Dürüstlüğün Bittiği Yer


| 04 Nisan 2005 | 0 yorum | 8114 gosterim

Dürüstlük; Bu kelime kulağa ne kadar hoş, ne kadar güven verici geliyor.

Dürüstlük ile ilgili olarak zaman zaman karşılaştığım, dürüstlük adı altındaki patavatsızlığı anlatmaya çalıştım. Doğru ifade edebildiğimi ve işinize yarayacağını umarım.

Dürüstlük; Bu kelime kulağa ne kadar hoş, ne kadar güven verici geliyor. Gerçekten de arkadaşlıkta, evlilikte, aile içerisinde ve iş hayatında dürüst olmak, insanlara güven vermenin en iyi yollarında birisi.

Ama bir de dürüstlük adı altında patavatsızlık denilen bir özellik var ki çoğu zaman, ben düşündüğümü söylerim, dürüst davranırım, insanlara ne söyleyeceksem yüzlerine söylerim gibi açıklamarla insanları kırıyor, yıpratıyor ve ilişkileri zedeliyor. Bu konuda sevdiğim bir söz vardır: “İstediğini söyleyen istemediğini işitir” derler. İşte içinden her geçeni söylemek ile dürüst olmak arasındaki fark, karşınızdaki insanın size verdiği tepki ile bir anlam kazanıyor. Yani dürüst olurken yapıcı olmakla, patavatsızlık arasındaki farkı size verilen tepki belirliyor.

Tabii ki, arkadaşlarınız, eşiniz, ya da aileniz size her zaman duymak istediklerinizi söylemeyceklerdir. Hatta, bazen, onların eleştirileri ile kendinizi geliştirmek, onlarla daha iyi ilişkiler kurmak ve daha verimli olmak için yararlanırsınız.

Ama insanlar zaman zaman size verdikleri tepkilerde, dürüstlük adına neredeyse hiç düşünmeden kendi egolarını ortaya koyarlar.

İnsanları motive ederek de dürüst olunamaz mı? Onlara gerçekleri hatırlatmak, kendilerine objektif olamayan bakış açılarına bir fark katmak üzere kendi düşündüklerinizi söylersiniz ama, özellikle, insanların hata yaptıklarını söylerken, biraz politik olmanın, onları sıkmadan ve kırmadan gerçeği hatırlatmanın yararı daha fazla olmaz mı?

Patavatsızlık kolaydır, düşünmeyi gerektirmez. Hissetiğinizi söylersiniz, olur biter. Ama karşınızdaki insan sizin için değerliyse, iki dakika içinde ettiğiniz birkaç söz, bazen aylarca söylediklerinizi onarmaya çabalamanıza yol açar. Çünkü, patavatsızlık karşı tarafta şüphe uyandıran, güven duygusunu sarsan bir özelliktir. O kişiye egonuz yüzünden kendisini kırmayı göze aldığınızı düşündürür.

Her düşündüğümüzü söylemek iyi sonuçlar getirmiyor, ama sosyal ilişkiler içinde pek çok söylediğimizi düşünmek gerekiyor.

Dürüst insanlar çevremizde hep var olsunlar. Yeter ki; dürüst olurken o ince çizgiyi geçmesinler.
Saygılarımla. Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız