HAYAL DÜNYASI


| 16 Eylül 2011 | 2 yorum | 4564 gosterim

Hayal etmekle başlar her şey. Çocukluğumuzda hayal unsurunu ne çok kullanırız. Gerçekmiş gibi oyunlar kurarız, resimler çizeriz, arkadaşlarımıza gerçek olmayan olaylar anlatırız.

Hepsi oyundur. Arkadaşınızda bunun farkındadır, ama oyuna katılmak o kadar güzeldir ki, gerçekmiş gibi dinler.

Yetişkin olduğumuzda da hayal kurabilmek önemli sanırım. Çünki kurduğumuz hayallarden bir kısmını gerçekleştiriyoruz. Aslında hayal edebilme konusunda ne kadar yeterli olabilirsek, bunları hayata geçirmemiz de o kadar mümkün oluyor.

Tarihte pek çok başarılı insan, işe hayal kurmakla başlamış. Elektriğin bulunmasından, uzay mekiğine kadar hepsi birilerinin hayali. Bir şeyler icat edenlerin hepsi geniş düş gücü olan insanlar. Ve gerektiği kadar tutkuluysalar, bir hayali gerçeği dönüştürüyorlar.

Hemen herkesin hayalleri vardır. Kimi hayatında ufak tefek hayallerine ulaşabilmiştir. Bir başkası hayal ettiğinin çoğuna ulaşmıştır. Bu biraz da insanların risk almalarıyla ilgili bir şey galiba. Bazı hayaller ciddi riskler gerektirebilir. İşte onları gerçekleştiren insanların tutkulu ve cesur olduklarını düşünüyorum.

Çoğu insan küçük çapta ulaşılabilecek hayaller kuruyor. Bu da hoş bir şey bence. Çünki biri gerçekleştiğinde tadını çıkarıp diğerine yönelmek mümkün. Ve böylece her zaman bir adım ileri gidip, bir dileğinizi daha gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Ama bazı insanlarda, ulaşılması güç hayaller kuruyorlar ve onların pek azı hayallerine kavuşabiliyorlar. Aslında büyük düşleri gerçekleştiren insanlar, bıkmadan, usanmadan deneyen insanlar. Bazen elinizden geleni yaptığınız halde beklentinize ulaşamayabiliyorsunuz da. Kimi zamanda insanların büyük hayallerine kavuşmaktan kaçındıkları oluyor. O hayale o kadar bağlanıyorlar ki, gerçekleşmesi halinde bir boşluğa düşeceklerini düşünüyorlar. Bu konuda Haldun Taner’in bir sözü var: Bir hayale kavuşmak tam bir hayal kırıklığıdır diyor.

Her ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın, hayal edebilmek kişiliğimizi zenginleştiriyor. Bize dünyanın gerçeklerine farklı bir biçimde bakabilme olanağı veriyor. İnsan hayal ettiği sürece yaşar diye bir söz vardır. Yaşadığımızı hissetmenin renkli yolu hayaller, her zaman yaşamınızda var olsun

Forumdan Yorumlar (2)

  1. Draman 20 Eylül 2011

    Söylediğiniz gibi, hayallerle, gerçekleşteri karıştırmadığımız sürece, hayal kurmak, hayata daha umutlu bakmamızı sağlıyor. Ben de sizin gibi uykuya dalmadan önce olumlu hayaller kuruyorum ki, bu da dalmayı kolaylaştırıyor.

  2. SeLeNnnn 19 Eylül 2011

    Bence dengeyi koruduktan sonra hayaller denizinde boğulmanın kimseye zararıda olmaz :)Ben geceleri uyumadan önce özellikle birtakım hayallere dalarım öyle uyuyakalırm artık alışkanlık halini aldı bu durum..

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız