Risk Almak


| 04 Mart 2005 | 0 yorum | 8564 gosterim

Çoğumuza çocukken ebeveynlerimiz tarafından verilen eğitimde pek çok değerin yanısıra temkinli olmak öğretilmiştir.

Yani sonunu göremediğimiz işlere girişmemek, sonunda bize bir zarar gelmesini önlemek için maceralara atılmamak, ne olacağını, neye varacağını bilmediğimiz durumlardan kaçınmak, kısacası elimizi ateşe sokmamak üzerine hemen hepimiz uyarılmışızdır.

Temkinli olmak, bizi birçok beladan koruyabilir, ama buna saplanıp kaldığımızda hayatımızda olabilecek bazı başarı fırsatlarını ya da mutluluk fırsatlarını da atlar geçeriz. Çünki, temkinli olmanın fazlası, beraberinde hayattan korkmayı getirebilir. Hayatı her zaman güven içinde yaşayamayız. Ne kadar hazırlıklı olursak olalım, hayat içindeki gelişmeler, bizi o güne kadar içinde olduğumuzu düşündüğümüz güven ortamından uzaklaştırabilir.

Risk almak da böyle birşey aslında. Sadece hayatın bizi güven ortamından uzaklaştırmasını beklemek ve ancak o zaman yeniden güvenliğimizi sağlamaya çalışmak yerine, hayatımızı bize sunulan biçimiyle yaşarken; istediklerimizi gerçekleştirebilmek için ve daha tatminkar bir hayat kurabilmek için bir fırsat almak da olabilir risk almak.

Söyle bir ozyaşam öykülerine baktığımızda, başarı elde etmiş bir çok kişinin, zorluklarla mücadele etmekten hiç vazgeçmediklerini görüyoruz. Ve bu insanlar risk almakta pek fazla tereddüt etmiyorlar. "Bir girelim bakalım, tutarsa tutar" zihniyetiyle girmiyorlar işlere. Risk alıyorlar ama o işi başarmak için bütün emeklerini ortaya koyuyorlar. Kısacası başaracaklarına inançları tam.

Risksiz bir yaşam bize kendimizi hayatımız boyunca sakin bir limanda hissettirebilir. Ama böylece hayatı, bize ne sunulmuşsa ancak o kadarıyla yaşarız. Belki bizi sarsacak başarısızlıkları tatmayız, ama hayattan beklentilerimizi alma yönünde hiç bir deneme yapmamış oluruz. Oysa bir de başarırsak ve yaşantımızı istediğimiz yönde geliştirirsek, ne keyifli olur.

Saygılarımla, Leyla Draman

Bu konu ile ilgili testler:

  1. Risk alan biri misiniz?
  2. Kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
  3. Endişeli mi yoksa Rahat biri misiniz?
  4. Olaylara pozitif yanından mı bakarsınız?
  5. Optimist birimisiniz?

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız