Kardeşini Seç


| 26 Eylül 2007 | 0 yorum | 4507 gosterim

Dünyada bir fark yaratmış insanlara baktığım zaman hemen hepsinin sade bir yaşam felsefesini benimsediklerini farkediyorum. Bu insanlar ekonomileri harika olsa da gerektiği kadar harcamaktan yanalar.


Bir kısmı işi cimriliğe vardırıyor ve ne kendine ne başkasına bir hayrı dokunmuyor. Onları ayrı tutuyorum. Ama önemli bir kısmı, gerektiği kadar harcayıp, başkalarının hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyorlar. Ve sayıları az değil.

Geçen haftalarda televizyonda Nil Gün'ün bir programını seyrediyordum. Sanırım adı "Çekim Yasası" ya da benzer bir şey. Oraya katılan hanımlardan biri internette "kardesinisec.com" diye bir siteden bahsetti. Tüm illerde ihtiyacı olan öğrencilerin profillerini site içinde toplamışlar. Siz siteye girdiğinizde bu illerden istediğiniz birini seçerek talebe adlarına ulaşıyorsunuz ve onlardan birini kardeşiniz olarak seçtiğinizde, onun öğrenimi süresince öğrenim masraflarına katkıda bulunmayı kabul ediyorsunuz. Site içinde size bilgi vermek için yılda 200 YTL'yi kardeşinize ayırmanın yeterli olacağını anlatıyor. Tüm öğrenim masraflarını karşılayamasanız da doğunun bir köyündeki çocuğu kardeş olarak seçtiğinizde, onu motive etmiş oluyorsunuz.

İstanbul'da onu düşünen, ona küçük hediyeler yollayan(bu bir oyuncakta olabiliyor, sırasında bir defter, kalem, suluboya da) bir ablası ya da abisi olduğunu düşünüyor ve mutlu oluyor. Bir kardeş seçtiğinizde, önce çocukların profillerinde cep telefonu verilmiş olan öğretmenine ulaşıyorsunuz ve çocuk hakkında bilgi alıyorsunuz. Sonra oturup seçtiğiniz kardeşinize bir mektup yazıyor ve kendinizi tanıtıyorsunuz. Onlar da size mektupla cevap veriyorlarmış. İletişim böylece kurulduktan sonra, bazen ondan gönderdiğiniz bir kitabın özetini isteyip, yazısı üzerinde düzeltmeler yaparak onun doğru yazmasına ve belki de doğru ifade etmesine katkıda bulunuyorsunuz. Sitede gördüklerimden en şaşırdığım ve hoşuma giden kısmı, insanlar o kadar ilgi göstermişler ki, site içinde seçilecek az çocuk bırakmışlar. Her öğretim sezonunda listeye yeni talebeler ekleniyormuş. Hatunca sitesine ilgi gösteren kişilerin kendileri ve başkaları için yaşamı kolaylaştırmak istediklerini ve hep bir gelişim içinde olduklarını bildiğimden bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Sevgi ve Saygılarımla

Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız