Enerji Hırsızlığı


| 24 Ağustos 2006 | 0 yorum | 4423 gosterim

Hırsızlığın ceza gerektiren bir suç olduğunu hepimiz biliriz. Ama zaman zaman karşımızdaki kişinin coşkusunu engelleyen ya da sevincini gölgeleyen yorumlar yaparak onun enerjisini çalarız.


Çaldığımızın maddi hiç bir değeri yoktur, ceza da gerektirmez ama yine de karşımızdakinden birşeyler eksiltiriz.

Amaç edindiğiniz ve sizi heyecanlandıran bir planınızı düşünün, bunu sevdiklerinizle paylaşmak istersiniz. Anlattığınızda, size katılanlar ve yüreklendirenler olduğu gibi; amaçladığınız hedefi zor görenler aman buna harcayacağın enerjiyi ve parayı şuna harcasan daha iyi olur diyenler, kısacası hiç düşünmeden kendi fikirlerini ortaya koyup, sizin içinizdeki coşkuyu durduranlar da olur.

Aslında bunu yaşam içinde yol alırken hepimiz bilerek ya da bilmeyerek yapıyoruz. Birilerinin bizim için gösterdiği çabaları küçümsüyoruz ya da görmezden geliyoruz. Veya bizim gayretlerimiz yerini bulmuyor. Kendisi için çaba harcadığımız insana ulaşamıyoruz ve istediğimiz noktaya her varamayışımızda o an için içimizden birşeyler tükeniyor.

Geçenlerde bir kitapta okuduğuma göre; insanlar birbirlerinin enerjilerini tüketmek için 4 ayrı yol kullanıyormuş. Bunlardan biri karşımızdakini sorgulayarak, diğeri mesafeli davranarak yapılıyormuş. Ya da acındırma ve tehdit etme yolunu kullanıyormuş insanlar. Sorgulanan kişiler, kendilerini korumak için mesafeli davranış biçimini seçiyorlarmış. Yani bir davranışımız, karşımızdaki insanda başka bir davranış biçimini harekete geçiriyor. Bunları okumadan önce derinliğine düşünmemiştim. Ama üzerinde düşününce benim de zaman zaman bu davranışları gösterdiğimi gördüm. Daha çokta mesafeli davranma yolunu sıkça kullandığımı farkettim. Şimdi biraz daha dikkatliyim; İnsanlarla iletişimde koruma kalkanımı sıkça kullanmamaya çalışıyorum.

İnsanlar zaman zaman birbirlerinin enerjisini kullanarak kendilerini daha güçlü hissediyorlar. Bunu önlemenin bir yolu olmasa bile, birşeylerin farkına varıp, daha dikkatli olabilmekte mümkün. Çünki sonuçta başkasına verdiğiniz her etki size tepki olarak geri dönüyor. Huzurlu yaşayabilmek için, gerektiğinde irade gösterip insanların enerjisini çalmak yerine onları yüreklendirmeye değer.

Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız