Beklediğinden Fazlası


| 25 Nisan 2009 | 1 yorum | 4370 gosterim
helping_k

Beklentilerimizin karşılanmadığını düşünerek, hayal kırıklığına uğramak, hepimizin zaman içinde başına gelmiştir. Bir de bunun tersini düşünelim. Çevremizdeki insanlara beklediklerinden fazlasını vermeye başladığımızda neler olabilir.


İnsanlar, bu eylemden çoğu zaman kaçınırlar. Çünkü, istismara açık bir durum yaratabilir ve geri dönüşü üzüntü olur diye düşünürler. Tabii ki, bunu kötüye kullanacak, bir ya da iki  kişi çıkabilir. Ama inanıyorum ki, insanların çoğu, onlara umduklarından daha yakın, daha sevecen ve verici davrandığınızda buna olumlu cevap verirler. Her şeyden önce, o insanlarda size karşı gerçek güven duygusunu yerleştirirsiniz. Ve sanırım çoğu, sizin için, ellerinden geleni ortaya koymak isterler.

Dünyada, kendini başkalarının daha iyi şartlarda yaşamasına adamış insanlara baktığımızda, hiçbirinin mutsuz bireyler olmadıklarını görüyorum.  Her kim, elini başkalarına uzatıyor ve onların hayat şartlarını daha iyi hale getirmek için çaba sarfediyorsa, kendisi de umutlu, güleryüzlü, tatminkar bir portre çiziyor. Sanırım, hayat içinde göstereceğimiz  çabalardan, bizi en uzun süreli mutlu eden, başka birine el uzatmak. Özellikle de hayatta temel beklentilerini bile karşılayamamış insanlara, beklenenden fazlasını vermek, onlara bir umut yolu açmak demek. Hayatın düşündükleri kadar da umutsuz olmadığını anlatmanın en iyi yolu bence.

Hayatımda, umut edilenden fazlasını veren insanlar tanıdım. Eminim, sizin de çevrenizde vardır bu tür insanlar.  Sayıları az ama; Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekte hepimize yardımcı oluyorlar. Bir kere kendilerine özendiriyorlar. Hepimizin içinde olan olumlu duyguları harekete geçiriyorlar. Siz de birilerinin derdine çare olmak istiyorsunuz.

Sevdiklerinize ya da ihtiyacı olanlara, beklediklerinden fazlasını vermek, bunu gerçekten isteyerek yaptığınızda size üzüntü olarak geri dönmüyor. Çünki, siz, karşılığında bir iyilik görmek için yapmıyorsunuz bu eylemi. Vermenin, bir başkasının ihtiyacını karşılamanın keyfine varmak için veriyorsunuz. Bu davranışınız, kötüye kullanılırsa, hemen durdurmak ve yönünü değiştirmek mümkün. Ama, her beklenenden fazlasını verdiğinizde, birinin yüreğine gerçekten dokunuyorsunuz. Vereni, mutlu, güleryüzlü ve tatminkar yapan da bu duygu.

Leyla Draman

Forumdan Yorumlar (1)

  1. selma_ 07 Mayıs 2009

    Hayatımın bir çok döneminde yaşadığım durumdur bu benim. Hatta bazen kendimi eleştirdiğim bile olur. Davranışım bazen başımı derde sokabiliyor. Ya da vermeme alışmış olan insanlar verebileceğimden daha fazlasını isteyebiliyorlar. Bu durumda da elbetteki yapılması gereken hayır demeyi öğrenmek. Yukarıda yazılanları genel de olumlu düşünüyorum. İnsanın kendisini koruması şartı ile

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız