Çocuk Eğitimi


| 25 Ocak 2006 | 0 yorum | 7566 gosterim

Geleceğin mimarları olan çocuklarımızı sağlıklı, ayakları üzerinde durabilen özgüvenli yetiştirebilmek

Öncelikle merhaba!
Hoşuna giden birşeye sahip olmanın bedeli olduğunu çocuklarımıza nasıl öğretebiliriz?
MaciyeSevgili Maciye,

Çocuklara küçük yaştan bazı alışkanlıklar kazandırmak aile eğitimi ile mümkün olur. Geçenlerde bir süpermarkette izlediğim bir anne–çocuk ilişkisini sizinle paylaşmak istiyorum.

Çocuk henüz 5-6 yaşlarındaydı. Anne çocuğuna vitrindeki tatlılardan bir tane seçebileceğini ve bunu elindeki kendi harçlığı ile karşılaması gerektiğini söyledi. Çocuk elindeki paranın yetmediği bir pastaya yönelince annesi ona bunu bu gün almaya parasının yetmediğini daha ucuz bir pasta seçmesi gerektiğini veya ille de o pastayı isterse gelecek hafta parasını biriktirip alabileceğini söyledi. Ayrıca kuyrukta bekleyen insanlara saygılı davranması gerektiğini ve seçimini hızlı yapmasını istedi. Çocuk daha ucuz bir pasta seçti ve kendisine servis yapan hanıma teşekkür etmeyi unutmadı ayrıca annesine de teşekkür ettiğini üstüne basarak belirtti.

Bu küçük olayda bir anne henüz küçük yaşta olan çocuğuna, seçme özgürlüğü tanıyor ama önce kuralları koyuyor. Çocuk kendi harçlığını kullanmayı öğreniyor. İsteklerinin bir bedeli olduğunu ve bunu ödemeden kavuşamıyacağını anlıyor. Ayrıca diğer insanlara da saygılı olması gerektiği öğretiliyor.

Yılbaşında hediye olarak kitap aldığım arkadaşımın 4 yaşındaki çocuğundan kendi yaptığı bir resim ve ve 6 yaşındaki büyük çocuğundan ise, kendi yazdığı şiir ile teşekkür mesajları aldım.

Bütün olay temel değerleri ve iyi alışkanlıkları çocuklarımıza daha onlar çok küçükken öğretmek. Buna Aile Eğitimi diyoruz. Çocuklarımıza çağa uygun eğitimler vermeye çalışırken dikkatli olmakta yarar var.

Çocuklarımızın istek ve taleplerini karşılarken onlara sorumluluk vermekte yarar görüyorum. Kendi harçlıklarını idare etmek, seçimlerinde kurallı olarak özgür bırakılmak ve sonuçlarına kendilerini katlanacağını onlara öğretmek gibi…

Siz başlarından şemsiyeyi çekmedikçe ve onların adına her türlü sorunlarını çözdükçe onların sorumluluk almaları pek de fazla beklemeyin. Sizinle bir sorunlarını paylaştıkları zaman lütfen onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeyin, ne yapmayı planladıklarını sorun. Onlar adına karar vermekten kaçının. Görüşlerinizi paylaşın, atacakları adımların sonuçlarını birlikte değerlendirin ama seçimlerinde çok büyük bir problem yaratacağını düşünmediğiniz sürece özgür bırakın. İnanın kendi sorumluluklarını üstlenmedikleri sürece herşeyin bir bedeli olduğunu öğrenmeleri mümkün olmayacaktır. Nasılsa eğer bir başkası bu bedeli ödüyorsa anne baba gibi o zaman çocukların duyarlı olmalarını beklemek çok zor. Elbetteki siz onlar için hep var olacaksınız size güven duymaları kaçınılmaz bir gerekliliktir. Zor olduğunu biliyorum ama çocuklarımıza gerektiği zaman hayır demeyi ve onlar istemeden herşeyi onlara sağlamayı alışkanlık etmemeye çalışalım. Kazanmanın zevkini yaşamlarına izin verelim.

Geleceğin mimarları olan çocuklarımızı sağlıklı, ayakları üzerinde durabilen özgüvenli yetiştirebilmek dileği ile..

Sevgiler
Perihan

 

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız