Sabır ve Eyleme Geçmek


| 09 Ekim 2008 | 1 yorum | 6159 gosterim
patience_k

Sabır, özellikle de aile bireylerimizin bizlere nasihatlerinde her zaman yeri olan bir niteliktir. Bu niteliği bize empoze ettikleri zaman mutlaka, kendi deneyimlerinden de yola çıkıyorlardır. “Sabret” derler ama “Eyleme geç, yeniliğe de açık ol” diyen pek azdır.


Beklemediğimiz, istemediğimiz olaylar karşısında genellikle hayır kırıklığına uğruyor ve tepki veriyoruz. O noktada, bizden daha deneyimli birileri bize, hemen hayal kırıklığı hissetmenin yanlış olduğu konusunda bir şeyler söyler. Bu nasihatı, akıl süzgecinden geçirir ve doğruluğuna inanırsak kabul ederiz. Gerçekten, o sırada, olayı tarafsız gören birinin dur demesine ihtiyacımız vardır. Ama sıkça hayal kırıklığına uğruyor ve elimizden başka türlüsünün gelmeyeceğine inanarak, hep sabra sığınıyorsak, bu işte bir yanlışlık var demektir.

Sabretmek,yaşamımız boyunca sıkça başvurmamız gereken bir nitelik aslında. Günlük yaşantımız içinde, hergün en az 1-2 kez, sabır ortaya koymayı gerektirecek davranışlarla karşılaşıyoruz.

Ama bazen de, bu güzel niteliği abartıyor, dur dememiz gereken konularda ısrarla sabır göstermeyi sürdürüyoruz. Bu durum; kötü giden bir evliliği sürdürmekte olabiliyor, değer verilmediğimiz bir işte çalışmakta. Evlilik gibi, iş hayatı gibi, sürekliliği olan yerlerde, kendimizce elimizden geleni yaptığımız halde, bir şeyleri düzeltmekte başarılı olamıyorsak, sabır boşa giden bir çaba haline geliyor. Böyle zamanlarda silkinip, sabretmeyi durdurmak daha doğru diye düşünüyorum. Düzeltemediğimiz durumlara sabır göstermektense, varolanı durdurup yeni bir sayfa açmak, yani eyleme geçmek, yaratıcı olabilir. Çünki, sabır göstermek, ciddi bir çaba gerektiriyor. Bu çabayı, hayatımıza bir yenilik katmayaharcasak, daha doyurucu sonuçlar alabiliriz.

Yeni olan, her zaman bilinmeyeni içinde taşıdığı için, endişe veriyor. O nedenle belki, eskiyi sürdürmek, sabretmek, olanlara dur diyememek daha kolay geliyor. Ama, çoğu olayda, ne kadar geciktirirsek geciktirelim, sonuç değişmiyor. Bazen bizim sabrımız bile yeterli olmuyor, karşı taraf olayı bitiriveriyor. İşte o anlarda, keşke sabretmeseydim, zamanında hareket geçseydim, ve geçen zamanı boşa harcamasaydım pişmanlığı içimizi sarıyor.

Güzel bir niteliği, yararsız çabalar için kullanmadığımız, bunun ayrımına varabildiğimiz zaman, çabalarımızda boşa gitmeyecektir sanırım. Ama “Eyleme Geçmek”te sabır kadar önemli ve sonuç veren bir davranış olabilir.

Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız