Yanlış Anlaşılmak


| 01 Ocak 2009 | 3 yorum | 9638 gosterim
yanlisanlasilmak1_k

Bazen birini doğru anlayıp, anlamadığımı bilemiyorum. O ne söylemek istiyor, ben ne anlıyorum diye düşünüyorum.

Doğru anlamak ve anlaşılmak, içinde gizliliğe yer olmayan bir olgu. Kendini açıkça ortaya koymadan, demek istediğini anlatmak mümkün olmuyor bazen. Belki, içimizde hissettiğimiz her şeyi ortaya koymanın bizi incitme riski var, ama fırsatları kaçırmamanın bir yolu da riske girmek değil mi? Ya da açık olursanız en azından karşınızdakini yanlış yorumlamazsınız.

Yıllar önce, daha talebeyken bir arkadaşımın yeğeni, kendisine yakınlık gösteren, çok beğendiği bir erkek arkadaşının, kendisiyle ilgili ne düşündüğünü bilememiş ve fazla vakit geçirmeden, ona kendisini beğendiğini açıklamıştı. O genç çocuğun düşüncesi bu yönde değildi ama en azından kız, bu konuda kafa yormaktan kurtulmuştu.

Sevgi, hakkında en fazla fikir üretilen, olup olmadığı sık sık test edilen ve en kolay yanlış anlaşılan duygu sanırım.

Ama sadece sevgi de değil, dostluklar da ve arkadaşlıklarda da yanlış anlaşılmalar kolayca yer buluyor. Bunun bir nedeni de, insanların birbirlerini gerektiğince dinlememeleri. Ya da her yöne çekilebilecek sözler sarfetmeleri. Bu tür sözler duyduğunuzda, içinizde kırıklık hissettiğiniz için çoğu kez konunun üzerine gidemiyorsunuz. Belki de o anda üzerine gitseniz, daha tatsız bir konuşma yaşamaktan çekiniyorsunuz. Böylece yanlış anlaşma, olduğu yerde çözülmeden kalıyor ve konuyu tekrar açmaktan kaçınırsanız, yıllar sonra bile içinizde bir kırıklık taşıyabiliyorsunuz.

Doğrusu nedir, ben de bilemiyorum. Ama yukarıda anlattığım örnekte olduğu gibi, kırılma riskini göze alıp, karşınızdakinin ne söylediğini açıkça sorgulamakla, belki de tamamen yanlış anladığınız bir konuyu açıklığa kavuşturabilirsiniz. Bu da daha gerçek dostlukların yolunu açar.

Biraz özen, fazlaca iyi dinleme, gerektiğinde sorgulama ve konuyu konuşulurken doğru anlamaya çalışma, yanlış anlaşmaların yolunu kapar ve dostlukları uzun ömürlü kılabilir.

Kadın-erkek ilişkilerinde, ilişkinin hassasiyeti nedeniyle, çok daha fazla yanlış anlaşma oluyor. Bir sevgiyi var etmek hiç kolay değil. Onu kaybetmek yerine, söylenmemiş sözleri söylemek, içimizdekini ortaya koymak ve böylece sevginin devamlılığını sağlamak daha kolay olmaz mı.

Leyla Draman

Forumdan Yorumlar (3)

  1. yasin_ciftci84@hotmail.com 24 Mart 2011

    yanlış anlaşılmak üzerine bir senaryo yazıyorum. bişiler bulabileceğimi düşündüm. tanım gibi yüzeysel bilgiler var. ben olsam yanlış anlaşılmak üzerine şöyle söylerdim :YANLIŞ ANLAŞILMAK KANAATİMCE Hayatımıza yön veren en önemli olgudur. BAZEN kader gibi görünse de ( zaten olacaktı) tamamen bizim tercihlerimiz ile bizim karar ve irademiz ile gerçekleşmektedir. KARŞI tarafın durumu (algılayışı-bilinci-hayat tarzı-eğitimi-çevresi) herzaman gözönünde bulundurulamaz.bu yüzden karşı taraf tamamen irademiz dışında gerçekleşir. işte bu gerçekleşme bazen komik-bazen trajikomik-bazen hüzün-bazen drama yol açar. YAni YANLIŞ ANLAŞILMA HAYATIN TA KENDİSİDİR. ve bunlar hayatımıza yön veren çok önemli ivme ve etkenlerdir. bu hazırlayacağım kısa film senaryosunda mizaha ve drama yer verip pek önemsenmeyen bu durumu önemsenir hale getirmeye ikna etmeye çalışacağım izleyenleri. selam ve dua ile kalınız.

  2. ayşe 20 Ekim 2009

    bu bizim ilişkimizde çok büyük bi sorun..daha doğrusu konuşamamak sorun..aramız kötü olduqunda bi sorun olduqunda sevgilim konuşuyor ben ise sadece dinleyip kabulleniyorum iki laf edemiyorum ağzımı açıpta o da bundan şikayet ediyor bunu nasıl yenebilirim..dşüncelerimi açıkca ortaya dökmek üzerimde hissettiğim baskıdan kurtulup ilişkime sahip çıkmak istiyorum bana yardım edin

  3. ayşenur 15 Ekim 2009

    iğrenç bişey... biri bişey diyor o başka bişey anlıyor...en sevmediğim sey...

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız