CAM TAVAN SENDROMU


| 15 Mart 2009 | 4 yorum | 8416 gosterim

Bir işin imkansız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden

imkansız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar.

Ama bir işi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya baslar’ (Dr. David J. Schwartz).

Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler.

Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar.Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak oldugu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar.

 Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler.

 Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler. Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkanları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı ‘hayat dersi’ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkanları vardır ama kaçamazlar. 

Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onlari sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30cm’den fazla zıplanamaz inancı) varlığını sürdürmektedir.

 Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermektedir.

 Bu pirelerin yaşadıklarına ‘cam tavan sendromu’ denir.

 Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır.

 Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir. 

İnsan inandığına denktir.

 Yapabileceğini düşündüğü kadardır.  ( Bu hikaye Fatih Altaylı‘nın 24.09.2006 Sabah Gazetesinden alınmıştır)

Cam Tavan Sendromunun Tanımı

İş dünyasında belli bir sosyal kesimin özellikle kadınların yüksek pozisyonlara yükselmesini engelleyen görünmez bariyerdir.

Cam tavan İngilizce Glass Ceiling olan terim ilk olarak Carol Hymowitz ve Timothy Schellhardt tarafından Mart 24,1986 tarihli bir Wall Street Journal yazısında kullanılmıştır.

Cam Tavan kelimesi eğitim ve tecrübe gibi yükselmeyi önleyebilecek durumların haricinde yaşanan ayırımcılığı simgeler.

U.S. Department of Labor tarafından1991 yılında ilk defa ortaya konulmuştur. Şöyle tanımlanır “…İş yerlerinde insanların tavırları sonucu yaşanan, başarılı insanların organizasyonun üst seviyelerine çıkmasını ve yönetici pozisyonlarına gelmelerini engelleyen görünmez bir bariyerdir.

1991 yılında Bush ve ekibi tarafından 21 üyesi ile Uluslararası Cam Tavan Federasyonu (The Federal Glass Ceiling Commission), kuruldu. Komisyonun görevi kadınların ve azınlıkların yükselmesini engelleyen bariyerleri tespit etmek ve aynı zamanda insanların özel sektörde yönetim pozisyonlarına yükselmesine yardım eden başarılı programları keşfetmekti.

Aile, kadınlar için iş hayatını etkileyen önemli bir unsur. Kadınlar, aile içinde erkeklerden daha fazla sorumluk alıyorlar. Aile konusundaki duygusallıkları kariyerlerine ara vermelerine sebep olabiliyor. Kadınların bu tutumu iş hayatında bazı önyargıları da ortaya çıkarıyor. Her an kariyerlerine ara verme ya da bitirme olasılıkları olduğu düşünülüyor ve bu düşünce terfilerinde de etkili oluyor. Üst düzey pozisyonlar aralıksız sorumluluk gerektiren pozisyonlar söz konusu olduğunda yöneticiler kadınlarda bulunan iş bırakma riskini göze almak istemiyorlar.

Aile, kadınlar için iş hayatını etkileyen önemli bir unsur. Kadınlar, aile içinde erkeklerden daha fazla sorumluk alıyorlar. Aile konusundaki duygusallıkları kariyerlerine ara vermelerine sebep olabiliyor. Kadınların bu tutumu iş hayatında bazı önyargıları da ortaya çıkarıyor. Her an kariyerlerine ara verme ya da bitirme olasılıkları olduğu düşünülüyor ve bu düşünce terfilerinde de etkili oluyor. Üst düzey pozisyonlar aralıksız sorumluluk gerektiren pozisyonlar söz konusu olduğunda yöneticiler kadınlarda bulunan iş bırakma riskini göze almak istemiyorlar.

Kadın Yönetici ve Yasalar
ABD’de bile 9 yılda 500 büyük şirketteki yönetici kadın oranı yüzde 8.2’den yüzde 12.2’ye yükselebildi. Norveç gibi bazı ülkelerde yasalarla yönetim kurullarına kadın alınması zorlanıyor

Türkiye’deki durum Avrupa’dan daha iyi… İnsan Kaynakları danışmanlarına göre, bu gerçeğin arkasında, Türkiye’de kalifiye yönetici sayısının sınırlı olması yatıyor. İyi eğitim almış, başarılı kadın yöneticilerin, kariyer yolu Avrupa’da olduğundan çok daha açık. Türkiye’de 4 büyük bankanın yöneticisi kadın. Finans sektöründe %50 kadın çalışıyor. Yönetim kadrolarında kadınların yer almalarıda oldukça yüksek, yalnız devlet dairlerinde bu oranı göremiyoruz. Müsteşar ve vali’ler arasında kadın yok.

Cam tavan sendoromu karşısında neler yapmalısınız?

•    İş ortamında kendi etkinizi hafife almayın…

•    Yaşamınızda pozitif değişiklikler yapmaya başlayın..

•    Farkındalık pek çok fırsat ile gelir– okumak, tartışma grupları, spor yapmak, ekip çalışmalarına dahil olmak gibi.

İşe yapabileceklerinizden başlayabilirsiniz

•    Daha fazla yöneticilik sorumlulukları üstleniniz
•    Oyunu nasıl oynayacağınızı öğrenin: Network (Ağı oluşturun)
•    Kadın olarak kalmaya ve doğal yeteneklerinizi kullanmaya devam edin
•    Kararlı ve güçlü bir ses geliştirin,
•    “Basit” konuşun

Kararlı Olun…
Cam tavanı zorla açmaya yada kırmaya çalışmayın, aksine kendi seçimlerinize, karakterinize, kararlılığınıza, yaratıcılığınıza ve şartlara uygun olarak zarafetiniz ve ağırbaşlılığınız ile yükselmeyi keşfedin. Ait olduğunuz beceri ve bilgi seviyesini bulunuz. Kendiniz hakkında eleştirel olun: Bir mentor bulun. Sistemli çalışın. Basit ve etkili dosyalama sistemi kullanın. Anlaşmalarınıza sadık kalın. Müşterinizi tanıyın. İş yazışmalarını (memo, e-mail, vb) etkili bir şekilde yapın. Sorulara cevap verin, problemi kabul edin. Kendinize güvenin, kendinize inanın ve ne zaman, nasıl destek istemeniz gerektiğini bilin.

Evrene ulaşabilecekken camdan bir tavana yoğunlaşmayın.

Saygılarımla
Perihan YAZICI

Forumdan Yorumlar (4)

 1. arzu arslan 17 Şubat 2011

  girişimcilik dersi alıyorum.. ödevimizdi cam tavan etkisini araştırıyordum. çok teşekkür ederim. faydalı bilgiler aldım.....

 2. Gürsel YILMAZ 22 Eylül 2010

  Selamlar, Bizde cam tavanları , üstelik ''sendrumsuz'' mekan estetiğini artırmak amaçlı kurguluyoruz, tasarlıyoruz ve uyguluyoruz. İntenette ararken buldum ve bu konuyu araştırırken forumunuza rastladım ve ilgilenen kişilerle paylaşmak istedim. Saygılarımla, Gürsel YILMAZhttp://www.profilgrup.com

 3. Peri 26 Ocak 2010

  Sagol Fatma'cigim, ozellikle senin degerlendirmen benim icin cok inemli. Universite siralarini paylastigim senin gibi onemli bir Edebiyatci'nin yorumu beni yureklendirdi.

 4. Fatma Mengi 26 Ocak 2010

  Merhaba Perihan,Yazından çok etkilendim ve bilgilendim. Önerilerinden yararlanacağım kesin. Teşekkürler.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız