Meme Kanserinin Farkına Varmak


| 01 Ekim 2005 | 0 yorum | 6361 gosterim

Bir gece televizyon seyreken, birdenbire göğsüme giren bir ağrı ile ilk kez göğsümdeki bir kitleyle karşı karşı kaldım.

Mayıs ayında bir gece televizyon seyredip bir taraftan ev işleri ile uğraşırken, birdenbire göğsüme giren bir ağrı ile ilk kez göğsümdeki bir kitleyle karşı karşı kaldım. O kadar serttiki, aklıma ilk gelen şey kanserdi. Bir anda ameliyat olacağımı, sonrasında kemoterapiyi ve saçlarımı kaybedeceğimi hızla aklımdan geçirdim. Aileme haber verdim. Ve onlarla konuştuktan sonra, özellikle de annem hemşire olduğu için ve 15 gün önce elle muayene ettiğinde birşey hissetmediğini söylediğinden biraz rahatladım ama boşuna bir rahatlıkmış.

Şu anda bu hastalığı geçirmekte olan biri olarak sizlere ilk söyleyebileceğim şey öncesinde hiçbir rahatsızlık hissettirmemesi ve birdenbire ortaya çıkması, öyle ki, elle muayene ederek farkına varmak bile her zaman mümkün olmuyor. Mamografinin önemi de burada ortaya çıkıyor. 45 yaşındayım ve hiç mamografi çektirmemiştim. Ailemde kanser hastalığı yoktu ve ben böyle bir hastalığın başıma geleceğini aklıma bile getirmiyordum. Sonradan öğrendim ki, 35 yaşında ilk mamografi çekiliyor ve 40 yaşından sonra da her çekilen film 35 yaşındaki baz alınarak kıyaslanıyormuş, göğüste bir değişiklik olup olmadığı.

Ertesi gün güvendiğim bir teşhis kliniğine gittim, "Önce ultrasonla bakalım, bu kitlelerin önemli bir kısmı su dolu kitlelerdir, eğer gerek görürsek mamografi çekeriz" dediler. Ve biraz inceledikten sonra önemli bir şey olduğu kanısına varıp mamografi çektiler.Aslında o klinikte anladılar ne olduğunu ama bir operatöre göndererek, biyopsi sonucunda kesin karara varmak istediler.

Ve iki gün içinde kanser olduğunu öğrendik. Hemen ileri tetkikler yapıldı. Yani bir yere sıçrayıp sıçramadığını anlamak için akciğer tomografisi, kemik sintigrafisi ve göğüste başka bir yere gidip gitmediğini anlamak için ilaçlı emar çekiyorlar. Şanslıymışım ki kitle büyük olmasına rağmen bütün tahliller temiz çıktı.

Burada şunu söylemek istiyorum. Kabul etmek kolay değil ve bazen insanlar bu nedenle vakit kaybediyorlar. Galiba en doğrusu güvendiğiniz bir doktora kendinizi teslim edip bir an önce tedaviye başlamak.

Ben, kitleyi farkettiğimden 12 gün sonra operasyon geçirdim ve sadece kitle alındı. Ameliyata girmeden önce size bir kağıt imzalatıyorlar, operasyon sırasında beklediklerinden farklı bir şey görürlerse göğüsün tümünün alınabileceğini onaylıyorsunuz böylece. Bu arada tüm meme kanseri ameliyatlarında göğüsün olduğu taraftaki koltukaltı lenf bezleri de alınıyor. Çünki bu kanser türünün ilk gideceği yer koltukaltı lenfleriymiş. Daha sonra çıkarılan kitle ve lenf bezleri tahlile gönderiliyor ve doktorlar böylece ameliyat sonrası uygulanacak tedaviyi bu sonuca göre saptıyorlar.

Sizlerle iç açıcı konuları paylaşmayı isterdim ama hastalığım ve tedavi sırasında o kadar endişeli günler yaşadım ki, bu sırada daha önce bu hastalığı geçirmiş kişilerden, tecrübelerini benimle paylaştıkları için yardım aldım. Ve ben de bu hastalığı yaşayan diğer kişilerle tecrübelerimi paylaşarak belki onları rahatlatırım diye düşündüm. Eğer ilginizi çekerse sizlerle paylaşmaya devam ederim. Veya sormak istedikleriniz varsa, bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Sevgi ve sagılarımla,

Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız