Vazgeçmek


| 25 Aralık 2006 | 1 yorum | 6273 gosterim

Düşününki tek bir yaşamınız var ve onu sürdürürken, kendinizi bildiğinizden bu yana her zaman ulaşmaya çalıştığınız istekleriniz var. Bunlar öyle çok ki, hayatınız boyunca bitmiyorlar.


Belki de bir yerlerde okuduğum ve çoğumuzun kabul edeceği gibi onlar olmadan hayatın tadı çıkmıyor. İsteklerimizi gerçekleştirmeye çalışırken ve onlara ulaşmak için yol alırken her aşamada keyif almak şüphesiz doyurucu bir duygu. Ama öyle isteklerimiz var ki; çok sıradan, bir çok kişinin ulaşabileceği istekler bunlar ama hayatımızda bir türlü gerçekleşmeyebiliyor. Bu istekler; Bazı insanlar için iyi bir tahsil yapmasına rağmen kendisine seveceği bir iş ortamı bulamamak, bazı kadınlar için bir türlü anne olamamak, bazen de kendisi için özel biriyle karşılaşamamış ve aşkı tadamamış olmak ya da aşkla karşılaşmak ama özel yaşamını bir türlü rayına oturtamamak olabiliyor. İsteklerin bir sınırı yok, her insan için farklı olabilir.

Eğer yaşamınız boyunca çok istediğiniz bir şey var ve bir türlü gerçekleşmiyorsa belki tanrı sizi birşeylerden korumaya çalışıyordur derler. İşte o noktada, aynı konu üzerinde çabalamayı bırakıp vazgeçmek ve bakış açınızı değiştirmek, daha doğrusu değiştirebilmek hayli önemli. Çünki bunu yapmadığınızda, yaşamınızdaki fırsatlar yanınızdan kayıp gidebiliyor. Fırsatlar genellikle anlık olaylar. Birinin size yaptığı bir teklif, söylediği bir söz, bir bakışı, bir el uzatışı; Eğer göremeyecek kadar kendi amacınıza yoğunlaşmışsanız geçip gidiyor. Ve bu fırsatlar bir daha tekrarlanmayabiliyor. İşte bu nedenle çok istediğimiz bazı şeylerden vazgeçmek, onları hayatın akışına bırakmak ve olacakları dikkatle izlemek belkide en doğrusu. Kendi amacınıza odaklanmaktan vezgeçtiğinizde hayat size başka bir yoldan hiç ummadığınız tali mutluluklar getirebiliyor.

Vazgeçmek bir yenilgi değildir. Israrı bırakıp, olayları başka yönleriyle görebilmektir. Gerçekten görme alanınızı genişletmek diyebiliriz buna. Dikkatinizi odaklandığınız şeyden çekip yaşam içindeki olanaklarınızı farkedebilmektir. Kimbilir belki dikkatinizi ona vermekten vazgeçtiğinizde isteğiniz sizi bambaşka bir yoldan bulabilir de.

Leyla Draman

Forumdan Yorumlar (1)

  1. alper 24 Mayıs 2009

    vazgeçmek üzerinee yazıyaa ihtiyacım varr ama daha kavramsal olarak yardımcı olabilirmisiniz bana

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız