Hayatı Anlamak Zor


| 23 Şubat 2006 | 5 yorum | 9370 gosterim

Hayatın dengelerini anlamaya çalışırken, bu konudaki düşüncelerimi ve duyduklarımı sizlerle de paylaşmak istedim.

Hayat, her zorluğun arkasından bir ferahlık veriyor. Sanki bir ritmi var gibi. Hiçbir şey sürekli değil. Bugün başınıza gelen ve sizi üzen bir olay, zamanın akışı içinde lehinize dönebiliyor. Seneler önce, işimi kaybetmiştim. O kadar yıkılmıştım ki, kendime güvenim bile azalmıştı. Bir kaç ay iş aradıktan sonra bir arkadaşım yardımcı oldu ve çalışmaya başladım. Ve bu arada, daha önce başvurduğum bir danışmanlık şirketinden cevap geldi. Uluslararası bir firmada bana uygun bir iş vardı ve evime çok yakındı. Yıllarca servislerle, arabayla, erken saatlerde kalkarak trafikte verdiğim mücadele bitmişti. Uzun yıllardır bu işimdeyim ve hayatımın en üzücü olaylarından biri diye düşündüğüm işten ayrılma, bir zaman sonra bana kolaylık getirdi.

Hayat herkes için böyle sanırım. Bazen olanları sadece zamana bırakmak bile yetiyor. Hiç bir şey için çok üzülmemek ya da çok sevinmemek gerek galiba. Zaman olanları evirip çevirip değiştiriyor. Ve bize sadece mümkün olduğunca doğru seçimleri yapıp, beklemek düşüyor sanırım.

Bir geçmiş zaman hikayesi duymuştum. Bir ülkenin kralının parmağında bir yara çıkıyor. Kral, danışmanına bu yara hakkında ne düşündüğünü soruyor. O da "İyi de olabilir, kötü de" diye cevap veriyor. Bu soru-cevap bir süre devam ediyor ve sonunda kralın parmağı kangren oluyor ve kesiliyor. Buna çok sinirlenen kral, danışmanını hapse attırıyor. Ve her zaman danışmanı ile çıktığı ülke gezilerine yalnız çıkıyor. Bir ülkede başına bir olay geliyor. Ülke, yılın belli bir gününde tanrıya kurban olmak üzere ülkeye gelen insanları kurban ediyor ve o gün kralın, ülkeye gittiği güne rastlıyor. Ama kralın parmağı kesik olduğu için ve tanrıya böyle eksik bir sunak adayamayacaklarından kralı serbest bırakıyorlar. Ve tahmin ettiğiniz gibi, kral ülkesine dönünce, danışmanını serbest bırakıyor ve ona olanları anlatıyor. Ondan özür diliyor ve onun yorumunu soruyor. Danışman yine aynı cevabı veriyor. "Bu iyi de olabilir, kötü de bilemiyiz" diyor. Ve arkasından ekliyor:"Siz eksiktiniz ama ben tamdım". Eğer kral danışmanını hapsetmemiş olsa ve geziye yanında götürseydi, kurban edilecekti. Bu hikaye böyle sürüp gidiyor.

Zamanın hepimize iyilikler getirmesini dilerim

Forumdan Yorumlar (5)

 1. emra 10 Temmuz 2010

  bazen insaoğlunun başına ne geleceğini kimse bilemez hayat mucizelerle doludur tıpkı kralın kankıran olduğu gibi..

 2. Barış 29 Mayıs 2010

  Okuduğum bölümün de etkisiyle hayata bakışımda biraz kuramsal fizik kokan bir yöntem geliştirmeye çalışıyorum. Madem burada samimi bir paylaşım platformu var, belki bu yazıyı okuyan insanlara bir nebze de olsa faydam dokunur. geometri derslerinde bazen formüllerin yardımı, bazen de hocamızın sohbet aralarındaki bilgilendirmelerinden öğrendiğim kadarıyla, matematik denklemlerini kullanarak 10'lu sayılara varan boyutlarda işlemler yapabiliyormuşuz. yani bizim algıladığımız 3 boyut, bir de hissettiğimiz zamanı da işin içine kattığımızda 4 boyutlu bir algımız var. Ancak içinde yaşadığımız evrenin kaç boyutu olduğunu henüz bilemiyoruz. Bu nedenle çevremizde gelişen ve bazen bize çok anlamsızmış gibi gelen olaylar, 6,7 belkide 8 boyutlu bir algımız olsa, domino taşlarının birbirini düşürmesi kadar olağan şeylermiş gibi görülebilir. Bu önermeden kendisine bir pay çıkarabilmiş birileri olursa ne mutlu bana

 3. mahmut 07 Mayıs 2010

  Ya bana ne demeli 17 yaşındayım hayatı hiç anlamıyorum.çok sevdigim aşık oldugum bir kız vardı ve canımdan çok sevdigim bir dostum sadece mutlu olmak istedim.egitimimi daha iyi yerde bitirebilecek durumdayken sırf onlar var gitmemi istemiyor diye gitmedimŞimdi ne durumdayım biliyormusunuz arkadaşım beni sattı beni kalbimden vurdu.Aşkım beni terk etti söyleyin bunları hak ettimmiiiiiiii..

 4. mahmut 07 Mayıs 2010

  büyüksün hocam

 5. mecit 27 Nisan 2009

  makale güzel insanların hayatta başlarına gelen olaylar ve hepimizn başına geliyor zamaın en iyi üzülmeden değerlendirmek geliyor

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız