesini iyice zorlaşmaktadırlar. Hepimiz bir dönemde bunun acısını yaşamışızdır.

Bu tıpkı yolda sürekli trafik kazası yapan bir insana benzer. Kaza sonrası arabasın ve kendisini tamir edersiniz tekrar yola çıkıp yine kaza yapmaya devam eder. Tabii arabada ve yolda olanlar da hep risk altında olurlar. Belki kardeşinizle son bir kez daha konuşmanızda ve ona artık yalnız olacağını, sorumluluğunu üstlenmediği sürece de sizden yardım alamayacağını belirtmeniz işe yarayabilir. Ailesinin, çocuklarının acı çekmesinin de kendi sorumluluğu olduğunu hatırlatmak iyi olabilir. Elbette ki eğer olanağınız varsa ve profesyonel yardım alabilirse çok yararlı olabilir

Sevgili okurum, durumu analiz etmeye çalşıtım ama kardeşinizin bu kötü alışkanlığının tedavisi var mı? Gerçekten bilmiyorum. Bilen ve deneyimini yaşayanlar var ise lütfen bizimle paylaşsınlar.

Sağlıcakla kalın,

Perihan Yazıcı

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız