Doğru Nefes Alma Egzersizleri


| 12 Mayıs 2006 | 1 yorum | 1113 gosterim

Sizlere önemli bir hastalık geçirdikten sonra hayatıma kattığım, ama aslında sağlıklı her bireyin vakit ayırması gereken nefes egzersislerinden söz etmek istiyorum.

Doğru nefes almanın bilinen en eski tedavi yöntemi olduğu söyleniyor. Son yıllarda Sri Sri Ravi Shankar tarafından kurulan Art of Living(Yaşama Sanatı) Derneği ile dünya çapında yayılması sağlanmış. İnsanlar konuya vakıf eğitmenler tarafından verilen kurslara gitmişler, bedensel ve zihinsel sağlıkları için önemini görünce de başkalarına tavsiye etmişler. Böylece bu kurslar dünyanın dört bir tarafında verilmeye başlamış ve sayıları her sene artıyor.

2005 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bağışıklık sistemini güçlendirmede doğru nefes almanın önemini kabul etti.

Ben geçen yılın sonlarında bu kursu aldım. Toplam 6 günlük, günde 3 saat verilen bir eğitim. Nasıl doğru nefes alacağınızı teknikleri ile öğreniyorsunuz. Ve öğrendiklerinizi her gün zamanınızdan yarım saat ayırarak tekrar ederseniz, bir kaç ay içinde fiziksel olarak ciddi farklar hissediyorsunuz. Benim ilk 1-2 ay içinde hissettiğim rahatlık, yıllardır burnumda varolan ve ancak burun damlası kullanarak önleyebildiğim tıkanıklığın geçmesiydi. Bu fark, beni egzersizlerin önemine inandırdı.

Bu gruba dahil olup kursu aldıktan sonra, isterseniz her hafta bir gün hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’nda yapılan toplantılara ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz. Ve nefes egzersizlerini grupla birlikte yapıyorsunuz. Oraya gelen hemen herkes, en azından hayatında bir iyileşme yaratmaya çalıştığından, bu toplantılardaki olumlu enerjiyi hissediyorsunuz.

Şu anda İstanbul’da yetişkinler için bu kursu Merve Berkman veriyor. Bu kurs çocuklar için de veriliyor. Bu konuda da Arzu Özev’i arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Her ikisinin de telefonlarını aşağıda veriyorum.

Sağlıklı olup, bağışıklık sistemini korumak isteyenler, ya da bir hastalık geçirip, fiziksel olarak bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve zihinlerini rahatlatmak isteyenler için bu egzersizleri öneriyorum. Bu egzersizleri hayatının hemen her gününe katmış biri olarak yararına inanıyorum ve başkalarının da faydalanmasını istiyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

Leyla Draman

Merve Berman Cep Tel: (532)207 36 54

Arzu Özel Cep Tel: (536)322 34 18

 

 

 

 

 

Forumdan Yorumlar (1)

  1. eczsenem 26 Şubat 2009

    ben de bu konuda eğitim almak istiyorum ancak ben istanbulda değilim, adana da yaşamaktayım, nasıl alabilirim bu eğitimi?

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız