Değerimizin Bilinmesini Beklemeli miyiz?


| 02 Ağustos 2009 | 4 yorum | 4854 gosterim

Hepimiz, birilerine yaptığımız iyiliklere karşılık, içimizde beklenti oluşturuyoruz. Birilerine bir şeyler verirken, günü geldiğinde bu insan da benim yanımda olur diye düşünmeden duramıyoruz.


Beklentilerimiz, verdikçe çoğalıyor. Belki de öyle bir hale geliyor ki; karşımızdakilerden bedel bekliyoruz. Ben, ona zamanında çok yaptım. Eğer, zor günümde  yanımda olmazsa kendimi kötü hissederim diye, işin başında kendimizi şartlıyoruz. Şöyle bir etrafınızdakileri dinleyin, hemen herkesin bu konuda bir kötü deneyimi vardır. Yaptıklarının karşılığını aldığını söyleyen insanlar da, temelde her şeye pozitif bakan, beklentileri az insanlardır.

İş bu noktaya geldiğinde, şöyle düşünüyorum; neden beklentilerimizi çoğaltacak kadar fazla veriyoruz. Verirken, kendimizden niye eksiltiyoruz. Tabii ki, yakınlarımıza yardımcı olalım. Ama onlara verdiklerimiz, bizden bir şeyler götürmesin. Öyle hissedelim ki; ben elimden geleni yaptım, bunu kendimi iyi hissetmek için yaptım; yaptıklarımın değerini bilirse ne iyi, ama vermezse, beklenti içinde değilim diyebilelim. Bu da ancak verirken ölçüyü kaçırmamakla olur diye düşünüyorum.

Ben, kendi şahsıma şöyle bir yol izliyorum. Etrafımda, bana zor zamanlarımda yetişmiş insanlara, daha farklı bir yer veriyorum kalbimde. Onların illaki ailem olması önemli değil. Arkadaşlar, bazen ailenin önüne geçebiliyor. Onların, dar günlerinde yetişmeyi, ön plana alıyorum.

Hayatımda, çok zor günler de geçirdim. Bu zor günlerde, ben de, geçmişte çok şey paylaştığım insanlardan, beklenti içine girdim. Ama karşılığını bulamadığımı şaşırarak ve üzülerek gördüm. Bunun yanında, pek de bir şey beklemediğim insanlar, bana daha çok yetiştiler. Ben de bundan sonraki yaşamımda, değer verdiğim kişilerin sırasını belirledim.

Eğer, yaşamımız boyunca, birilerinin bedelini ödemesini beklemeden, kendimizi üzmeyecek, yıpratmayacak ve eksiltmeyecek kadar vermesini başarırsak, sanırım, kendimizi pişmanlık ve yılgınlık içinde bulmayız. Sevdiklerine sınırsızca verip, karşılığını alamamak, insanı öfkelendiren, bezdiren, gerçekten üzen bir duygu. Bu duygudan uzak kalmaya çalışmak ve bunun için verirken kendimizi sınırlamakta hepimizin hakkı sanırım.

Leyla Draman

Forumdan Yorumlar (4)

 1. ayferay74 03 Şubat 2012

  Yıllarca evliliğin için fazlasıyla çalışır fedakarlıkta bulunursun,beklentin sadece sözlü takdir beklemek ve teşekkürdür.Fedakarlık asli görev haline geldiğinde ne yapmak lazım sizce? Boşa geçen yıllara mı yanarsın,ömrünün tükenmiş mutsuzluğuna mı?

 2. alinmaz 11 Ekim 2009

  her insan bunu dusunur bir iyilik yaptigin zaman onun karsiligini beklersin yani sana muhtactir falan filan ama boyle dusun muyeceksiniz her iyilik kalpten gelicek sevgiyle oo iyilik yapilacaktir mesela diyelim sen birisine borc para verdin sen bunu iyilik icin borc verdin ama aklinda ne donuyor bu her zaman bana saygi gosterir sen bu iyiligi kotuye kulaniyorsun iste bu guzel degildir

 3. yasemin bülbül 31 Ağustos 2009

  bir kitapta okumuştum: 'okul hayatı boyunca önce dersleri alır daha sonra sınavoluruz fakat hayat ne tuaftır önce sınav olur daha sonra ders alırız'yaptığımız iyiliğin gösterdiğimiz fedakarlığın bedelini biraz acı ödüyoruz sanırım.yazılanın aksine yapılması gerekeni inatla yapmıyor,bedel ödemeye devam ediyorum..

 4. Peri 15 Ağustos 2009

  Sevgili leyla Hanim,Yazinizi benim dusuncelerimi yansitan bir aynaya bakar gibi okudum. Elinize Saglik. Cok guzel yorumladiniz. Birseyleri verirken de alirken de kendi sorumlulugumuz ustlenip bunlari kendi istedigimiz icin yapmali daha sonra da beklenti yaratip geri donus olmayinca kisileri suclamamliyiz diye dusunuyorum. Bunu yapmanin hic de kolay olduguna inanmiyorum. Beklentileri kisitlamak demek birseylerden vazgecmek demekir. Bizim toplum acik kapi birakmasini cok sever bu yuzden de istemese de daha sonra gerekebilir dusuncesi ile birseyler yapmaya devam eder. Iste ihtiyac duydugu acik kapiya gidince bazan kapandigini gormek zor geliyor.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız